2018.05.18

Tactilis, czyli to co dotykalne

To prowokacja w dobie cyfrowego świata. Powrót do tego co rzeczywiste, dotykowe i analogowe. W centrali PKO Banku Polskiego zagościła wyjątkowa wystawa Tactilis.

Przygotowały ją dwie pracownie – Rysunku i Projektowania Tkanin Katedry Mody, działającej od 2010 r. przy warszawskiej ASP. Obie w swoich założeniach wykorzystują i badają multisensoryczną rzeczywistość wyobraźni. Prowadzone przez aktywne zawodowo artystki – graficzkę, Agnieszkę Rożnowską-Jasiewicz i projektantkę Magdalenę Komar – co roku owocują niezwykłymi pracami młodych twórców, którzy chętnie eksperymentują i wychodzą poza schematy.

Twórcza moc

– Rysunek jest niezwykle ważny w procesie projektowania mody. Jednak jego wykorzystanie zależy od projektanta i jego podejścia. Istnieją tacy projektanci, którzy nigdy nie opanowali sztuki rysowania – wystarczy przyjrzeć się rysunkom Karla Lagerfelda, które są dla mnie całkowicie niemożliwe do odszyfrowania i zrozumienia. Dla mnie jednak nieumiejętność rysowania jest niezwykle potrzebna – mówi Aleksandra Kucharczyk, projektantka mody, absolwentka Katedry Mody Akademii Sztuk Pięknych.

W jednej i drugiej pracowni proces twórczy jest długotrwały i odbywa się w trybie indywidualnego kontaktu ze studentem. Między punktem wyjścia a ostateczną pracą jest szereg konsultacji, odkryć nowych dróg i możliwości. Wystawa Tactilis to zwrot w kierunku stosowanych w tych pracowniach „dotykowych” rozwiązań. Jest zarówno ukłonem w stronę tradycji, jak i krokiem do przodu, wyjściem poza digitalowy świat zgodnie z postulatami wybitnej futurolożki mody Lidewij Edelkoort, która w ostatnich wystąpieniach namawia do odnowienia „tykalności” w modzie. Nie negując możliwości narzędzi komputerowych, prace obu pracowni są dowodem na to, jak niezastąpiony jest bezpośredni kontakt w pierwszym etapie pracy projektowej.

– Wystawa jest skierowana praktycznie do wszystkich miłośników sztuki. Pokazuje dwa podstawowe narzędzia pracy twórczej – rysunek i tkaniny. Wsparcie PKO Banku Polskiego pozwoliło nam przeskalować projekty i sfinansować wiele aspektów tej wystawy. Małe próbki nabrały dzięki temu zupełnie innego wyrazu. Niezwykłym doświadczeniem jest dla nas również wejście w korporacyjną przestrzeń, jaką jest centrala Banku – zauważa kuratorka wystawy, Aleksandra Jatczak.

Bank w roli mecenasa

PKO Bank Polski od lat wspiera młodych artystów, inwestując w rozwój najciekawszych projektów – również ze świata mody.

– Bank powinien być mecenasem sztuki. To jego najważniejsza rola, obok świadczenia usług finansowych. Nasza instytucja ma duże możliwości i tego typu działania podejmuje w imieniu swoich klientów, którzy w pojedynkę nie są w stanie finansować takich przedsięwzięć. Wspólnie możemy to zrobić. Wspieranie młodych studentów, artystów, którzy dopiero uczą się sztuki wystawiania i prezentacji jest naszym obowiązkiem – mówi Justyna Borkiewicz, dyrektor Pionu Prezesa Zarządu w PKO Banku Polskim.

Wystawa Tactilis została zrealizowana w ramach współpracy Stowarzyszenia na Rzecz Rozwoju Mody z Fundacją PKO Banku Polskiego.Siedziba Centrali PKO Banku Polskiego od 8 lat zmienia się w przestrzeń wystawienniczą.

– O PKO Banku Polskim można dziś mówić już jako o ekspercie w dziedzinie kultury i sztuki. Projekt wsparcia młodych artystów jest realizowany przez Bank już od długiego czasu. Dzięki doświadczeniu możemy dziś pomagać młodym ludziom wchodzić w świat wielkiej sztuki – podsumowuje Małgorzata Głębicka, prezes Fundacji PKO Banku Polskiego.

Rysunki tworzone krzesłem

To, jakimi torami potrafią podążać umysły artystów, zaskakuje. Szczególnie w przypadku mody, która może przyjmować najbardziej finezyjne kształty, faktury i kolory. Jednym z dzieł prezentowanych na wystawie Tactilis są rysunki stworzone krzesłem, które projektant odsuwał od stołu, przy którym szył. Cały proces towarzyszący powstawaniu dzieła został zapisany w postaci śladów farby na kilku płótnach.

– Sztuka w dzisiejszych czasach jest tak nieograniczoną przestrzenią i dotyczy tak wielu aspektów życia codziennego, że może być nawet wygodna i użytkowa, jednocześnie nie tracąc na aspektach użytkowych – podsumowuje Filip Bala, model prezentujący jeden ze strojów stworzonych przez absolwentkę ASP. 

Wystawa w Centrali PKO Banku Polskiego przy ulicy Puławskiej 15 (atrium na piątym piętrze) potrwa do 15 czerwca. Zapraszamy!

Bartłomiej Pobocha

Pliki do pobrania

  • Bankopasje

   02019.03.20

   „Na bank je lubicie!”

   Znane i lubiane w znakomitej jakości! Przez cały rok w łódzkim kinie Kinematograf prezentowane będą polskie filmy w zrekonstruowanych wersjach. Cykl składa się z 10 projekcji. Partnerem projektu jest PKO Bank Polski – mecenas digitalizacji wielu polskich filmów.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.20

   Po prostu… Filharmonia! Jutro wielki finał projektu!

   Trwa kolejna odsłona organizowanego przez Filharmonię Narodową cyklu „Po prostu… Filharmonia!”. W ramach jego piątej edycji, czyli w sezonie artystycznym 2018/2019 odbyły się cztery projekty koncertowe. Koncert finałowy ostatniego odbędzie się w najbliższy czwartek.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.15

   Nowa wystawa w Banku – prace artystów z zespołem Downa

   W centrali PKO Banku Polskiego swoje prace zaprezentują podopieczni szkoły specjalnej w Warszawie oraz stowarzyszenia osób z zespołem Downa. Zapraszamy w czwartek, 21 marca.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   Bankowy wojennik – Michał Sorbet

   Jest youtuberem i doskonale porusza się w mediach społecznościowych. Interesuje się batalistyką zwłaszcza historią II wojny światowej. Uwielbia planszówki, w które gra, ale też prezentuje je innym. Wszystkie te pasje łączy prowadząc kanał z grami wojennymi na YouTube – Wojennik TV . Michał Sorbet jest pracownikiem PKO Banku Polskiego w Centrum Obsługi Operacji PKO Banku Polskiego w Lublinie.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.14

   #zkopyta do Goteborga. Kolejna edycja Cavaliady za nami

   To był wspaniały finał rywalizacji w stolicy. Wojciech Wojcianiec na Naccord Melloni wygrał Grand Prix Warszawy o nagrodę Prezesa Zarządu PKO Banku Polskiego. Zawodnik, podobnie jak ubiegłoroczny zwycięzca Jarosław Skrzyczyński, ma przed sobą szansę startu w finale Pucharu Świata w Goteborgu na początku kwietnia.

   więcej
  • Bankopasje

   02019.03.08

   Od najmłodszych do najlepszych

   W Warszawie trwa Cavaliada, której sponsorem jest PKO Bank Polski. Za nami pierwsze dwa dni imprezy, a przed nami pasjonujący weekend pełen atrakcji. Będzie wielka rywalizacja utytułowanych zawodników, walka o punkty Pucharu Świata i najcenniejsze nagrody. Na nadchodzący weekend zaplanowano też konkurencje dla najmłodszych, ale nie mniej ambitnych jeźdźców.

   więcej
  Pokaż więcej