2018.07.03

Bohaterzy filmowi pobiegną wokół Jeziora Raduń. Takie atrakcje tylko w Wałeckim Festiwalu Biegowym

Spiderman, Hanibal Lecter i Pinokio w jednym miejscu? To możliwe! 14 lipca zawodnicy przebrani za bohaterów filmowych pobiegną wokół Jeziora Raduń w 8. Wałeckim Festiwalu Biegowym, którego PKO Bank Polski jest sponsorem strategicznym. Uczestników imprezy wspierać będzie bohater filmu „Najlepszy” – wybitny polski triathlonista i ultramaratończyk Jerzy Górski.

Będzie wakacyjnie, ciepło i wesoło. Odbywający się w ramach imprezy Bieg Filmowy to bez wątpienia jeden z najbarwniejszych biegów w regionie. Zawodnicy przebierają się za swoje ulubione postaci filmowe i startują w zawodach na niecodziennym dystansie 9999 m. 

Wynik jest na drugim miejscu. Najbardziej liczy się filmowe przebranie, pomaganie i dobra zabawa.Z roku na rok obserwujemy rosnący profesjonalizm przebierańców i w tym roku również zachęcamy do startu w kostiumach. Najlepsi zostaną nagrodzeni – nakłaniają organizatorzy. 

Spośród uczestników nagrody rzeczowe otrzyma 10 najlepiej przebranych zawodników, 3 najlepiej przebrane pary oraz najlepiej przebrana drużyna (3-10 osób). W poprzedniej edycji wśród wyróżnionych pojawili się tacy bohaterzy jak Gargamel i Smerfetka, Pszczółka Maja i Gucio, Hannibal Lecter, Pinokio, Spiderman, Mumia, Mozart czy zakonnica. Najlepszą drużyną wybrano bohaterów Gwiezdnych Wojen. 

Bieg Filmowy połączony jest z 6. Mistrzostwami Polski BiegamBoLubię czyli stadionowej akcji treningowej na terenie całego kraju wspieranej przez PKO Bank Polski. Zawody ruszają o 19.00 i odbędą się na malowniczej trasie wokół Jeziora Raduń. Uczestnicy imprezy przebiegną m.in. przez Most Kłosowski – wiszącą, stalową konstrukcję o długości 85 m, największą tego typu budowlę w Polsce. 

Wyjątkowym wydarzeniem będzie projekcja filmu „Najlepszy”, opowiadającego o życiu wybitnego polskiego triathlonisty i ultramaratończyka Jerzego Górskiego, który pokonał uzależnienie od narkotyków, przeszedł terapię, pokochał bieganie i osiągnął wielkie sukcesy sportowe. Podczas ubiegłorocznego Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni „Najlepszy” wyróżniony został nagrodą publiczności.

Bohater filmu będzie gościem specjalnym festiwalu. 

Chodzą i biegają, bo lubią lasy

W ramach 8. Wałeckiego Festiwalu Biegowego przewidziano też inne konkurencje. Jedną z nich będzie bieg na dystansie 5 km „BiegamBoLubię LASY”, który częściowo pokrywa się z trasą Biegu Filmowego. Rozpocznie się jednak pięć minut wcześniej, o 18.55 i wystartuje z drugiego końca jeziora. Połączony będzie z 5. Mistrzostwami Polski Leśników, więc na trasie dominować będą tereny leśne. 

Organizatorzy pomyśleli też o miłośnikach Nordic Walking, dla których zorganizowano marszobieg „ChodzęBoLubię” na dystansie 5 km. Nie zapomniano też o najmłodszych – będą mogli wystartować w biegach dla dzieci „SportGeneracja” w czterech kategoriach wiekowych: do lat 7 (111 m), 8-10 lat (111 m), 11-13 lat (333 m), 14-15 lat (666 m). 

Dodatkowo dla najmłodszych PKO Bank Polski przygotuje Miasteczko Lekkoatletyczne, w którym będzie można pobiec na prawdziwej bieżni tartanowej, wystartować z bloków startowych jak sprinterzy, poznać płotki lekkoatletyczne i spróbować sił w skokach oraz rzutach. 

Pobiegną, żeby pomóc Marysi

Podczas festiwalu będzie można pomóc 5-letniej Marysi z Wałcza. Dziewczynka urodziła się z wadą ośrodkowego układu nerwowego, wadą mózgowia, padaczką lekooporną i wadą wzroku. Do codziennego funkcjonowania potrzebuje specjalistycznego sprzętu i rehabilitacji. Jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. 

Aby pomóc, wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Marysi” i dotrzeć z nią do mety. Zaangażowanie zawodników, którzy pobiegną z kartką zostanie przeliczone na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże darowiznę. Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Marysi” będzie można odbierać w Biurze Zawodów, które działać będzie w piątek (13 lipca) w siedzibie MOSiR Wałcz przy ul. Chłodnej 12 w godzinach 12.00-21.00 oraz w sobotę (14 lipca) na Promenadzie nad Jeziorem Raduń w Alei Gwiazd Sportu od godziny 12.00 do 17.30.

Każdy biegacz rejestrujący się na jeden z biegów festiwalowych, będzie też miał możliwość przekazania dobrowolnej darowizny, która zostanie przeznaczona na leczenie oraz rehabilitację Marysi. 

Dodatkowo odbędzie się marszobieg charytatywny dla Marysi Korytowskiej „BiegamBoLubię POMAGAĆ” na dystansie 1111 m. 

Przed rokiem biegacze i kijkarze pomagali 41-letniej Beacie Giłce, która choruje na dystrofię mięśniową. –Nie spodziewałam się, że ta impreza jest taka duża. Cieszę się też, że tyle osób ma gorące serca i chce pomagać – czy to podczas Wałeckiego Festiwalu Biegowego, czy też na innych akcjach, które są organizowane, żebym mogła zebrać pieniądze potrzebne na leczenie – mówiła pani Beata. 

Marek Wiśniewski 

Czytaj także:

Tradycje Nocy Świętojańskiej. Były wianki, ogień i woda, teraz czas na Nocny Bieg

6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton z nowym rekordem frekwencji!

Alfabet biegacza - P jak przebieżka

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png