2018.05.18

Tactilis, czyli to co dotykalne

To prowokacja w dobie cyfrowego świata. Powrót do tego co rzeczywiste, dotykowe i analogowe. W centrali PKO Banku Polskiego zagościła wyjątkowa wystawa Tactilis.

Przygotowały ją dwie pracownie – Rysunku i Projektowania Tkanin Katedry Mody, działającej od 2010 r. przy warszawskiej ASP. Obie w swoich założeniach wykorzystują i badają multisensoryczną rzeczywistość wyobraźni. Prowadzone przez aktywne zawodowo artystki – graficzkę, Agnieszkę Rożnowską-Jasiewicz i projektantkę Magdalenę Komar – co roku owocują niezwykłymi pracami młodych twórców, którzy chętnie eksperymentują i wychodzą poza schematy.

Twórcza moc

– Rysunek jest niezwykle ważny w procesie projektowania mody. Jednak jego wykorzystanie zależy od projektanta i jego podejścia. Istnieją tacy projektanci, którzy nigdy nie opanowali sztuki rysowania – wystarczy przyjrzeć się rysunkom Karla Lagerfelda, które są dla mnie całkowicie niemożliwe do odszyfrowania i zrozumienia. Dla mnie jednak nieumiejętność rysowania jest niezwykle potrzebna – mówi Aleksandra Kucharczyk, projektantka mody, absolwentka Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych.

W jednej i drugiej pracowni proces twórczy jest długotrwały i odbywa się w trybie indywidualnego kontaktu ze studentem. Między punktem wyjścia a ostateczną pracą jest szereg konsultacji, odkryć nowych dróg i możliwości. Wystawa Tactilis to zwrot w kierunku stosowanych w tych pracowniach „dotykowych” rozwiązań. Jest zarówno ukłonem w stronę tradycji, jak i krokiem do przodu, wyjściem poza digitalowy świat zgodnie z postulatami wybitnej futurolożki mody Lidewij Edelkoort, która w ostatnich wystąpieniach namawia do odnowienia „tykalności” w modzie. Nie negując możliwości narzędzi komputerowych, prace obu pracowni są dowodem na to, jak niezastąpiony jest bezpośredni kontakt w pierwszym etapie pracy projektowej.

– Wystawa jest skierowana praktycznie do wszystkich miłośników sztuki. Pokazuje dwa podstawowe narzędzia pracy twórczej – rysunek i tkaniny. Wsparcie PKO Banku Polskiego pozwoliło nam przeskalować projekty i sfinansować wiele aspektów tej wystawy. Małe próbki nabrały dzięki temu zupełnie innego wyrazu. Niezwykłym doświadczeniem jest dla nas również wejście w korporacyjną przestrzeń, jaką jest centrala Banku – zauważa kuratorka wystawy, Aleksandra Jatczak.

Bank w roli mecenasa

PKO Bank Polski od lat wspiera młodych artystów, inwestując w rozwój najciekawszych projektów – również ze świata mody.

– Bank powinien być mecenasem sztuki. To jego najważniejsza rola, obok świadczenia usług finansowych. Nasza instytucja ma duże możliwości i tego typu działania podejmuje w imieniu swoich klientów, którzy w pojedynkę nie są w stanie finansować takich przedsięwzięć. Wspólnie możemy to zrobić. Wspieranie młodych studentów, artystów, którzy dopiero uczą się sztuki wystawiania i prezentacji jest naszym obowiązkiem – mówi Justyna Borkiewicz, dyrektor Pionu Prezesa Zarządu w PKO Banku Polskim.

Wystawa Tactilis została zrealizowana w ramach współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mody z Fundacją PKO Banku Polskiego.Siedziba Centrali PKO Banku Polskiego od 8 lat zmienia się w przestrzeń wystawienniczą.

– O PKO Banku Polskim można dziś mówić już jako o ekspercie w dziedzinie kultury i sztuki. Projekt wsparcia młodych artystów jest realizowany przez Bank już od długiego czasu. Dzięki doświadczeniu możemy dziś pomagać młodym ludziom wchodzić w świat wielkiej sztuki – podsumowuje Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Rysunki tworzone krzesłem

To, jakimi torami potrafią podążać umysły artystów, zaskakuje. Szczególnie w przypadku mody, która może przyjmować najbardziej finezyjne kształty, faktury i kolory. Jednym z dzieł prezentowanych na wystawie Tactilis są rysunki stworzone krzesłem, które projektant odsuwał od stołu, przy którym szył. Cały proces towarzyszący powstawaniu dzieła został zapisany w postaci śladów farby na kilku płótnach.

– Sztuka w dzisiejszych czasach jest tak nieograniczoną przestrzenią i dotyczy tak wielu aspektów życia codziennego, że może być nawet wygodna i użytkowa, jednocześnie nie tracąc na aspektach użytkowych – podsumowuje Filip Bala, model prezentujący jeden ze strojów stworzonych przez absolwentkę ASP. 

Wystawa w Centrali PKO Banku Polskiego przy ulicy Puławskiej 15 (atrium na piątym piętrze) potrwa do 15 czerwca. Zapraszamy!

Bartłomiej Pobocha

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png