"Cel? Rozbudzać wyobraźnię i zarażać miłością do muzyki." Wywiad z Bogusławem Nowakiem
O propozycjach w nowym sezonie artystycznym, o tym, co stanowi magnes dla bywalców opery i jak teatr edukuje najmłodszych, czyli rozmowa z Bogusławem Nowakiem, dyrektorem naczelnym Opery Krakowskiej.
Bogusław Nowak. Fot. Ryszard Kornecki
Opera Krakowska ma od siedmiu lat własną siedzibę. Jak się ona sprawdza?
Bogusław Nowak: Własna siedziba, której Opera Krakowska doczekała się po prawie pół wieku starań i batalii, zmieniła nie tylko miejsce prezentacji naszej pracy przed widownią. Stała się przede wszystkim domem dla artystów, miejscem naszych spotkań i wspólnej pracy. Jesteśmy u siebie, a to zmienia w zasadzie wszystko.
Czy nowa siedziba pozwala na realizację zamierzeń? Jakie ma mocne strony?
BN: Scena przy Lubicz daje twórcom bardzo duże możliwości inscenizacyjne. Wyposażenie techniczne pozwala na realizację ambitnych przedsięwzięć. Atutem teatru jest z pewnością Scena Kameralna, która umożliwia wystawianie mniejszych form. Na Scenie Kameralnej miały swoje premiery takie spektakle jak „Podróż zimowa”, „Cabaret lunaire”, „Teresica – una pasión”; była też miejscem realizacji projektu edukacyjnego „Profesor Wiolinek”. Wszystkie one zostały bardzo dobrze przyjęte przez publiczność. Scena Kameralna jest również doskonałym miejscem spotkań widzów z artystami, przestrzenią do rozmowy, dyskusji, do działań edukacyjnych.
Mocną stroną teatru jest też Antresola, która doskonale sprawdza się jako miejsce wystaw i spotkań, które Opera Krakowska organizuje regularnie. Obecnie można oglądać wystawę plakatów z kolekcji Krzysztofa Dydo zrealizowanych do oper Giacomo Pucciniego. Jest również miejscem konferencji prasowych i spotkań widzów podczas antraktów.
Jakie atrakcje proponuje Opera swoim widzom? Co adresuje do melomanów i stałych bywalców, a co do nowych, „świeżych” widzów?
BN: Pierwszą premierą nowego sezonu artystycznego była „Cyganeria” G. Pucciniego w reżyserii Laco Adamika. Kierownictwo muzyczne spektaklu objął Tomasz Tokarczyk, a scenografię i kostiumy zaprojektowała Barbara Kędzierska. W obsadzie zobaczyliśmy m.in. Tomasza Kuka i Andrzeja Lamperta (Rodolfo), Marcelinę Beucher i Iwonę Sochę (Mimi), Adama Szerszenia i Mariusza Godlewskiego (Marcello) oraz Katarzynę Oleś-Blacha i Iwonę Krzywicką (Musetta). Spektakl spotkał się z wspaniałym odbiorem publiczności. Jest to, cytując jedną z recenzji, „spektakl o każdym i dla każdego”.
W listopadzie 2015 krakowska publiczność będzie mogła podziwiać Mariusza Kwietnia w tytułowej partii w operze Karola Szymanowskiego „Król Roger”. Spektakl reżyseruje Michał Znaniecki, który już zrealizował u nas polską prapremierę opery „Miłość do trzech pomarańczy” Sergiusza Prokofiewa – znakomicie przyjętą przez publiczność. Kierownictwo muzyczne objął Łukasz Borowicz, a premierę przygotowujemy na 13 listopada. Dla stałych bywalców Opery to kolejna możliwość, by podziwiać uwielbianego przez krakowską publiczność Mariusza Kwietnia. Dla „świeżych” widzów zaś to okazja spotkania ze sztuką najwyższych lotów.
Spektakl „Muzyka i magia” z muzyką Andrzeja Zaryckiego, do tekstu i w reżyserii Wojciecha Graniczewskiego, to z kolei nasza propozycja adresowana do najmłodszych. Scenografię i kostiumy do tej fantastycznej podróży w magiczną krainę muzyki i baśni projektuje Bożena Pędziwiatr.
Zimową porą ponownie zagości na scenie Opery Krakowskiej „Straszny dwór” S. Moniuszki w reżyserii Laco Adamika, pod kierownictwem muzycznym Piotra Wajraka. Będzie to spektakl na zakończenie obchodów 250-lecia Teatru Publicznego w Polsce. Wznowieniowa premiera odbędzie się 18 grudnia. Scenografię i kostiumy projektuje Barbara Kędzierska, choreografię przygotowuje Przemysław Śliwa.
Jak co roku zaprosimy naszą publiczność do wspólnej zabawy podczas Koncertu Sylwestrowego i Koncertów Karnawałowych, a także do zwiedzania na co dzień niedostępnych zakątków Opery podczas Dnia Otwartego i Nocy Teatrów.
Jak widzę, trudno oddzielić propozycje dla starych bywalców i dla nowych widzów. W każdym spektaklu Opery zarówno jedni, jak i drudzy mogą znaleźć coś dla siebie. To rodzi następne pytania. Jak Opera postrzega swoich odbiorców? Czy na widowni przeważają stali melomani, czy nowi widzowie? Jak teatr zachęca tych nowych, jakie ma dla nich propozycje, czym chce ich przyciągnąć?
BN: Propozycje repertuarowe Opery Krakowskiej skierowane są do szerokiego grona odbiorców. Wystawiamy dzieła klasyków operowych, dzieła współczesnych kompozytorów, operetki, musicale i balety, które są zawsze poza barierą językową, więc na pewno przyciągają również turystów. Regularnie zapraszamy do współpracy wybitnych artystów, gwiazdy światowych scen operowych, znanych dyrygentów oraz znakomitych tancerzy. To z całą pewnością magnes dla naszych widzów. Dobrą okazją, by podziwiać gościnne występy, jest Letni Festiwal Opery Krakowskiej. W tym roku gościliśmy Piotra Beczałę, na którego koncert melomani w Polce tak długo czekali. Miłośnicy baletu natomiast mają co roku okazję, by na jednej scenie podziwiać artystów baletu z najlepszych teatrów na świecie, m.in.: Teatru Maryjskiego, Kremlowskiego Teatru Opery i Baletu, Królewskiego Baletu Szwecji czy Polskiego Baletu Narodowego.
Wielką siłą Opery Krakowskiej są znakomici soliści, którzy współpracują z nami na stałe. Widzowie mają swoich ulubionych i wiemy, że kilkakrotnie przychodzą na ten sam spektakl, by móc ich podziwiać.
Stali bywalcy zaszczepiają w młodych, „świeżych” widzach ducha opery, a my staramy się zawsze wyjść im naprzeciw.
Opera przygotowuje dla najmłodszych widzów dwa cykle edukacyjne. Co im zaproponujecie? Jakie korzyści przynosi prowadzenie tego rodzaju programów?
BN: Sezon artystyczny 2015/2016 będzie obfitował w spektakle i spotkania poświęcone najmłodszym widzom. Opera Krakowska proponuje cykle edukacyjne, których atrakcyjna formuła już w poprzednich sezonach spotkała się z wielką sympatią tej – jak wiadomo – najbardziej wymagającej publiczności. Oprócz wspomnianej premiery rodzinnego spektaklu „Muzyka i magia”, zapraszamy dzieci na kolejne odsłony dwóch cieszących się ogromnym powodzeniem cykli edukacyjnych.
We wrześniu powrócił na scenę Opery Krakowskiej realizowany w ubiegłym sezonie cykl spektakli edukacyjno-muzycznych „Profesor Wiolinek”. Spotkanie z młodą widownią, którego głównym bohaterem jest tytułowy Profesor, to w założeniu przygoda i podróż do krainy muzyki, opery, tańca i śpiewu. Gry, zabawy i konkursy mają sprawić, że dzieci poprzez zabawę poznają fascynujący świat teatru.
„Profesor Wiolinek – II edycja – Muzyczne Wyprawy” to projekt, na który złoży się 5 nowych spektakli. Młodzi melomani odwiedzą m.in. Paryż, gdzie poznają katakumby Opery Paryskiej, spotkają dzwonnika z katedry Notre Dame i będą mogli zagrać na dzwonach i innych instrumentach perkusyjnych. Z kolei w Szkocji dzieci poznają dudy i będą mogły na nich zagrać, w Warszawie będą się uczyć polskich tańców narodowych, a ich przewodnikami będą postaci z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. W Moskwie młodzi widzowie dowiedzą się, czym jest balet, a w Australii poznają jeden z najbardziej niezwykłych teatrów operowych na świecie. Pomysłodawcą, autorem scenariusza, autorem piosenek i reżyserem tych spotkań jest Paweł Wójtowicz.
A druga propozycja?
BN: Planujemy także kontynuację cyklu zajęć edukacyjnych pt. „Spotkania w operze. PORANKI”. We wrześniu cykl ten zdobył statuetkę „Słonecznika 2015” – specjalną nagrodę przyznawaną przez portal „Czas dzieci” dla najbardziej rozwojowych cyklicznych imprez dla najmłodszych. Będzie to seria spotkań dla dzieci w wieku od 5 do 9 lat. Gościem specjalnym każdego „Poranka” będzie inny artysta – rzemieślnik sztuk teatralnych, który odkryje przed młodymi uczestnikami tajniki swojej pracy. Prócz tradycyjnego już spotkania z solistą, akustykiem czy oświetleniowcem, dzieci w tym sezonie spotkają się z asystentem reżysera, ubiorą Dziadka do orzechów, zagrają w specjalnej orkiestrze prowadzonej przez dyrygenta, a także zasiądą w fotelu dyrektora naczelnego. Każdemu spotkaniu towarzyszyć będą warsztaty rozwijające wrażliwość artystyczną, a także talenty muzyczne, plastyczne i ruchowe. Pomysłodawczynią i koordynatorem „Poranków” w Operze Krakowskiej jest Anna Adamus z Zespołu Marketingu i Organizacji Widowni.
Poza uśmiechami i zadowoleniem naszych najmłodszych widzów, największą korzyścią z prowadzenia działalności edukacyjnej jest fakt, że rozbudzamy ich wyobraźnie i zarażamy miłością do muzyki, śpiewu, tańca, czyli do opery. To pozwala wierzyć, że kolejne pokolenie melomanów będzie czerpać radość z obcowania ze sztuką.
Iwona Ramotowska
dolce-tormento.blogspot.com
dolcetormento.pl
Sponsorem Opery Krakowskiej jest PKO Bank Polski, wspierający wydarzenia muzyczne przygotowywane przez tę instytucję w nowym sezonie artystycznym.
Czytaj także:
Narodowe Forum Muzyki w nowym sezonie
Już wkrótce w Teatrze Polskim
Bankopasje
02019.07.16Kolejne niezwykłe filmowe spotkanie już w czwartek w Kinematografie
więcej„Stan cywilny? Tak.” To tylko jeden z wielu cytatów z „Rejsu”, które na stałe zagościły w języku polskim. Bo czy jest ktoś, kto owego dialogu nie kojarzy ze słynną filmową podróżą po Wiśle? W najbliższy czwartek 18 lipca w łódzkim kinie Kinematograf nie lada gratka dla fanów polskiego kina – na widzów czekać będzie kultowy obraz w reżyserii Marka Piwowskiego.
Bankopasje
02019.07.15Wielka bitwa konserwatorów o wielkie dzieło
więcejW 600. rocznicę wiktorii grunwaldzkiej z 15 lipca 1410 r. poddano kompleksowej renowacji obraz Jana Matejki „Bitwa pod Grunwaldem”. Dzięki przedsięwzięciu, które finansowo wsparł PKO Bank Polski, możemy dzisiaj podziwiać artystyczny rozmach twórcy. Powinniśmy przy tym docenić żmudną pracę konserwatorów dążących do przywrócenia dziełu świetności na co najmniej pół wieku.
Bankopasje
02019.07.12PKO Bank Polski oficjalnym partnerem quizu Ekstraklasy!
więcejPKO Bank Polski razem z Ekstraklasą S.A. prezentują nową i innowacyjną formułę rywalizacji wśród piłkarskich kibiców!
Bankopasje
02019.07.11„Świat przedwojennej fonografii” – o muzyce, sztuce i radiu opowiada Jan Emil Młynarski
więcejJazz trafił do Polski latach międzywojennych. Rolę sal koncertowych spełniały wówczas przede wszystkim dancingowe restauracje i nocne kluby, w których występowali pianiści i orkiestry jazzowe, piosenkarze oraz tancerze. Atmosferę kawiarnianych koncertów jazzowych Krakowa, Lwowa, a zwłaszcza Warszawy przywołuje podczas swoich występów Jazz Band Młynarski-Masecki.
Bankopasje
02019.07.09Sztafeta pomocy w Kluczborku
więcejPracownicy PKO Banku Polskiego i mieszkańcy Kluczborka wybiegali uśmiech dla Weroniki. Dzięki uczestnikom biegowej akcji charytatywnej, Fundacja PKO Banku Polskiego przekazała 10 tys. zł na rehabilitację dziewczynki. W ubiegłym roku podobną akcję zorganizowano dla Patryka, który teraz pomógł Weronice.
Bankopasje
02019.07.08#KandydatNaGwiazde – odcinek 5.
więcejZapraszamy na najnowszy odcinek naszego cyklu wideo #KandydatNaGwiazde.