2015.07.13

Bieg Powstania Warszawskiego – pamiętamy!

25 lipca odbędzie się 25. Bieg Powstania Warszawskiego. Jest to jedno z trzech wydarzeń historycznych, którym biegacze oddają hołd w ramach Warszawskiej Triady Biegowej „Zabiegaj o pamięć”. W tym roku obchodzimy 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

Powstanie Warszawskie rozpoczęło się 1 sierpnia 1944 o godz. 17:00 (Godzina „W”) na rozkaz dowódcy Armii Krajowej gen. Tadeusza Bora-Komorowskiego. Do walki stanęło około 50 tys. powstańców Armii Krajowej. Do akcji powstańczej spontanicznie przyłączała się ludność cywilna, która pomagała walczącym w budowaniu barykad, umocnień oraz kopaniu rowów przeciwczołgowych. Mała liczba zrzutów ze strony aliantów oraz brak pomocy ze strony wojsk sowieckich stojących na prawym brzegu Wisły, spowodowały, że 2 października 1944 powstanie po 63 dniach walki zakończyło się klęską. W trakcie walk zginęło blisko 16 tys. powstańców, a do niemieckiej niewoli trafiło ok. 15 tys. żołnierzy. Na skutek niemieckich bombardowań zniszczone zostało ok. 30 proc. zabudowy lewobrzeżnej Warszawy.

Bieg Powstania Warszawskiego stanowi część corocznych obchodów rocznicy tego wydarzenia. W 2014 roku bieg zgromadził rekordową ilość biegaczy, którzy jako jedni z pierwszych rozpoczęli obchody 70. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Na starcie pojawiło się około 10 tys. osób. To niezwykła forma oddania hołdu i zaznaczenia, że pamiętamy o tym wydarzeniu. – Z biegiem lat Powstanie Warszawskie staje się wielkim mitem narodowym, podobnie jak kiedyś Powstanie Listopadowe i Powstanie Styczniowe – mówi Zbigniew Łenka, rzecznik prasowy Stowarzyszenia Szarych Szeregów, uczestnik Powstania Warszawskiego. – Interesują się nim kolejne pokolenia Polaków. I uczą się jak kochać Polskę. Lekcja patriotyzmu płynąca z Powstania, kiedy tylu młodych ludzi oddało życie za ojczyznę, ma szczególny wydźwięk  w dzisiejszym skomercjalizowanym  świecie. Dlatego to bardzo dobrze, że w po raz kolejny w rocznicę wybuchu Powstania odbędzie się Bieg Powstania Warszawskiego. Ta piękna impreza sportowa, podczas której uczestnicy pobiegną z białoczerwonymi opaskami, jest wspaniałym hołdem dla Powstańców i na pewno poruszy serca Warszawiaków – podsumowuje Zbigniew Łenka.

O znaczeniu biegu dla Powstańców opowiada także Hanna Szczepanowska, żołnierz AK oraz działaczka Szarych Szeregów, do których wstąpiła w wieku 12 lat. W Powstaniu Warszawskim pełniła funkcję łączniczki.

Warto wspomnieć, że podczas Powstania Warszawskiego Gmach PKO (Pocztowej Kasy Oszczędności), znajdujący się przy ulicy Świętokrzyskiej 31/33, na rogu ulicy Jasnej 9 był jednym z istotniejszych budynków w okolicy. Został opanowany przez powstańców już 1 sierpnia. Od 4 sierpnia mieściła się tutaj Komenda Okręgu Armii Krajowej, a po tygodniu prac przygotowawczych uruchomiono powstańczą radiostację "Błyskawica". Gmach został mocno uszkodzony podczas ostrzału na początku września, a Komenda musiała go opuścić 5 września i przenieść się na ulicę Złotą. Podczas II wojny światowej budynek uległ silnym zniszczeniom. Po wojnie, w 1961 roku, gruntownie go odremontowano i przebudowano z przeznaczeniem na Pocztę Główną.

25. Bieg Powstania Warszawskiego odbędzie się w sobotę 25 lipca na dystansie 5 km i 10 km i wystartuje z dwóch miejsc:  na 5 km z ulicy Konwiktorskiej (start godz. 20.40), na 10 km z ulicy Bonifraterskiej (start godz. 21.00). Trasa prowadzi ulicami walk powstańczych: Bonifraterską, Miodową, Krakowskim Przedmieściem i Karową, a następnie Wybrzeżem Gdańskim i ul. Sanguszki do Konwiktorskiej. Uroczysty nastrój na trasie tworzyć będą grupy rekonstrukcyjne oraz ustawione wzdłuż niej płonące znicze. Zawodnicy pobiegną w biało-czerwonych opaskach powstańczych, a z głośników usłyszymy odgłosy bombardowania. Więcej informacji znajduje się na stronie http://aktywnawarszawa.waw.pl/.

PKO Bank Polski od kilku lat jest partnerem strategicznym Warszawskiej Triady Biegowej odbywającej się pod hasłem „Zabiegaj o pamięć”. W jej skład wchodzą jeszcze Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Niepodległości. Bank występuje nie tylko w roli sponsora całego cyklu, ale również uczestnika. Każdego roku w Biegu Powstania Warszawskiego bierze udział liczna reprezentacja Banku – pracowników z ogólnopolskiej sekcji biegowej liczącej już blisko 400 osób.

W 2009 roku, z okazji 65. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, PKO Bank Polski zorganizował w Rotundzie wystawę pod hasłem: „Warszawa ’44 – Pamiętamy!”, „PKO BP – polski bank – polska historia”. Z kolei trzy lata później, Bank zaprosił na wystawę „Kobiety-Powstańcy“. Na budynku warszawskiej Rotundy można było oglądać kobiety biorące udział w Powstaniu Warszawskim we współczesnej aranżacji.

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png