2018.04.15

Trzymajmy kciuki! Polacy powalczą o tytuł mistrzów świata w programowaniu

Już dziś (15 kwietnia) najzdolniejsi młodzi programiści rozpoczynają walkę o tytuł Akademickich Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym (ICPC). Do rywalizacji przystąpią dwa zespoły z Polski – studenci Uniwersytetu Warszawskiego oraz Uniwersytetu Jagiellońskiego. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów, którzy w Chinach zmierzą się ze światową czołówką.

Obecność Polaków w Pekinie to efekt ich spektakularnego zwycięstwa w zeszłorocznych Akademickich Mistrzostwach Europy Środkowej. Zwycięstwo w znakomitym stylu wywalczyła tam drużyna z Uniwersytetu Warszawskiego w składzie Kamil Dębowski, Mateusz Radecki oraz Marek Sommer (pod opieką Adama Karczmarza, Marcina Smulewicza i Tomasza Kociumaka). Studenci obronili tym samym tytuł zdobyty w 2016 r. przez inną drużynę z UW. Jako jedyni rozwiązali wszystkie zadania!

Drużyną, która również zakwalifikowała się do światowych rozgrywek, są reprezentanci Uniwersytetu Jagiellońskiego, którzy podczas Akademickich Mistrzostw Europy Środkowej zajęli drugą lokatę. Vlad Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński (pod opieką Grzegorza Guśpiela i Krzysztofa Maziarza) również będą walczyć o mistrzostwo świata.

W czasie rundy drużyny mają 5 godzin na rozwiązanie od 8 do 10 problemów programistycznych. Rozwiązania muszą być napisane w języku C, C++ lub Java i przesłane do serwera. Serwer od razu wykonuje testy i jeśli rozwiązanie jest błędne – odsyła do poprawy.

Zwycięża drużyna, która rozwiąże najwięcej zadań. W porównaniu z innymi zawodami programistycznymi, ICPC charakteryzuje się dużą liczbą zadań i krótkim czasem. Dodatkowo drużyna ma do dyspozycji tylko jeden komputer, co zwiększa nacisk na umiejętność działania w zespole.

PKO Bank Polski jest sponsorem obu polskich ekip występujących na Akademickich Mistrzostwach Świata w Programowaniu Zespołowym. Trzymajmy kciuki za naszych reprezentantów!

Bartłomiej Pobocha

Czytaj także:

Programista – zawód przyszłości czy teraźniejszości?

Możesz wszystko, ale nie musisz!

Twórz najlepsze na świecie aplikacje bankowe. Dołącz do zespołu programistów PKO Banku Polskiego 

  • Bankopasje

   02018.04.20

   Do opery? Tylko w Bydgoszczy!

   Kochasz operę? Uwielbiasz oglądać sztuki baletowe, a muzyka towarzysząca musicalom wpada ci w ucho? Jeśli tak, to nie może zabraknąć cię w Bydgoszczy, gdzie 21 kwietnia rusza XXV Bydgoski Festiwal Operowy.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Dzień rowerowy mamy na co dzień! Bankowa Grupa Rowerowa PKO Banku Polskiego

   Dziś dzień rowerowy! Zgrana drużyna cyklistów z Grupy Rowerowej PKO Banku Polskiego pokazuje, że w takim gronie łatwiej osiąga się sukcesy sportowe, mobilizuje do aktywności, a także wypoczywa z biskim i… pomaga innym.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Sztuka bez tajemnic. Dzieci pytają, eksperci odpowiadają. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy

   W sobotę w Bydgoszczy rozpocznie się wielkie święto. Rusza 25. Bydgoski Festiwal Operowy. To impreza, która od 1994 r. przyciąga miłośników sztuki teatralnej i operowej. Jest największym w Polsce przeglądem dokonań krajowych i zagranicznych teatrów muzycznych. Warto w tym czasie zaplanować wycieczkę w kujawsko-pomorskie. Warto też na taką wycieczkę zabrać dzieci i wprowadzić je w ten świat. Pokusiliśmy się o udzielenie kilku odpowiedzi na pytania najmłodszych związane z operą.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   Ekomobilność – postaw na deskorolkę, hulajnogę i rower elektryczny

   Samochody elektryczne to nadal rzadki widok na polskich ulicach. O ile trudno przekonać kierowców do przerzucenia się na „elektryki”, o tyle niezmotoryzowani chętnie wprowadzają odrobinę energii w swoje podróże. W efekcie chodniki, ścieżki rowerowe i ulice wypełniają się elektrycznymi deskorolkami, hulajnogami i rowerami zasilanymi prądem.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.19

   To ciekawe historie angażują widza

   O tym, jaka powinna być reklama, by wzbudzała zainteresowanie, i czy na uczenie się skoków na trampolinie nigdy nie jest za późno, rozmawiamy z Tomaszem Bagińskim, rysownikiem, animatorem i reżyserem, autorem nominowanej do Oscara „Katedry” i najnowszego spotu wizerunkowego PKO Banku Polskiego pt. „Kluczowe decyzje”.

   więcej
  • Bankopasje

   02018.04.18

   PrograMistrzowie! Polacy walczą o tytuł Mistrzów Świata w Programowaniu Zespołowym

   Prawie 53,5 tys. studentów reprezentujących prawie 3,1 tys. uczelni ze 111 krajów na 6 kontynentach. Wśród nich znalazły się dwie polskie drużyny, które zakwalifikowały się do finałów Akademickich Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym – reprezentacja Uniwersytetu Warszawskiego oraz studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego. O tym, jak wyglądają zawody oraz czym jest dla nich programowanie opowiedzieli nam reprezentanci UJ - Vladyslav Hlembotskyi, Franciszek Stokowacki, Michał Zieliński oraz ich trener, profesor Paweł Idziak.

   więcej
  Pokaż więcej