2018.06.19

Nie wiesz, jaki dystans wybrać na początek? Pobiegnij w Lublinie na 5 mil!

Bieg na 5 km? Dla wielu to za mało. 10 km? Dla niektórych trochę za dużo. W Lublinie wychodzą więc z nietypową inicjatywą i zachęcają do startu w „Mili na start”. Biegacze do pokonania mają dystans 5 mil, czyli ok. 8 km.

Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” postanowili rozruszać Lublin i zorganizowali cykl imprez sportowych #biegnijlublin. To osiem wydarzeń biegowych, biegowo-rowerowych, a także imprez towarzyszących.

Do udziału w biegach zapraszamy zarówno pasjonatów biegania, jak i osoby, które dopiero zaczynają, a nawet te, które dopiero chcą zacząć przygodę z tym sportem. U nowych biegaczy chcemy zaszczepić biegowego bakcyla, a tym, którzy już biegają, pomóc rozwinąć pasję. Wszystkim dajemy nowe, niedostępne do tej pory w Lublinie możliwości – podkreślają organizatorzy.

Główne zawody cyklu to „Mila na start” – seria biegów o nietypowym dystansie 5 mil, czyli dokładnie 8,046 km. Ich sponsorem jest PKO Bank Polski. Start i meta biegu będą znajdowały się na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie, natomiast trasa będzie prowadziła przez ścieżki i ulice miasta.

Zaplanowano cztery edycje biegu. Pierwsza odbyła się 11 marca. Wygrał lublinianin Adam Grudziński, który do mety dobiegł ze znakomitym czasem 28:56, wyprzedzając Pawła Kozyrę (28:59) i Tomasza Pawłowskiego (29:07). Zawody ukończyło 326 osób. Teraz limit pakietów startowych wynosi 500 osób.

Najbliższy termin zawodów to 24 czerwca, a kolejne – 26 sierpnia i 28 października. W jesiennym biegu uczestnicy pokonają tę samą trasę, co 11 marca, żeby móc porównać wyniki i zobaczyć, jakie zrobili postępy. Biegi główne będą poprzedzać starty dzieci i młodzieży na dystansie 1/4 mili, 1/2 mili i 1 mili.

Dlaczego warto brać udział w naszym biegu na 5 mil? Bo posiadamy atest Polskiego Związku Lekkoatletyki, pomiar czasu netto, bogaty pakiet startowy i cenne nagrody ufundowane przez naszych sponsorów – zachęca Barbara Pudło, dyrektor pierwszego z czterech biegów pod hasłem „Mila na start”, lubelska lekkoatletka, pięciokrotna mistrzyni Polski.

Dla każdej z płci przewidziano po siedem kategorii wiekowych (16-19 lat, 20-29 lat, 30-39 lat, 40-49 lat, 50-59 lat, 60-69 lat i powyżej 70 lat). W każdej kategorii nagradzani będą zdobywcy trzech pierwszych miejsc. 

Uczestnicy „Mili na start” będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz 5-letniej Olivki. Dziewczynka choruje na zespół Westa - lekooporną padaczkę, która powoduje zaburzenia równowagi i koncentracji. Dzięki intensywnej rehabilitacji robi postępy w rozwoju, ale pilnie potrzebuje specjalistycznego sprzętu m.in. wózka oraz łóżka rehabilitacyjnego. Olivka jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. 

Żeby pomóc wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Olivki” i dotrzeć z nią do mety. A Fundacja PKO Bank Polski przekaże darowiznę na leczenie dziewczynki. 

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Olivki” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego, w Biurze Zawodów (Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego 22 w Lublinie, w dniu biegu w godzinach 7.30-9.00). 

Marek Wiśniewski 

Czytaj także:

Jedyna taka noc, jedyny taki bieg! Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim

Gra świateł, muzyka disco i krasnale. 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton pobije kolejny rekord

Alfabet biegacza - P jak przebieżka 

  • Biegajmy razem

   02019.03.19

   Sylwetki polskich biegaczy #8: Dominika Nowakowska

   Dominika Nowakowska to wielokrotna medalistka mistrzostw Polski na średnich i długich dystansach. W historii polskiej lekkoatletyki zapisała się, uzyskując trzeci najlepszy czas na dystansie 5000 m (15:16,11). Od dwóch lat biega już tylko amatorsko, ale utrzymuje wysoką formę i w biegach ulicznych nie ma sobie równych. W zeszłym roku została zwyciężczynią klasyfikacji generalnej kobiet cyklu PKO Grand Prix Gdyni.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.14

   Biegajmy mądrze #14: Jak złamać cztery godziny w maratonie?

   Bieganie jest twoją pasją? Lubisz długie dystanse? Zdążyłeś już przebiec kilka półmaratonów w czasie poniżej 2:00 i co najmniej maraton w czasie 4:10–4:20? Fantastycznie! Jeżeli kochasz wyzwania, możesz teraz spróbować złamać na królewskim dystansie 4 godziny. Żeby sprostać zadaniu, będziesz potrzebował dobrego planu treningowego, samozaparcia i systematyczności.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.13

   Sylwetki polskich biegaczy #7: Monika Stefanowicz

   W swojej karierze trzykrotnie zdobywała tytuł mistrzyni Polski w maratonie. Na królewskim dystansie trzy razy reprezentowała Polskę na igrzyskach olimpijskich – w Atenach, Pekinie i Rio de Janeiro. W wieku 39 lat Monika Stefanowicz ciągle należy do ścisłej czołówki polskich biegaczek na dystansie 42,195 km.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.12

   Biegajmy mądrze #13: Jak zacząć biegać po górach?

   Lubisz bieganie na długich dystansach? Startujesz w zawodach, ale asfaltowe trasy powoli zaczynają ci się nudzić? Szukasz nowych wyzwań? Być może powinieneś spróbować biegów górskich. Każdy, kto się na to zdecyduje, powinien jednak pamiętać o kilku ważnych zasadach. Jakich? Zapytaliśmy o to największego eksperta od biegów górskich w Polsce Marcina Świerca.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.11

   Marcin Świerc: W biegach górskich cały czas mogę przekraczać swoje granice

   Dobrze się czuję w biegach górskich, bo z natury jestem samotnikiem. Poza tym mogę cały czas przekraczać swoje granice – mówi Marcin Świerc, który w zeszłym roku wygrał słynny bieg górski TDS o długości 122 km. Teraz ma jeszcze ambitniejszy cel.

   więcej
  • Biegajmy razem

   02019.03.06

   Pamięć i szacunek dla Żołnierzy Wyklętych. Tak wyglądał Bieg Tropem Wilczym w Warszawie

   To była niezwykła niedziela. Zafascynowany historią Żołnierzy Wyklętych postanowiłem wziąć udział w tegorocznej edycji Biegu Tropem Wilczym w Warszawie. Trasa po Forcie Bema oddała niesamowity klimat czasów, w których żyli nasi Bohaterowie, a pamięć o nich oraz podziw dla ich niezłomności była wśród biegaczy wszechobecna.

   więcej
  Pokaż więcej