2015.09.14

Biegnij pomagać!

To już nie tylko kwestia zdrowia, mierzenia się z własnymi słabościami czy bicia rekordów – coraz więcej osób biega po to, by pomóc potrzebującym. Udział w Biegu Charytatywnym lub start w koszulce z karteczką „biegnę dla...” należy wręcz do dobrego tonu. Tej jesieni nie zabraknie okazji, by pobiec z pomocą.

Pobiec z pomocą może każdy – na dłuższym lub krótszym dystansie. W kalendarzu imprez sponsorowanych przez PKO Bank Polski zarówno początkujący, jak i bardziej zaawansowani amatorzy biegów znajdą coś dla siebie, bez względu na wiek i miejsce zamieszkania. Warto biegać, kibicować i... pomagać – razem z nami!

Pomagamy z każdym krokiem

PKO Bieg Charytatywny - pobiegnijmy razem dla dzieci

Tradycyjnie podczas wszystkich biegów wspieranych przez PKO Bank Polski odbywają się zainicjowane przez jego pracowników akcje charytatywne „biegnę dla…”. Od 2013 roku Bank zorganizował ich już 120, a na wezwanie odpowiedziało prawie 40 tys. osób. Dzięki nim Fundacja Banku przekazała beneficjentom ponad 1,7 mln zł. Tylko w 2015 roku odbyły się 33 takie akcje, a Fundacja wypłaciła darowiznę – ok. 500 tys. zł dla najbardziej potrzebujących, zarówno dzieci, jak i dorosłych.

Nową formą pomagania przez bieganie jest udział w PKO Biegu Charytatywnym, który odbędzie się w tym samym czasie w 12 różnych miejscach w Polsce. Start ogólnopolskiego biegu sztafetowego – 19 września br. Hasło przewodnie – „Pomagamy z każdym krokiem”. Akcja rozegra się równocześnie na stadionach: w Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Lublinie, Łodzi, Łomży, Mikołowie, Poznaniu, Warszawie i we Wrocławiu. Zawodnicy, tworzący pięcioosobowe drużyny, przez godzinę będą pokonywać kolejne okrążenia, z których każde będzie przeliczane na jeden posiłek dla dziecka (www.pkobiegcharytatywny.pl).

Tak duża ogólnopolska impreza jak PKO Bieg Charytatywny nie zdarza się często. Dlatego warto ją mieć w swoim biegowym CV. Dodatkowo jest to okazja do aktywnego spędzenia czasu, wspólnego biegania, a przede wszystkim pomagania innym – mówi Artur Partyka, lekkoatleta, dwukrotny medalista olimpijski, ambasador biegu.

Osoby, które nie wezmą udziału w akcji, mogą do końca października dokonywać wpłat na rzecz dzieci w regionach, w których odbywają się biegi. Numery kont znajdują się na stronie wydarzenia.

Dla maratończyków i nie tylko

Ale jesienny sezon pomagania przez bieganie można było rozpocząć już w miniony właśnie weekend. 13 września odbył się 33. PKO Wrocław Maraton. Uczestnicy pobiegli trasą wiodącą przez najbardziej atrakcyjne miejsca miasta aż do mety na wrocławskim Stadionie Olimpijskim.

Wyznaczyliśmy trasę, która nie będzie zbyt wymagająca, a jednocześnie pozwoli uczestnikom zobaczyć piękno naszego miasta. Po drodze mijamy Operę Wrocławską, Uniwersytet Wrocławski, Ossolineum, Halę Targową, Ostrów Tumski, Stadion Wrocław – zachęcał przed startem zawodów Wojciech Gęstwa, dyrektor PKO Wrocław Maratonu.

19 września rozegra się też bieg o Grand Prix Warszawy w Lesie Kabackim (potem kolejne edycje 3 i 17 października), a dzień później VII Bytomski Półmaraton. Z kolei 4 października br. odbędą się aż dwie ciekawe imprezy: 3. PKO Maraton Rzeszowski oraz PKO Silesia Marathon w Katowicach.

Ukoronowaniem biegowych atrakcji będzie PKO Poznań Maraton, który w tym roku rozpocznie się 11 października. Zawodnicy ruszą spod kompleksu Międzynarodowych Targów Poznańskich, by dotrzeć na metę znajdującą się na placu św. Marka. Od samego początku istnienia maraton poznański zajmuje czołowe miejsce w rankingu największych tego typu biegów w kraju i Europie Środkowo-Wschodniej.

Biegi z historią w tle

Wyjątkową propozycją dla biegaczy chcących pomagać innym jest cykl wydarzeń związanych z obchodami Narodowego Święta Niepodległości – 11 listopada. I tak w 97. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości w całym kraju odbędzie się kilka biegów wspieranych przez PKO Bank Polski: Bieg Niepodległości na 10 km w Warszawie, Rzeszowie i Gdyni. Warszawski bieg rozpocznie się w centrum miasta – w okolicach skrzyżowania al. Jana Pawła II i ul. Stawki. Trasa wiedzie m.in. al. Jana Pawła II, wiaduktem nad Al. Jerozolimskimi, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości.

Stołeczny bieg odbędzie się już po raz 27. i jest elementem Warszawskiej Triady Biegowej, w skład której wchodzą również Bieg Konstytucji 3 Maja oraz Bieg Powstania Warszawskiego. Do udziału w ubiegłorocznej edycji zapisało się aż 15 tys. osób, a na metę dobiegło ponad 12 tys. zawodników.

Wszyscy uczestnicy podzielą zapewne zdanie, że znakomicie było przebiec te 10 km. Zwłaszcza że razem ustanowiliśmy rekord Polski, jeśli chodzi o frekwencję w biegach masowych – powiedział po biegu Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy.

Gdyński Bieg Niepodległości, który wieńczy tegoroczny cykl PKO Grand Prix Gdyni, startuje ze skweru Kościuszki. Z kolei 3. Bieg Niepodległości z PKO Bankiem Polskim, czyli Rzeszowska Dycha, zamknie cykl PKO Rzeszów Biega.

Biegam, bo lubię

Biegamy dla zdrowia, przyjemności, bicia rekordów i coraz częściej dlatego, by pomóc, ale bez względu na powody do biegów zawsze trzeba się przygotować. Do listopada br. w ramach akcji „BiegamBoLubię” można regularnie biegać i ćwiczyć na 80 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Bezpłatne zajęcia pod okiem profesjonalistów odbywają się w każdy weekend.

W ich trakcie trenerzy podpowiadają na przyklad jak prawidłowo oddychać podczas biegu, zaproponują wytrzymałościowe testy Coopera, testy sprinterskie, ćwiczenia koordynacyjne i zadania sprawnościowe z piłkami lekarskimi czy hula-hoop. Zajęcia prowadzone są w przyjaznej atmosferze, dwóch grupach – początkującej oraz zaawansowanej – aby niepotrzebnie nie stresować uczestników.

Jak ważne jest odpowiednie przygotowanie do biegu, wie każdy, kto choć raz brał udział w zawodach. Potwierdza to Paweł Januszewski, lekkoatleta, dziennikarz sportowy, inicjator akcji „BiegamBoLubię”. – Mam krótką dewizę 3 x S: spokojnie, systematycznie i satysfakcjonująco. Wiele osób o tym zapomina, szarżuje, bo szybko chce nadrobić różne zaległości, nie dając tym samym organizmowi czasu na stopniową adaptację „zastałego” mechanizmu. Ćwiczyć trzeba z głową, dać sobie czas na regenerację po wysiłku. Właśnie takim początkowym problemom, brakowi podstawowej wiedzy na temat akcentów treningowych, ich monotonii i braku progresji, wychodzi naprzeciw akcja „BiegamBoLubię”. Ale najważniejsza sprawa, co zawsze podkreślam, to zrobić pierwszy krok i po prostu wyjść z domu – podsumowuje Paweł Januszewski.

Odpowiednie przygotowanie do biegu zapewni nam dobre samopoczucie, a wtedy z większą radością możemy pobiec z pomocą dla innych.

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

PKO Bieg Charytatywny – pobiegnijmy razem dla dzieci

PKO Bieg Charytatywny – jak się przygotować?

loaderek.gifoverlay.png