2017.11.27

Pianistka Yeon-Min Park w Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej

Cykl Mistrzowskich Recitali Fortepianowych to jedna z wizytówek Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie. 24 listopada z ciekawym i ambitnym programem wystąpiła koreańska pianistka Yeon-Min Park.

None

Filharmonia Warmińsko-Mazurska ma szczególnie szczęśliwą rękę do pianistów. W Olsztynie wystąpili przecież wszyscy laureaci ostatniego Konkursu Chopinowskiego, w tym m.in. zjawiskowa amerykańska pianistka Kate Liu, jedna z laureatek tego konkursu (tuż przed poważną kontuzją, która zmusiła ją do odwoływania koncertów na wielu innych scenach).

Yeon-Min Park to pochodząca z Korei młoda artystka, która od 2014 roku robi karierę na międzynarodowych scenach. Jest laureatką wielu prestiżowych konkursów, wśród których odnajdujemy nawet konkurs... muzyki polskiej. Mowa o Niemieckim Konkursie Pianistycznym Muzyki Polskiej im. Teodora Leszetyckiego, który w lipcu tego roku odbył się Hamburgu i to już po raz trzeci.

Teodor Leszetycki był wybitnym pianistą i kompozytorem, działającym w drugiej połowie XIX wieku na wielu scenach europejskich jako koncertujący wirtuoz i dyrygent. Największe zasługi położył jednak jako pedagog, a wśród jego uczniów odnaleźć możemy nazwiska wielu wybitnych artystów, m.in. Ignacego Jana Paderewskiego.

Towarzystwa Muzyczne im. Leszetyckiego działają w USA, Austrii i Japonii, a od 2007 roku także w Polsce, w Warszawie. Towarzystwo zostało powołane do "propagowania muzyki jako ważnej sfery ludzkiej egzystencji", a jedną z jego inicjatyw było zorganizowanie w Hohschule für Musik und Theater w Hamburgu konkursu pianistycznego dla młodych adeptów fortepianu kształcących się na niemieckich uczelniach. W programie konkursu muzyka polska zajmuje szczególne miejsce, a pośród zalecanego repertuaru znajdujemy kompozycje Fryderyka Chopina, Karola Szymanowskiego, Grażyny Bacewicz, Witolda Lutosławskiego i – oczywiście – Teodora Leszetyckiego. W międzynarodowym jury tegorocznej edycji konkursu zasiadał Dyrektor Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej Piotr Sułkowski i to on właśnie wypatrzył – a właściwie wysłuchał – wśród jego uczestników młodą koreańską pianistkę. Otrzymała ona nagrodę specjalną za wykonanie utworów Fryderyka Chopina, a także nagrodę przyznaną przez olszyńską Filharmonię.

Na scenie w Olsztynie Yeon-Min Park wykonała kompozycje Fryderyka Chopina, m.in. Nokturn fis-dur op. 15 nr 2, Polonez es-moll op. 26 nr 2 i Mazurki op. 50. W drugiej części recitalu usłyszeliśmy Sonatę fortepianową op. 111 nr 31 Ludwiga van Beehovena i suita Nocny Kacper: Trzy poematy na fortepian według Aloysiusa Bertranda Maurice'a Ravela. Zwłaszcza ostatni punkt programu był szczególnie interesujący, bowiem wybrana kompozycja Ravela znana jest z niebywałej trudności technicznej i określana wręcz jako "niewykonalna". Ravel oparł ją na poematach francuskiego romantyka Aloysiusa Bertranda z 1842 roku. Tytułowy Nocny Kacper to spotkany przez poetę... diabeł, który opowiada mu mroczne historie: o Odine, rusałce uwodzącej śmiertelnika, o Le Gibet, czyli szubienicy (w tej części Ravel wykorzystuje wielokrotnie muzyczny symbol diabła, czyli interwał kwarty zwiększonej) i wreszcie o Scarbo, czyli złośliwym gnomie. Zwłaszcza ostatnia część suity uważana jest za karkołomną technicznie. Podjęcie takiego wyzwania przez młodą pianistkę świadczy o jej niemałych umiejętnościach i... odwadze.

Iwona Ramotowska
dolcetormento.pl, dolce-tormento.blogspot.com

PKO Bank Polski jest sponsorem Filharmonii Warmińsko-Mazurskiej w Olsztynie od 2011 roku, wspierając program artystyczny i edukacyjny tej instytucji, w tym cykl Mistrzowskie Recitale Fortepianowe.

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png