2018.04.15

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Już dziś (15 kwietnia) najzdolniejsi młodzi programiści rozpoczynają walkę o tytuł Akademickich Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC). Do rywalizacji przystąpią dwa zespoły z Polski – studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów, którzy w Chinach zmierzą się ze światową czołówką.

Obecność Polaków w Pekinie to efekt ich spektakularnego zwycięstwa w zeszłorocznych Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej. Zwycięstwo w znakomitym stylu wywalczyła tam drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer (pod opieką Adama Karczmarza, Marcina Smulewicza i Tomasza Kociumaka). Studenci obronili tym samym tytuł zdobyty w 2016 r. przez inną drużynę z UW. Jako jedyni rozwiązali wszystkie zadania!

Drużyną, która również zakwalifikowała się do światowych rozgrywek, są reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej zajęli drugą lokatę. Vlad Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński (pod opieką Grzegorza Guśpiela i Krzysztofa Maziarza) również będą walczyć o mistrzostwo świata.

W czasie rundy drużyny mają 5 godzin na rozwiązanie od 8 do 10 problemów programistycznych. Rozwiązania muszą być napisane w języku C, C++ lub Java i przesłane do serwera. Serwer od razu wykonuje testy i jeśli rozwiązanie jest błędne – odsyła do poprawy.

Zwycięża drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań. W porównaniu z innymi zawodami programistycznymi, ICPC charakteryzuje się dużą liczbą zadań i krótkim czasem. Dodatkowo drużyna ma do dyspozycji tylko jeden komputer, co zwiększa nacisk na umiejętność działania w zespole.

PKO Bank Polski jest sponsorem obu polskich ekip występujących na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Możesz wszystko, ale nie musisz!

Twórz najlepsze na świecie aplikacje bankowe. Dołącz do zespołu programistów PKO Banku Polskiego