Bieg Powstania Warszawskiego – pamiętamy!
25 lipca odbędzie się 25. Bieg Powstania Warszawskiego. Jest to jedno z trzech wydarzeń historycznych, którym biegacze oddają hołd w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. W tym roku obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.
Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00 (Godzina „W”) na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Do akcji powstańczej spontanicznie przyłączała się ludność cywilna, która pomagała walczącym w budowaniu barykad, umocnień oraz kopaniu rowów przeciwczołgowych. Mała liczba zrzutów ze strony aliantów oraz brak pomocy ze strony wojsk sowieckich stojących na prawym brzegu Wisły, spowodowały, że 2 października 1944 powstanie po 63 dniach walki zakończyło się klęską. W trakcie walk zginęło blisko 16 tys. powstańców, a do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy. Na skutek niemieckich bombardowań zniszczone zostało ok. 30 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.
Bieg Powstania Warszawskiego stanowi część corocznych obchodów rocznicy tego wydarzenia. W 2014 roku bieg zgromadził rekordową ilość biegaczy, którzy jako jedni z pierwszych rozpoczęli obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na starcie pojawiło się około 10 tys. osób. To niezwykła forma oddania hołdu i zaznaczenia, że pamiętamy o tym wydarzeniu. – Z biegiem lat Powstanie Warszawskie staje się wielkim mitem narodowym, podobnie jak kiedyś Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe – mówi Zbigniew Łenka, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. – Interesują się nim kolejne pokolenia Polaków. I uczą się jak kochać Polskę. Lekcja patriotyzmu płynąca z Powstania, kiedy tylu młodych ludzi oddało życie za ojczyznę, ma szczególny wydźwięk w dzisiejszym skomercjalizowanym świecie. Dlatego to bardzo dobrze, że w po raz kolejny w rocznicę wybuchu Powstania odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta piękna impreza sportowa, podczas której uczestnicy pobiegną z białoczerwonymi opaskami, jest wspaniałym hołdem dla Powstańców i na pewno poruszy serca Warszawiaków – podsumowuje Zbigniew Łenka.
O znaczeniu biegu dla Powstańców opowiada także Hanna Szczepanowska, żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów, do których wstąpiła w wieku 12 lat. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję łączniczki.
Warto wspomnieć, że podczas Powstania Warszawskiego Gmach PKO (Pocztowej Kasy Oszczędności), znajdujący się przy ulicy Świętokrzyskiej 31/33, na rogu ulicy Jasnej 9 był jednym z istotniejszych budynków w okolicy. Został opanowany przez powstańców już 1 sierpnia. Od 4 sierpnia mieściła się tutaj Komenda Okręgu Armii Krajowej, a po tygodniu prac przygotowawczych uruchomiono powstańczą radiostację "Błyskawica". Gmach został mocno uszkodzony podczas ostrzału na początku września, a Komenda musiała go opuścić 5 września i przenieść się na ulicę Złotą. Podczas II wojny światowej budynek uległ silnym zniszczeniom. Po wojnie, w 1961 roku, gruntownie go odremontowano i przebudowano z przeznaczeniem na Pocztę Główną.
25. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 25 lipca na dystansie 5 km i 10 km i wystartuje z dwóch miejsc: na 5 km z ulicy Konwiktorskiej (start godz. 20.40), na 10 km z ulicy Bonifraterskiej (start godz. 21.00). Trasa prowadzi ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie tworzyć będą grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Zawodnicy pobiegną w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników usłyszymy odgłosy bombardowania. Więcej informacji znajduje się na stronie http://aktywnawarszawa.waw.pl/.
PKO Bank Polski od kilku lat jest partnerem strategicznym Warszawskiej Triady Biegowej odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. W jej skład wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Niepodległości. Bank występuje nie tylko w roli sponsora całego cyklu, ale również uczestnika. Każdego roku w Biegu Powstania Warszawskiego bierze udział liczna reprezentacja Banku – pracowników z ogólnopolskiej sekcji biegowej liczącej już blisko 400 osób.
W 2009 roku, z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, PKO Bank Polski zorganizował w Rotundzie wystawę pod hasłem: „Warszawa ’44 – Pamiętamy!”, „PKO BP – polski bank – polska historia”. Z kolei trzy lata później, Bank zaprosił na wystawę „Kobiety-Powstańcy“. Na budynku warszawskiej Rotundy można było oglądać kobiety biorące udział w Powstaniu Warszawskim we współczesnej aranżacji.
Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego
Pliki do pobrania
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.