2018.04.15

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Już dziś (15 kwietnia) najzdolniejsi młodzi programiści rozpoczynają walkę o tytuł Akademickich Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC). Do rywalizacji przystąpią dwa zespoły z Polski – studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów, którzy w Chinach zmierzą się ze światową czołówką.

Obecność Polaków w Pekinie to efekt ich spektakularnego zwycięstwa w zeszłorocznych Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej. Zwycięstwo w znakomitym stylu wywalczyła tam drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer (pod opieką Adama Karczmarza, Marcina Smulewicza i Tomasza Kociumaka). Studenci obronili tym samym tytuł zdobyty w 2016 r. przez inną drużynę z UW. Jako jedyni rozwiązali wszystkie zadania!

Drużyną, która również zakwalifikowała się do światowych rozgrywek, są reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej zajęli drugą lokatę. Vlad Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński (pod opieką Grzegorza Guśpiela i Krzysztofa Maziarza) również będą walczyć o mistrzostwo świata.

W czasie rundy drużyny mają 5 godzin na rozwiązanie od 8 do 10 problemów programistycznych. Rozwiązania muszą być napisane w języku C, C++ lub Java i przesłane do serwera. Serwer od razu wykonuje testy i jeśli rozwiązanie jest błędne – odsyła do poprawy.

Zwycięża drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań. W porównaniu z innymi zawodami programistycznymi, ICPC charakteryzuje się dużą liczbą zadań i krótkim czasem. Dodatkowo drużyna ma do dyspozycji tylko jeden komputer, co zwiększa nacisk na umiejętność działania w zespole.

PKO Bank Polski jest sponsorem obu polskich ekip występujących na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Możesz wszystko, ale nie musisz!

Twórz najlepsze na świecie aplikacje bankowe. Dołącz do zespołu programistów PKO Banku Polskiego 

  • Bankopasje

   02018.07.13

   Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa uznana za Dobrą Praktykę

   Krew to niejednokrotnie jedyny lek, który może ocalić życie drugiego człowieka. Celem BAHK, w które angażuje się – z inicjatywy pracowników – PKO Bank Polski, jest nie tylko zbieranie krwi, ale także podniesienie świadomości na temat krwiodawstwa i krwiolecznictwa oraz pozyskiwanie nowych dawców. Dzięki inicjatywie dotychczas zebrano ponad 6,6 tys. litrów krwi.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.12

   Magdalena Dorau - wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”

   W Centrali PKO Banku Polskiego trwa wystawa „Kraina Krawców Szczęścia”. Autorką obrazów jest Magdalena Dorau, łódzka artystka, która na co dzień pomaga ludziom jako psychoterapeutka. Wystawa połączona jest z aukcją charytatywną oraz zbiórką pieniędzy na leczenie i rehabilitację.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Pomaganie to gra zespołowa

   W PKO Banku Polskim jest wielu aktywnych wolontariuszy. Włączają się, a często sami inicjują akcje charytatywne. Każdy pracownik może zgłosić lokalny lub indywidualny projekt społeczny. W realizacji pomocy potrzebującym pracowników wspiera bankowa Fundacja. Wolontariat pracowników Banku został uznany za dobrą praktykę, w raporcie ogólnopolskim raporcie przygotowanym przez Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   Józef Brandt – nie tylko obrazy! Niecodzienny projekt w Muzeum Narodowym w Warszawie

   Wystawa w Muzeum Narodowym w Warszawie prac Józefa Brandta. Obejmuje ok. 300 obiektów oraz elementów wyposażenia pracowni – obrazów olejnych, akwarel i rysunków pochodzących z instytucji polskich i zagranicznych oraz z kolekcji prywatnych. Ekspozycji towarzyszy bogaty program wydarzeń promujących wystawę – wykłady, wieczorne spotkania czy rodzinne niedziele.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.11

   PKO Bank Polski w raporcie Dobrych praktyk

   Ponad 280 tys. klientów Banku korzysta z Profilu Zaufanego, tysiące firm korzystają z Platformy Wsparcia Eksportu oraz cyklu spotkań Dzień dobry Biznes. Do tego zaangażowanie w inicjatywy wspierania innowacyjnych start-upów w ramach projektu MIT Enterprise Forum Poland. To wybrane projekty PKO Banku Polskiego uznane za dobre praktyki w raporcie Forum Odpowiedzialnego Biznesu. Uznanie zyskało również zaangażowanie społeczne Banku i jego pracowników: PKO Bieg Charytatywny czy Bankowa Akcja Honorowego Krwiodawstwa.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.07.06

   PKO Bank Polski mecenasem prac Karola Śliwki - twórcy logo Banku

   PKO Bank Polski razem z Muzeum Miasta Gdyni od 8 lipca zaprasza na wystawę wybitnego grafika, Karola Śliwki. Ekspozycja obejmuje ok. 400 prac, które towarzyszą trzeciemu pokoleniu Polaków, kształtując ikonosferę przestrzeni publicznej. Wystawa została przygotowana w ramach cyklu „Polskie Projekty Polscy Projektanci”.

   więcej
  Pokaż więcej