2016.09.06

2. PKO Bieg Charytatywny przed nami!

Już w sobotę 17 września na stadionach 12 miast w całej Polsce 4200 osób pobiegnie na rzecz najbardziej potrzebujących dzieci. Trwa kampania promocyjna wydarzenia, m.in. w telewizji i w Internecie. Na warszawskiej Rotundzie można też zobaczyć specjalną siatkę. Startujesz? Trener BBL radzi, jak trenować do sztafety.

2 PKO Bieg Charytatywny

2. PKO Bieg Charytatywny wystartuje o godz. 11.30 równocześnie na stadionach 12. miast w Polsce: w Bielsku-Białej, Bydgoszczy, Gdańsku, Koszalinie, Krakowie, Lidzbarku Warmińskim, Łomży, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie, Warszawie i Wrocławiu. We wszystkich tych miastach zapisała się już maksymalna liczba 70 drużyn. 17 września 5-osobowe zespoły przez godzinę pokonywać będą kolejne okrążenia, a w zamian za ich zaangażowanie Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże posiłki dla najbardziej potrzebujących dzieci.  Najlepsze zespoły otrzymają od Banku nagrody. Dodatkowo, Fundacja sfinansuje w tym roku po jednej budowie plenerowej siłowni dla mieszkańców wszystkich miast-gospodarzy. Patronat nad imprezą objęli Prezydenci wszystkich 12 miast.

17 września, na tych samych stadionach, o godz. 9.00 odbędzie się PKO Bieg Charytatywny Młodych – finał eliminacji „SportGeneracja”. Jego uczestnikami będą uczniowie szkół podstawowych z całej Polski, również tych, które należą do Szkolnych Kas Oszczędności. Okrążenia wybiegane przez uczniów zostaną doliczone do okrążeń pokonanych przez dorosłych uczestników.

Rotunda

Kampania trwa

Ambasadorką 2. PKO Biegu Charytatywnego została aktorka Karolina Gorczyca. Niezmiennie, od pierwszej edycji, bieg promują także: Maciej Kurzajewski, dziennikarz TVP Sport oraz byli lekkoatleci Sebastian Chmara i Paweł Januszewski. Cała czwórka występuje w spocie, który jest emitowany w telewizji od końca sierpnia. W każdym z 12 miast można także zobaczyć bilbordy biegu, a na warszawskiej Rotundzie zawisła siatka promująca wydarzenie. Kampania w internecie rozpoczęła się w lipcu i potrwa do 17 września. 

Konkurs fotograficzny

Przypominamy o konkursie na profilu „PKO Bank Polski. Biegajmy razem” na Facebooku. W myśl zasady #tbt (throwback Thursday) w każdy czwartek nagradzane są 2 zdjęcia z PKO Biegu Charytatywnego. W pierwszej odsłonie konkursu można wrzucać zdjęcia z zeszłorocznej edycji biegu, a po 17.09 z drugiej edycji. Do wygrania atrakcyjne bidony biegowe Camelbak!

Aplikacja konkursowa „Biegowe wspomnienia“ na Facebooku.

Więcej informacji o biegu znajduje się na stronie http://www.pkobiegcharytatywny.pl/.

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

  • Przygotuj się do sztafety – ćwiczenia z trenerem BiegamBoLubię

    W czasie rozgrzewki możemy truchtać na stadionie z pałeczkami sztafetowymi i przekazywać je w dowolny sposób tak, żeby oswajać się ze zmianami. W części końcowej wykonajmy przekazanie pałeczki sztafetowej na niewielkiej prędkości z odległości 50 m według zasad biegu rozstawnego 4 x 400 m bez ustalania jeszcze strefy zmian. Możemy to ćwiczenie wykonać na kilku torach równocześnie, dobierając się dwójkami. Pamiętajmy, że podający trzyma pałeczkę sztafetową w prawej dłoni. Odbierający zwrócony do wewnątrz stadionu lekkoatletycznego stoi w lekkim wykroku dostosowując prędkość biegu do zbliżającego się zawodnika. Odbieramy pałeczkę do ręki lewej i przekładając ją do ręki prawej także wykonujemy przebieżkę około 50 m. Najlepiej, gdy nabiegający zawodnik wykona przebieżkę po prostej przed linią mety, a odbierający zaczyna bieg po łuku jak najbliżej wewnętrznej krawędzi swojego toru. Następnie zamieniamy się rolami po krótkiej przerwie. Wykonujemy przynajmniej cztery przebieżki, dwa razy podając pałeczkę i dwa razy ją odbierając. Pamiętajmy, że zawodnik po przebiegnięciu 400 m będzie zmęczony, więc niewskazany jest zbyt szybki wybieg w strefie zmian.

    Jeżeli ten element opanowaliśmy w miarę poprawnie, możemy wydłużyć dystans i wykonać nabieg 100 metrowy (cała prosta) i przekazywać pałeczkę w strefie zmian 20 metrowej (10 m przed i 10 m za linią mety). Zawodnik odbierający także wykonuje bieg z pałeczką po około 100 m łuku. Odpoczywamy około 2-3 minuty i zamieniamy się rolami w naszych dwójkach. Całość powtarzamy 3 razy, czyli każdy biega 6 odcinków po 100 m. Prędkość biegu powinna wynosić około 60-70 % naszych możliwości. Zwróćmy też uwagę na prawidłowe przekazanie pałeczki sztafetowej.
    Doskonalimy w ten sposób przekazywanie, a przy okazji kształtujemy wytrzymałość szybkościową.

    Jeżeli komuś będzie jeszcze mało, można dodatkowo przebiec dwa odcinki 300 m bez pałeczek sztafetowych, metodą powtórzeniową z przerwą 4 minutową. Pamiętajmy także o truchcie na koniec (może być na boso po trawie) i o rozciąganiu. Nie zapominajmy, żeby przede wszystkim dobrze się bawić w czasie tych ćwiczeń, powodzenia!

    Krzysztof Byzdra
    dr nauk o kulturze fizycznej AWFiS Gdańsk
    trener przygotowania motorycznego
    trener I klasy lekkiej atletyki, trener BBL

 

Czytaj także:

Zapraszamy na 3-dniowe święto biegania w Krynicy-Zdroju

Bieganie uczy koncentracji i wytrwałości. Rozmowa z Rafałem Zawieruchą

loaderek.gifoverlay.png