2017.12.08

Nierozerwalna miłość książki i filmu, czyli 5 najciekawszych ekranizacji dla młodzieży

Kino młodzieżowe ostatnich lat nierozerwalnie łączy się z ekranizacjami książek, a popularność serii czytelniczych wprost przekłada się na frekwencję w salach kinowych. Trwający właśnie Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza – Ale Kino! To doskonała okazja, by zaprezentować listę pięciu najciekawszych ekranizacji książek dla młodzieży ostatnich lat.

None

Największymi hitami dla młodzieży były w ostatnich latach seria o Harrym Potterze, podróż Hobbita, czy – nieukończony filmowo – cykl o przygodach w Narnii. Wśród popularnych tytułów zdarzały się również takie, które nie doczekały się kontynuacji, np. Złoty Kompas na podstawie prozy Philipa Pullmana czy Lemony Snicket: Seria niefortunnych zdarzeń na kanwie powieści Daniela Handlera.

Współczesne kino chętnie zerka w stronę fantastyki pisanej dla dzieci. Ekranizacje okraszone zazwyczaj świetną grą aktorską budzą zainteresowanie również starszych widzów, co gwarantuje sukces finansowy produkcji. Przyjrzeliśmy się kasowym hitom oraz najchętniej oglądanym produkcjom i przygotowaliśmy dla Was poniższe zestawienie.

Trylogia „Niezgodna”

Świat fantasy stworzony przez Veronicę Roth został przeniesiony na ekrany kin po raz pierwszy w 2014 roku. Rozpoczynająca cykl Niezgodna opowiada o przygodach Beatrice. Dziewczynka w wieku 16 lat musi zdecydować o przynależności do jednej z frakcji. Przynależność determinują cechy charakteru – Altruizm (bezinteresowność), Nieustraszoność (odwaga), Erudycja (inteligencja), Prawość (uczciwość), Serdeczność (życzliwość). Jeśli ktokolwiek w tym nowoczesnym świecie przejawia wszystkie pięć cech, otrzymuje status osoby „niezgodnej”. Dziewczyna porzuca swoją rodzinną frakcje, by przenieść się do Nieustraszonych. Zmienia życie o 180 stopni i z prostej dziewczyny zmienia się w nieustraszoną wojowniczkę.

Największą zaletą serii jest jej niepowtarzalny, nowoczesny świat, który rządzi się unikatowymi, ale uniwersalnymi prawami. Przygody nastolatki pozwalają odnaleźć młodym dziewczynom w niej swoją rówieśniczkę, targaną podobnymi skrajnymi emocjami. Nowoczesna stylizacja, oraz wartka akcja przykuwają uwagę, a każda następna część trylogii – Zbuntowana, Wierna, przedstawia nowe przygody i pozwala śledzić okres dojrzewania młodej Beatrice i to jak zmienia się jej podejście od ludzi oraz otaczającego świata. Efekty specjalne nie zawiodą odbiorców. Mocnym punktem jest również gra aktorska.

Igrzyska Śmierci

To jedna z najgłośniejszych serii ostatnich lat, m.in. za sprawą odtwórczyni głównej roli – w postać Katniss Everdeen wciela się nagrodzona Oskarem Jennifer Lawrence. Cztery filmowe odsłony: Igrzyska Śmierci, Igrzyska Śmierci: W pierścieniu Ognia, Igrzyska Śmierci: Kosogłos część 1 oraz Igrzyska Śmierci: Kosogłos część 2 powstały na podstawie powieści Suzanne Collins. Akcja rozgrywa się w nieokreślonej przyszłości, w totalitarnym państwie Panem powstałym na gruzach zniszczonych licznymi katastrofami Stanów Zjednoczonych. W świecie tym cyklicznie odbywają się igrzyska śmierci, gdzie młodzi ludzie z różnych dystryktów walczą na śmierć i życie.

Przeżyć może tylko jeden uczestnik. Pochodzący z biednego dystryktu i nieszkoleni w walce Katniss i chłopak Peeta, w oczach widzów skazani są na porażkę. Igrzyska okazują się jednak nieprzewidywalne. Między młodymi rodzi się uczucie, a odważna 16-latka rozpala w ludziach nadzieję na zmiany. Staje się symbolem buntu i walki z niesprawiedliwością. W następnych częściach twórcy opowiadają historię walki o wolność. Znów na „tapetę” brane są uniwersalne wartości, pokazywane są perypetie młodych ludzi, postawionych w skrajnych sytuacjach. To kino pełne grozy, przepełnione mnóstwem efektów specjalnych, emocjonujące i wciągające.

Więzień Labiryntu

Kasowy hit – przy budżecie wynoszącym 34 mln dolarów, pierwsza część zarobiła ponad 340 mln dolarów na całym świecie. Więzień Labiryntu: próby ognia przyniósł z kolei twórcom zarobek na poziomie 312 mln dolarów. Nic dziwnego, że w 2018 roku możemy spodziewać się kolejnej części pt. Więzień labiryntu: lek na śmierć. To wbrew pozorom nie opowieść o przygodach minotaura. Nastoletni Thomas budzi się w ciemnej windzie, nie pamiętając niczego. Trafia do Strefy – zamkniętego obszaru zamieszkanego przez grupę chłopców, którzy dostali się tam w identyczny sposób. Każdego ranka mur otaczający Strefę otwiera się, ukazując wejście do Labiryntu, z którego od trzech lat najstarsi mieszkańcy próbują znaleźć wyjście. Szybki rozwój wypadków powoduje u widza chęć poznania końca niezwykłej historii. Gra młodych aktorów również stoi na wysokim poziomie, a efekty specjalne użyte do stworzenie labiryntu przykuwają uwagę.

Gra Endera

To gratka dla wszystkich miłośników sci-fi oraz gier komputerowych. Akcja filmu rozgrywa się w roku 2070, ponad cztery dekady po nieudanej inwazji obcych na Ziemię. Ludzie coraz odważniej zapuszczają się w odległe rejony kosmosu, ale Błękitnej Planecie wciąż zagrażają istoty spoza Układu Słonecznego. Podobne do owadów stworzenia, pogardliwie określane „robalami”, tworzą skomplikowane i zaawansowane technicznie społeczeństwo. Ziemska armia poszukuje więc najbardziej inteligentnych dzieci, które stworzą przyszłe wojsko. Wybrańcy są kierowani do orbitalnej Szkoły Bojowej. Tam, pod okiem pułkownika Hyruma Graffa – świetna rola Harrisona Forda – przechodzą wieloletnie, wyczerpujące fizycznie i psychicznie szkolenie. Do grupy kadetów trafia mały Andrew Wiggin, którego siostra nazywa Enderem. Szybko okazuje się najzdolniejszym i najbardziej wytrzymałym z uczniów. Nauczyciele sądzą, że to on jest jedyną nadzieją ludzkości na ocalenie przed kosmitami. Obraz ten to historia chłopca, który niezwykłą odwagą, charakterem i nieustępliwością toruje sobie drogę wśród rówieśników. Wyróżniający się na tle innych Ender dostaje w swoje ręce dostęp do całej armii i to on zdecyduje o przyszłości rasy ludzkiej. Gra Endera, podobnie jak pierwowzór książkowy Orsona Scotta Carda, jest pełen skrajnych emocji. Przedstawia nierówną walkę i drogę na szczyt. Film uzupełnia zaskakujący koniec.

Dawca Pamięci

Dawca Pamięci to film wyreżyserowany przez Phillipa Noyce’a na podstawie powieści Lois Lowry z 1993 roku zatytułowanej Dawca. Do kin przyciągał nie tylko świetny zwiastun, ale również doborowa obsada – Jeff Bridges, Meryl Streep, Alexander Skarsgård, Katie Holmes, a nawet piosenkarka Taylor Swift. Obraz to historia Jonasa, chłopca, który żyje w świecie pozbawionym na pierwszy rzut oka jakichkolwiek wad. To uniwersum znane już z wielu innych powieści, jednak różnicą jest tutaj Odbiorca pamięci. Osoba, która jako jedyna zna prawdę. Jego następcą ma zostać Jonas, który poznając rzeczywisty obraz doznaje nowych uczuć i wkracza w prawdziwy świat, gdzie nie wszystko jest tak wspaniałe. Zdaje sobie sprawę, że społeczność, w której żyje, to jedno wielkie oszustwo i w obliczu tej prawdy musi podjąć decyzje, które zmienią jego los na zawsze. Film nie był kasowym hitem. Przy niewielkim budżecie, również niewiele zarobił. Jednak to ciekawa opowieść traktująca o rzeczywistości otaczającego, również nas, świata i przedstawiający przerażającą wizję przyszłości. Świetna gra aktorska oraz rozterki bohaterów przykuwają do ekranu.

Maciej Pobocha

Czytaj także:

Ale(wielkie i małe)Kino! z tradycjami Festiwal Filmowy dla dzieci w Poznaniu

Festiwal Ale Kino! 2017 w Poznaniu. Święto kina dla najmłodszych - wywiad

Festiwal Mediów Człowiek w zagrożeniu. To tutaj tętni serce dokumentu - wywiad

loaderek.gifoverlay.png