2015.01.05

Uczestnicy DLB "wybiegali" plac zabaw dla dzieci

W ramach Drużynowej Ligi Biegowej ekipa pracowników "wybiegała" 60 tys. zł dla Stowarzyszenia Fenix z Zabrza, zajmującego się pomocą dzieciom i młodzieży, którzy są zagrożeni wykluczeniem społecznym. Na co pieniądze zostaną przeznaczone? O działaniach i dalszych planach rozmawiamy z Mieczysławem Rabij, prezesem Stowarzyszenia.

Mieczysław Rabij

Na jaki cel przeznaczą Państwo tę kwotę?

Mieczysław Rabij: W ramach Drużynowej Ligi Biegowej wygraliśmy kwotę 60 tys. zł, którą w całości wydamy na wymarzony plac zabaw. Te, które są w naszej dzielnicy, znajdują się głównie na terenie szkół i przedszkoli, bardzo często są zamknięte. Te ogólnodostępne są w opłakanym stanie. W całej dzielnicy, która ma blisko 27 tys. mieszkańców, będzie to jedyne takie miejsce dostępne dla wszystkich. Plac zabaw powstaje jako część kompleksu sportowo-rekreacyjnego. Obok znajduje się już ogród z ławkami i rzeźbami, które stworzyliśmy w marcu br. wspólnie z dziećmi naszej placówki oraz z pomocą szkółki drzew i krzewów Limba.

Na jakim etapie są prace nad placem zabaw?

M.R.: Obecnie mamy przygotowany teren pod budowę placu zabaw (ok. 300 m2), w trakcie jest sporządzanie projektu. Wkrótce zostanie złożony wniosek do Urzędu Miejskiego o wydanie zgody. Po 30 dniach rozpoczniemy montaż urządzeń.

Ile dzieci będzie mogło z niego korzystać?

M.R.: Z nowego placu zabaw będzie mogło korzystać około 300 dzieci dziennie, wraz z rodzicami. Teren będzie przygotowany tak, by całe rodziny mogły spędzać wspólnie czas.

Od jak dawna działa Stowarzyszenie i czym się zajmuje?

M.R.: Stowarzyszenie Fenix powstało w marcu 2010 roku. Od początku naszej działalności prowadzimy świetlicę dla dzieci i młodzieży z dzielnicy Zaborze. Początkowo placówka mieściła się w Szkole Podstawowej nr 18. Dzieci z każdym miesiącem przybywało. Po roku pod opieką mieliśmy już 40 podopiecznych. Pomieszczenia stały się za małe na tak dużą liczbę podopiecznych. Dzięki pomocy sponsorów w 2012 roku udało się zaadaptować budynek nieczynnej hydroforni. Na obecną chwilę pod naszą opieką znajduje się 70 dzieci z całej dzielnicy, a nasza świetlica jest jedną z najlepszych placówek w mieście.

Świetlica prowadzona przez Stowarzyszenie FenixNa jakie atrakcje mogą liczyć dzieci odwiedzające świetlicę?

M.R.: W świetlicy dzieci mogą odrabiać lekcje, a także uczestniczyć w różnego rodzaju warsztatach - filmowych, sportowych, edukacyjnych, tanecznych, jak i również, dzięki pomocy Fundacji PKO Banku Polskiego - ceramicznych. Zajęcia cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży. Co roku organizujemy wakacje w mieście dla tych, które nie mają takiej możliwości.

Jakie inne projekty realizuje Stowarzyszenie?

M.R.: Obecnie prowadzimy rozmowy z spółdzielnią mieszkaniową na temat projektu "Przydomowe Ogrody". Chcemy przy blokach mieszkalnych stworzyć zielone skwery i wciągnąć w ten projekt mieszkańców blokowisk. Będzie to projekt pilotażowy przy dwóch blokach. Jeśli się powiedzie, będziemy go kontynuować i upiększać naszą dzielnicę.

Naszym marzeniem jest powiększenie świetlicy, by również osoby niepełnosprawne znalazły u nas swoje miejsce. Zajęcia plastyczne, ogrodnicze i ceramiczne dla osób niepełnosprawnych mogły by być terapią zajęciową. Są to jednak bardzo odległe plany, ze względu na brak środków finansowych. Dotacje, które otrzymujemy z Urzędu Miejskiej pozwalają tylko na pokrycie kosztów utrzymania pomieszczeń, obsługę księgową i dożywianie dzieci.

  • Fundacja PKO Banku Polskiego współpracowała już wcześniej ze Stowarzyszeniem - m.in. przy projekcie "Niezwykły Świat Ceramiki", w ramach którego prowadzone były warsztaty ceramiczne. Podopieczni organizacji uczestniczą co roku w Integracyjnych Spotkaniach Mikołajkowych organizowanych przez bankową Fundację wspólnie dziećmi z placówek opiekuńczo-wychowawczych oraz pracowników Banku w wieku od 4. do 13. roku życia.

Dominika Bień
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Drużynowa Liga Biegowa - znamy zwycięzców

loaderek.gifoverlay.png