2018.06.19

Nie wiesz, jaki dystans wybrać na początek? Pobiegnij w Lublinie na 5 mil!

Bieg na 5 km? Dla wielu to za mało. 10 km? Dla niektórych trochę za dużo. W Lublinie wychodzą więc z nietypową inicjatywą i zachęcają do startu w „Mili na start”. Biegacze do pokonania mają dystans 5 mil, czyli ok. 8 km.

Przedstawiciele Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji „Bystrzyca” postanowili rozruszać Lublin i zorganizowali cykl imprez sportowych #biegnijlublin. To osiem wydarzeń biegowych, biegowo-rowerowych, a także imprez towarzyszących.

Do udziału w biegach zapraszamy zarówno pasjonatów biegania, jak i osoby, które dopiero zaczynają, a nawet te, które dopiero chcą zacząć przygodę z tym sportem. U nowych biegaczy chcemy zaszczepić biegowego bakcyla, a tym, którzy już biegają, pomóc rozwinąć pasję. Wszystkim dajemy nowe, niedostępne do tej pory w Lublinie możliwości – podkreślają organizatorzy.

Główne zawody cyklu to „Mila na start” – seria biegów o nietypowym dystansie 5 mil, czyli dokładnie 8,046 km. Ich sponsorem jest PKO Bank Polski. Start i meta biegu będą znajdowały się na Stadionie Lekkoatletycznym w Lublinie, natomiast trasa będzie prowadziła przez ścieżki i ulice miasta.

Zaplanowano cztery edycje biegu. Pierwsza odbyła się 11 marca. Wygrał lublinianin Adam Grudziński, który do mety dobiegł ze znakomitym czasem 28:56, wyprzedzając Pawła Kozyrę (28:59) i Tomasza Pawłowskiego (29:07). Zawody ukończyło 326 osób. Teraz limit pakietów startowych wynosi 500 osób.

Najbliższy termin zawodów to 24 czerwca, a kolejne – 26 sierpnia i 28 października. W jesiennym biegu uczestnicy pokonają tę samą trasę, co 11 marca, żeby móc porównać wyniki i zobaczyć, jakie zrobili postępy. Biegi główne będą poprzedzać starty dzieci i młodzieży na dystansie 1/4 mili, 1/2 mili i 1 mili.

Dlaczego warto brać udział w naszym biegu na 5 mil? Bo posiadamy atest Polskiego Związku Lekkoatletyki, pomiar czasu netto, bogaty pakiet startowy i cenne nagrody ufundowane przez naszych sponsorów – zachęca Barbara Pudło, dyrektor pierwszego z czterech biegów pod hasłem „Mila na start”, lubelska lekkoatletka, pięciokrotna mistrzyni Polski.

Dla każdej z płci przewidziano po siedem kategorii wiekowych (16-19 lat, 20-29 lat, 30-39 lat, 40-49 lat, 50-59 lat, 60-69 lat i powyżej 70 lat). W każdej kategorii nagradzani będą zdobywcy trzech pierwszych miejsc. 

Uczestnicy „Mili na start” będą mogli wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz 5-letniej Olivki. Dziewczynka choruje na zespół Westa - lekooporną padaczkę, która powoduje zaburzenia równowagi i koncentracji. Dzięki intensywnej rehabilitacji robi postępy w rozwoju, ale pilnie potrzebuje specjalistycznego sprzętu m.in. wózka oraz łóżka rehabilitacyjnego. Olivka jest podopieczną Fundacji Dzieciom „Zdążyć z Pomocą”. 

Żeby pomóc wystarczy przypiąć do koszulki kartkę z napisem „biegnę dla Olivki” i dotrzeć z nią do mety. A Fundacja PKO Bank Polski przekaże darowiznę na leczenie dziewczynki. 

Kartki-identyfikatory akcji „biegnę dla Olivki” będzie można odbierać u przedstawicieli PKO Banku Polskiego, w Biurze Zawodów (Stadion Lekkoatletyczny przy ul. Piłsudskiego 22 w Lublinie, w dniu biegu w godzinach 7.30-9.00). 

Marek Wiśniewski 

Czytaj także:

Jedyna taka noc, jedyny taki bieg! Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim

Gra świateł, muzyka disco i krasnale. 6. PKO Nocny Wrocław Półmaraton pobije kolejny rekord

Alfabet biegacza - P jak przebieżka