Kiedy najlepiej kupować wycieczki wakacyjne?
Rynek usług turystycznych ma swoją specyfikę i sezonowość. Poznanie reguł, które nim rządzą, pozwala na wypoczynek w wymarzonych miejscach na bardzo atrakcyjnych, często okazyjnych warunkach. Charakteryzuje się określonymi regułami dotyczącymi kupna wycieczek wakacyjnych. Jak zatem kupować wakacje w biurze podróży, aby były korzystne cenowo, a zarazem dopasowane do naszych potrzeb?
Przed podjęciem decyzji o zakupie wycieczki należy rozważyć kilka kwestii, od których w znacznym stopniu będzie zależał komfort naszego wypoczynku oraz to, ile za niego zapłacimy. Przede wszystkim trzeba dowiedzieć się, w jakim okresie najlepiej pojechać w interesujące nas miejsce oraz w jakim taką ofertę zakupić. Czasem najkorzystniejszy bywa termin odległy od daty planowanego wyjazdu, czasem bardzo bliski. Trzeba się też dobrze zastanowić, która z promocji oferowanych przez biura podróży najlepiej spełnia nasze wymagania.
Kiedy first, a kiedy last minute?
Najbardziej popularną formą zakupu wycieczek wakacyjnych są oferty first i last minute. Na co trzeba zwrócić uwagę sięgając po te opcje zakupu?
Biura podróży już od listopada oferują first minute na kolejny rok, czyli możliwość wcześniejszej rezerwacji wybranej wycieczki z upustem cenowym. Przy podpisywaniu umowy biura pobierają najczęściej zadatek w wysokości 20 proc. całej kwoty. Największym plusem first minute jest możliwość wyboru spośród szerokiej jeszcze wtedy puli kierunków, terminów i hoteli. Ponadto większość biur dodaje w pakiecie bonusy, np. dodatkowe ubezpieczenie czy gratisy w postaci wypożyczenia samochodu lub wycieczki fakultatywnej. Niektóre oferują też możliwość późniejszej zmiany kierunku czy terminu, w miarę dostępności ofert.
Promocje first minute trwają zazwyczaj do końca marca. Musimy jednak pamiętać, że na cenę wycieczek ma wpływ wiele czynników m.in. wahania popytu i podaży czy kursów walut. Może się więc zdarzyć, że kilka miesięcy później wykupiona przez nas wycieczka będzie w podobnej albo nawet niższej cenie. Dlatego first minute bardziej polecane jest osobom nastawionym na zakup konkretnej, wybranej przez nich oferty (która może się np. wyczerpać), niż chcącym zaoszczędzić. To także najlepsza opcja dla osób, które chcą kupić wakacje na sezon, czyli na lipiec i sierpień, oraz planujących wypoczynek w większej grupie. Zarezerwować można wówczas apartamenty rodzinne, których dostępność w miarę zbliżania się sezonu często bywa ograniczona. Oferta first minute niesie też ze sobą najczęściej gwarancję wysokiego standardu usług. Dobre i sprawdzone destynacje, hotele czy apartamenty rezerwowane są szybciej i mała jest szansa, że pojawią się w ofercie last minute.
Karty walutowe w podróży
PKO Bank Polski oferuje karty debetowe do rachunków walutowych. Karty walutowe przeznaczone są dla posiadaczy kont w USD, EUR lub GBP i posiadają unikalną na rynku funkcję pozwalającą na realizację transakcji z rachunków prowadzonych w różnych walutach. Jedną kartą klienci PKO Banku Polskiego bez dodatkowych przewalutowań mogą realizować płatności za granicą, wypłacać gotówkę w bankomatach oraz dokonywać transakcji przez internet.
Last minute to zakup usług turystycznych w ostatniej chwili (najczęściej kilka dni przed wyjazdem czy wylotem), w znacznie obniżonej cenie. Często są to ostatnie wolne miejsca, które pozostały niewyprzedane lub wycieczki, z których zrezygnowali inni klienci biura. Jednak może się zdarzyć, że to miejsca i hotele, do których nikt nie chciał jechać. Warto więc sprawdzić, czy oferta last minute jest prawdziwą superokazją. Możemy chociażby poczytać opinie turystów na temat hotelu i regionu. Jeżeli z góry planujemy urlop w oparciu o skorzystanie z last minute, nie możemy zapominać, że kupując w ostatniej chwili, znacznie ograniczymy sobie wybór. Nie można liczyć, że konkretny hotel, który nam przypadł do gustu, znajdzie się akurat w tej ofercie. Ponadto w lipcu i sierpniu „prawdziwych” ofert last minute raczej nie znajdziemy. Należy ich szukać poza sezonem. Jeżeli pojawi się już coś atrakcyjnego, nie czekajmy do ostatniej chwili. Nie zawsze jest tak, że wycieczka jest najtańsza na dzień przed wyjazdem, bo obniżki dyktowane są przez aktualne popyt i podaż.
Niektóre biura podróży oferują inne formy upustów cenowych. Najczęściej są to promocje wybranych wycieczek, które można zakupić w niższej cenie w określonych przez sprzedawcę dniach.
Kiedy najlepiej wyjeżdżać? Kiedy najtaniej kupować?
Wyjazdy w terminach kwiecień - czerwiec lub wrzesień - październik mają wiele zalet: unikniemy tłumów w kurortach, męczących upałów i przede wszystkim wysokich cen. Najwięcej osób planuje jednak urlopy w szczycie sezonu turystycznego, a więc w lipcu i sierpniu. Powodem tego bywają przypadające w tym terminie wakacje szkolne dzieci oraz gwarancja dobrej pogody na niektórych bliższych destynacjach. Ma to znaczenie zwłaszcza, gdy planujemy urlop w Polsce lub w miejscach, gdzie poza sezonem np. aura i temperatura wody mogą nie sprzyjać beztroskim kąpielom słonecznym. Jeżeli jednak tego rodzaju czynniki nas nie ograniczają, warto rozważyć urlop przed i po sezonie.
Miesiące wiosenne będą dobrym okresem dla osób nastawionych na turystykę krajobrazową. Dla amatorów pieszych wędrówek i ceniących uroki natury właśnie wiosna ukaże w pełnym rozkwicie przyrodę np. na Maderze, Teneryfie, Korfu czy Majorce. Dodatkowo będzie to korzystniejszy okres ze względu na dłuższe dni. Natomiast wrzesień i październik są doskonałym czasem na kąpiele w morzu – plaże są bardziej kameralne, woda w wielu kurortach cieplejsza niż w czerwcu czy lipcu, a temperatura powietrza znacznie przyjemniejsza, bo skwarne miesiące już minęły. Łagodniejsza pozasezonowa aura sprzyja też zwiedzaniu oraz umożliwia swobodniejszy wysiłek np. na górskim szlaku. Nie ma upałów, a jest dostatecznie ciepło, aby wędrówka ulicami Wenecji czy wąwozem Masca były naprawdę przyjemne.
W ubiegłym roku Polacy najchętniej wyjeżdżali do Grecji – wyjechało tam prawie 25 proc. naszych rodaków. Na kolejnych miejscach znalazły się Hiszpania, Turcja i Egipt, które odwiedziło odpowiednio: 15, 13 i 11 proc. z nas.
Nieco dalsze kierunki, takie jak Wyspy Kanaryjskie, Madera, Maroko lub Egipt, odwiedzane są przez turystów przez cały rok. W okresie zimowym, wczesnowiosennym i późnojesiennym trzeba jednak brać pod uwagę zarówno krótszy dzień, niższe niż w miesiącach letnich temperatury i możliwe załamania pogody.
Wycieczki w te destynacje najlepiej kupować przed i po Wielkanocy oraz po majówce. Z niskich cen skorzystać też można jadąc pod koniec listopada i w grudniu - ale tylko do świąt, następnie w pierwsze kilkanaście dni po sylwestrze, potem dopiero po feriach.
Sezon narciarski
Planując zakup wycieczki na zimowe szaleństwa na stoku, najlepiej skorzystać z oferty biur, które specjalizują się w tego typu wyjazdach. Jeżeli zależy nam na konkretnym położeniu, dobrym standardzie hotelu i niskiej cenie, warto wyjazd na narty zarezerwować już we wrześniu. Niektórzy touroperatorzy oferują atrakcyjne cenowo pakiety wyjazdowe nawet w lipcu! Im bliżej zimy, tym wyższe ceny. Jeżeli nie zdecydujemy się na wcześniejsze wykupienie oferty, aby znaleźć miejsce w niektórych popularnych ośrodkach narciarskich, możemy poczekać nawet kilka sezonów. Podobnie jak w przypadku letnich wyjazdów, można też skorzystać z oferty last minute. Zimowych „okazji” najlepiej szukać już na kilka tygodni przed planowanym wyjazdem. Trzeba jednak kupować to, co aktualnie jest w ofercie.
Europejski sezon narciarski zaczyna się w grudniu i trwa w niektórych regionach Alp aż do maja. Jeżeli chcemy ominąć "wysoki" sezon, wystrzegajmy się zwłaszcza wyjazdów w okresie świąteczno-noworocznym, w lutym i pierwszej połowie marca. Ominiemy nie tylko zwyżki cenowe, ale i tłok na stokach. W większości ośrodków przynajmniej trzy tygodnie stycznia pomiędzy okresem noworocznym a feriami to „niski” sezon i niskie ceny. Natomiast wyjazd na wiosnę oprócz upustów cenowych, niesie ze sobą dodatkową korzyść: więcej słońca i dłuższy dzień.
Dużą część kosztów wyjazdu na narty stanowią karnety i skipassy. Dlatego popularnością cieszy się alpejskie „Free Ski”. To opcje pobytu w hotelu czy apartamencie, do którego otrzymamy skipass na tygodniową jazdę gratis. Takie oferty możemy znaleźć w wielu biurach podróży i dotyczą one zazwyczaj terminów pozasezonowych.
Niezwykłe eskapady
Do takich z pewnością należy wyjazd na sylwestra, najczęściej do rozrywkowego lub ciepłego zakątka świata. Biura podróży rokrocznie przygotowują ciekawą i różnorodną, w tym względzie, ofertę. Można wybrać się do krajów leżących na każdym kontynencie – nawet na Antarktydę.
Aby zarezerwować wycieczkę do popularnych sylwestrowych destynacji, warto zainteresować się planowaniem nieco wcześniej. Dobrym czasem na zakup sylwestrowego wyjazdu jest koniec września i początek października. Jeżeli zależy nam na samych wyjeździe, a nie na konkretnym miejscu, możemy oczywiście poczekać na oferty z ostatniej chwili. Jednak nie spodziewajmy się wysypu ofert last minute w okolicach świąt. Pamiętajmy, że sylwester zawsze jest absolutnym hitem wyjazdów zimowych.
Luiza Dziółko
Redakcja CI
Odległe lądy i wyspy
Trochę inaczej zakup wycieczki wygląda w przypadku bardziej egzotycznych rejonów. Najcieplejszy okres przypada tam z reguły na czas od listopada do kwietnia. Jednak w zależności od wybranego kontynentu oraz specyfiki klimatu danego miejsca, terminy sprzyjające wypoczynkowi mogą się znacząco różnić. Dlatego warto się wcześniej zapoznać z warunkami pogodowymi interesującego nas miejsca, a nawet jej konkretnego regionu. Jeśli zdecydujemy się na wyjazd poza sezonem turystycznym wypadającym w wybranej destynacji, często musimy liczyć się z ekstremalnymi temperaturami, ulewnymi opadami deszczu czy nawet huraganami. Oczywiście wszystko zależy od wybranego kierunku, naszych preferencji i celu podróży.
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.