Oni zabiorą Was w podróż – 9. Podkarpacki Kalejdoskop Podróżniczy
Wyprawa samochodem przez niedostępne tereny trzech Ameryk, poznanie tajemnic Buszmenów zamieszkujących tereny Afryki Wschodniej i całkowicie nieznane oblicze wyspy Kuba, to tylko mała część tego, co zaprezentują Wam bohaterowie 9. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego, którego partnerem jest PKO Bank Polski.
Specjalnie dla czytelników Bankomanii dziś przedsmak tych niesamowitych opowieści wraz z osobistym zaproszeniem.
Krzysztof Jaxa Kwiatkowski
Zapraszam na dwie prelekcje, w których będę uczestniczył. Jedna będzie dotyczyła Południowo-Wschodniej Afryki – Namibii i Botswany. W trakcie drugiej, wraz z Ewą Wachowicz i Klaudią Cierniak, opowiem o wyprawach na najwyższe wulkany świata. Czeka Was opowieść o rozwoju Południowo-Wschodniej Afryki z perspektywy Polaka, który mieszkał tam przez ponad 20 lat. W tak długim czasie udało mi się wziąć udział w wielu wyprawach i zwiedzić ogromne połacie tego kontynentu. Najbardziej pociągająca w Afryce jest jej aura tajemniczości. Nie znajdziecie tu wielu turystów – szczególnie na Południowym Wschodzie. Kraje tego rejonu to wciąż nieodkryte klejnoty. Chciałbym przybliżyć Wam zwyczaje i kulturę plemienia Buszmenów Khoisan, którzy do dziś żyją zgodnie z naturą i nie zmieniają swoich przyzwyczajeń pomimo rozwoju technologicznego świata. O tym, jak wygląda ich życie na co dzień i jaka jest ta prawdziwa Afryka, opowiem w trakcie mojej prelekcji.
Krzysztof Jaxa Kwiatkowski:absolwent wydziału dziennikarstwa UJ, wydziału turystyki AWF Kraków oraz Nature College w RPA. Nauczyciel tradycyjnej jogi tantrycznej – uczeń Bhagavana Shri Shan Anantha Natha z Indii. Od ponad 20 lat pracuje jako pilot i przewodnik klasy Field Guide specjalizujący się w safari wśród dzikich zwierząt w Afryce Wschodniej i Południowej oraz w wyprawach górskich. Jest współautorem serii przewodników po Afryce Wschodniej. Zajmuje się badaniem genezy filozofii religijnych i wierzeń wśród tradycyjnie żyjących plemion. Obecnie dzieli życie pomiędzy RPA, Brazylią i Polską.
Michał Woroch
Podczas kalejdoskopu będę opowiadał o podróży samochodem terenowym przez trzy Ameryki. Odbyłem ją z moim przyjacielem również przemieszczającym się przy pomocy wózka inwalidzkiego. Wybraliśmy się w podróż życia, a za swój cel obraliśmy najdłuższą drogę świata. Czy udało nam się dotrzeć do jej końca? Tego dowiecie się w trakcie opowieści podczas 9. Podkarpackiego Kalejdoskopu Podróżniczego. Sam projekt wyprawy nie rozpoczął się w dniu wyjazdu. By osoby na wózku mogły poruszać się w nieznanym sobie i całkowicie nieprzystosowanym dla ludzi na wózku terenie, musieliśmy zbudować samochód – trwało to 2,5 roku. Pojazd ma specjalne windy, namiot na dachu, taras oraz całe oprzyrządowanie, które umożliwia prowadzenie auta wyłącznie za pomocą rąk. Najważniejsze w tej podróży było to, by być w drodze. By czuć, że we dwóch jesteśmy w stanie dać radę – przejechać trasę, którą sobie wyznaczymy. Żyliśmy z dnia na dzień, nie odwiedzaliśmy miejsc turystycznych. A naszym największym osiągnięciem było dotarcie do stolicy dżungli w Iquitos w Peru. Do miasta, do którego nie dociera żadna droga kołowa, a jak wiadomo, jedynym naszym środkiem transportu są właśnie koła. Każda tego typu wyprawa to podnoszenie poprzeczki, a jak trudna okazała się dla mnie – dowiecie się ze sceny w Rzeszowie.”
Michał Woroch: aktywista, grafik, designer, fotograf, montażysta. Zdjęcia z jego wypraw i dokumentacje projektów były wielokrotnie prezentowane na wystawach zbiorowych i indywidualnych oraz publikowane przez renomowane wydawnictwa. Realizuje projekty aktywizujące osoby niepełnosprawne. Sam, będąc osobą poruszającą się na wózku inwalidzkim, stale podróżuje po świecie, czerpiąc z wypraw inspiracje do nieprzerwanego tworzenia.
Adam Kwaśny
To, czym chciałbym się z Wami podzielić, to moje doświadczenia płynące z obcowania z prawdziwą Kubą, którą mam okazję poznawać już od 15 lat. Przedstawię Wam miejsca i fakty, których próżno szukać w przewodnikach turystycznych. Kuba to świat będący „bramą do Afryki”. To wyspa spotkań, miejsce, w którym spotkało się wiele ludów i wielu bogów. Na tej niewielkiej wyspie, często wbrew własnej woli, znaleźli się mieszkańcy całego świata, pochodzący z Nigerii, Kongo, Chin, Europy i Ameryki. W jednym miejscu znalazły się kultury Dalekiego Wschodu, Afryki, prekolumbijskie oraz europejskie chrześcijaństwo. To wielokulturowy mix, który stworzył Kubę. Chcę opowiedzieć o ludziach i o bogach, którzy żyją blisko nich. Kuba nie jest katolicka, to o wiele bardziej skomplikowane. Fakt ten ma ogromny wpływ na muzykę, folklor i sztukę, a także na sposób bycia oraz filozofię życia. Postaram się opowiedzieć o kluczu do duchowości Kubańczyków. Równocześnie będę prezentował swoją książkę: „Wszystkie zajęcia Yoirysa Manuela. Opowieści kubańskie.” To opowieść o Kubie, o jej drugim dnie, o ludziach stamtąd i o tym, jak żyją w świecie szamanów. To Kuba, którą trudno poznać nawet po kilku wyjazdach.
Adam Kwaśny : podróżnik, pisarz, scenarzysta. Od piętnastu lat wędruje po Kubie, gdzie znalazł drugą ojczyznę. Szef Towarzystwa Przyjaciół Kuby – La Compañía Cubana i El Punto del Viaje Alternativo, organizującego wyprawy niewielkich grup turystów na Kubę.
Maciej Pobocha
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.