2014.11.17

Pobiegli, aby uczcić niepodległość

Obchody 96. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości za nami. Ten szczególny dzień wielu Polaków tradycyjnie uczciło na sportowo. Ulice w całym kraju zapełniły się tysiącami biegaczy. Pod patronatem PKO Banku Polskiego odbyły się trzy biegi - w Warszawie, Gdyni i Żaganiu.

Bieg Niepodległości w Warszawie

Rekordowy Bieg Niepodległości w Warszawie

26. stołeczny Bieg Niepodległości zakończył zmagania w ramach Warszawskiej Triady Biegowej, której tegoroczne hasło brzmiało "Zabiegaj o pamięć". Punktualnie o godzinie 11.11 biało-czerwony tłum wystartował na sygnał wystrzelony przez Andrzeja Pileckiego, syna rotmistrza Witolda Pileckiego, którego sylwetka była motywem przewodnim tegorocznej imprezy. Trasa wiodła al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego, al. Niepodległości, przy ul. Rakowieckiej i z powrotem w stronę Ronda Zgrupowania AK "Radosław".

W zawodach udział wzięła rekordowa liczba osób - wydano 15 tys. pakietów startowych, na metę dobiegło ponad 12 tys. uczestników. - Wszyscy podzielą zapewne to zdanie, że znakomicie było dziś biec te 10 kilometrów, stając się jednocześnie współtwórcami rekordu Polski, jeśli chodzi o frekwencję w biegach masowych - powiedział po biegu Maciej Kurzajewski, dziennikarz sportowy.

- Wcale mnie ów rekord nie dziwi. Wydawało się, że padnie podczas wcześniejszego Biegnij Warszawo z PKO Bankiem Polskim. Tam liczba uczestników też robiła wrażenie, ale to 11 listopada na trasę wybiegła większa liczba biegaczy. Konkluzja jest prosta: nie termin, nie miejsce, lecz okoliczności imprezy tworzą jej klimat. Magia Dnia Niepodległości sprawiła, że to ten bieg jest najbardziej pożądanym przez biegaczy - dodał Jerzy Skarżyński, trener i znakomity polski maratończyk.

Zwycięzcą tegorocznej imprezy został Łukasz Parszczyński, który pokonał trasę w pół godziny (0:30:03). Wśród kobiet najlepsza okazała się Iwona Lewandowska - 10-km dystans przybiegła w czasie 00:33:15.

Pobiegli dla Amelki

Dla pięcioletniej Amelki, która zmaga się z nowotworem, pobiegło 800 osób. - Córka zachorowała jak miała 4 lata. Choruje na neuroblastomę - nowotwór złośliwy wieku dziecięcego. Przeszła już czternaście serii chemioterapii i autoprzeszczep szpiku. W tej chwili czeka na radioterapię. Możliwości leczenia w kraju powoli się kończą. Specjalna terapia przeciwciałami Anty-GD2 we Włoszech zwiększy jej szansę na dłuższe życie i na wyzdrowienie - powiedziała Iryna Szewczyk, matka dziewczynki, która wraz z mężem i przyjaciółmi kibicowała zawodnikom podczas biegu.

Sportowy Dzień Niepodległości w Gdyni i Żaganiu

Kilka godzin później niż w Warszawie, o godzinie 15.00, ze Skweru Kościuszki wystartował Bieg Niepodległości w Gdyni, który zwieńczył tegoroczne Grand Prix Gdyni w Biegach Ulicznych. Wzięła w nim udział rekordowa liczba ponad 6,5 tysiąca osób. Pobiegli nie tylko dla siebie, ale także aby pomóc trzyletniej Marysi, która urodziła się ze złożoną wadą serca. Do akcji przyłączyło się ok. 400 osób, dzięki temu Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże 10 tys. zł na jej leczenie.

Zawody wygrali Łukasz Kujawski (czas: 00:30:13) oraz Marta Krawczyńska (00:34:48). Dla tych, którzy wzięli udział we wszystkich biegach z cyklu, na mecie czekał ostatni medal w kształcie kadłuba. Wraz z trzema otrzymanymi po wcześniejszych zawodach utworzył żaglowiec.

W Żaganiu podczas Biegu Niepodległości również padły rekordy - zarówno trasy, jak i frekwencji. Do mety dobiegło w sumie 465 osób. Zwyciężyli Dariusz Kruczkowski (00:31:52) oraz Anna Ficner (00:39:31). Oprócz 10 km głównego biegu, odbyły się też zawody na krótszych dystansach dla dorosłych i dzieci.

Dla Adasia, który zmaga się z dziecięcym porażeniem mózgowym, pobiegło ponad 500 osób. Dzięki ich zaangażowaniu Fundacja PKO Banku Polskiego przekaże na jego leczenie 10 tys. zł.

Dominika Bień
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Bank sponsorem biegów z okazji Dnia Niepodległości

Rozbiegana Warszawa

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png