2018.06.05

Kenijczycy zdominowali 6. PKO Półmaraton Solidarności

Biegacze z Kenii zajęli większość miejsc na podium 6. PKO Półmaratonu Solidarności. Największą trudność dla startujących stanowiła pełna podbiegów trasa. Również deszcz nie odstraszył zawodników. Przeciwnie – dał im uczucie przyjemnego orzeźwienia.

6. PKO Półmaraton Solidarności odbył się 2 czerwca i nawiązywał do „Lubelskiego Lipca” z 1980 r., kiedy fala strajków zapoczątkowała erę „Solidarności”.

Witamy państwa w mieście ludzi wolnych, niepokornych, którzy cały czas walczyli o niepodległość. Ten bieg jest poświęcony ich pamięci – mówili tuż przed startem organizatorzy. Trasa została wytyczona centralnymi arteriami Świdnika oraz Lublin i – ze względu na dużą liczbę podbiegów – stanowiła spore wyzwanie dla zawodników. 

Kenijczycy nie dali szans reszcie

Do mety dobiegło 637 osób z dziewięciu krajów. Najlepsi okazali się trzej Kenijczycy z klubu Benedek Team. Jak pierwszy do mety dobiegł Kimaiyo Hillary Kiptum Maiyo, który uzyskał czas 01:07:34. – Na trasie czułem się bardzo dobrze. Ulewny deszcz zneutralizował poranny upał, więc mogę powiedzieć, że pogoda… dopisała. Kibice licznie dopingowali nas na trasie, stojąc też oknach bloków mieszkalnych. Cały czas dyktowałem tempo, ale
do rekordu trasy było bardzo daleko –
stwierdził na mecie zwycięzca. Przypomnijmy, że rekord padł w 2015 r., wynosi 01:04:01 i należy do Kenijczyka Metto Kiprono. 

Drugie miejsce w tegorocznej edycji PKO Półmaratonu Solidarności zajął Cherutich Nelson Kipkogei, a trzecie Rotich Marn Kipchumbo. Najszybszy z Polaków Łukasz Woźniak do mety dobiegł jako czwarty z czasem 01:11:09.

– Jestem tu drugi rok z rzędu. W zeszłym roku byłem piąty i drugi z Polaków. Przegrałem tylko z Kenijczykami i wyprzedziłem kilku bardzo dobrych zawodników. Wypełniłem plan minimum, który sobie zaplanowałem. Trasa jest wymagająca, ale osobiście dobrze się czuję w takich warunkach. Im ciężej, tym lepiej. Dlatego oczywiście mam zamiar wrócić do Lulina za rok – ocenił Woźniak. 

W rywalizacji kobiet byliśmy już na podium. Trzecia na mecie zameldowała się Aleksandra Jakubczak z Zamościa z czasem 01:22:40. Najszybszą z kobiet była Kenijka Yunes Moraa Onyancha (01:20:12). Druga dobiegła Kącesr Zita z Węgier (01:20:19). 

Pobiegli dla Bianki i Julii

Zawsze, gdy mogę przypiąć kartkę, że biegnę dla kogoś i w ten sposób mu pomóc, to chętnie to robię – zapewniała Małgorzata Grzenia, uczestniczka biegu. 

Podczas 6. PKO Półmaratonu Solidarności prawie wszyscy zawodnicy włączyli się do w charytatywnej akcji biegowej na rzecz 2-letniej Bianki i 11-letniej Julii i wystartowali z przypiętą do koszulki kartką z napisem „biegnę dla Bianki i Julii”. Teraz Fundacja przekaże środki, które pomogą chorym i ich rodzicom w procesie intensywnego leczenia 

Bianka choruje na „Klątwę Ondyny” – zespół wrodzonej ośrodkowej Hipowentylacji, który sprawia, że przestaje oddychać, kiedy zasypia. Z kolei Julia cierpi na guza mózgu, który spowodował wiele zmian w jej organizmie. 

Marek Wiśniewski 

Czytaj także:

Nocą też można biegać. Dowód? 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton

Pasjonująca walka i drugie w karierze zwycięstwo w Półmaratonie Kurpiowskim 

Pliki do pobrania

  • Biegajmy razem

   02019.01.17

   Kamil Karbowiak: To był rok dużych zmian, ale największe sukcesy są jeszcze przede mną

   – Jestem zadowolony z sukcesów, które osiągnąłem. W Biegu Niepodległości w Warszawie zrobiłem życiówkę na 10 km. Zwycięstwo odniosłem też w Biegu Powstania Warszawskiego. Za sobą mam pierwszy sezon w rywalizacji z seniorami, czuję się dobrze i wiem, że największe sukcesy są jeszcze przede mną – mówi 23-letni biegacz Kamil Karbowiak, jeden z największych talentów młodego pokolenia.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.15

   Biegajmy mądrze #5: Dlaczego żele energetyczne są niezbędne w maratonach?

   Czy podczas biegania półmaratonów i maratonów warto stosować żele energetyczne? W jaki sposób najlepiej to robić? Jakie daje to korzyści? Czołowi polscy biegacze długodystansowi są zgodni – stosowanie żelów jest bardzo ważne i pomaga w pokonywaniu długich dystansów. A amatorom może pozwolić na w spełnienie marzeń o mecie maratonu.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.11

   Kto może ustanowić nowy rekord Polski w maratonie?

   Od 2012 r. rekord Polski w maratonie należy do Henryka Szosta i wynosi 2:07:39. Przez prawie siedem lat żaden z polskich biegaczy nie zdołał poprawić tego wyniku. Kiedy doczekamy się nowego rekordu kraju? Tego nie wie nikt. Kto ma największe szanse, żeby go ustanowić? Mamy w kraju kilku biegaczy z dużym potencjałem i… po cichu marzących, żeby zapisać się w historii.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Jakie postanowienia noworoczne mają biegacze?

   Początek stycznia to idealny czas na noworoczne postanowienia. Wielu ludzi decyduje, że zacznie o siebie dbać i motywuje się do przestrzegania diety lub odbywania regularnych treningów. Zrób podobnie! Jeżeli nie biegasz, zacznij. Jeżeli biegasz, postaw sobie nowe cele. Sprawdziliśmy, jak wyglądają postanowienia noworoczne czołowych polskich biegaczy.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.07

   Szymon Kulka: Nie możemy się bać rywali z Kenii i Etiopii

   – Z rywalami z Kenii i Etiopii radzę sobie dość dobrze. Z nimi po prostu trzeba umieć biegać. Nie można się ich bać, bo też są do pokonania. Nieraz to udowadniałem. Myślę, że z każdym można wygrać. Trzeba tylko w odpowiedni sposób podejść do rywalizacji – mówi Szymon Kulka, jeden z najlepszych polskich biegaczy, aktualny mistrz Polski w półmaratonie z Piły i wicemistrz Polski w biegu na 10 tys. m z Łomży.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.01.04

   Jak zdobyć Koronę Półmaratonów Polskich w 2019 roku?

   Bieganie jest twoją wielką pasją? Masz za sobą wiele startów na dystansie 10 km lub półmaratonu? Szukasz nowych wyzwań? W 2019 r. zdobądź Koronę Polskich Półmaratonów!

   więcej
  Pokaż więcej