2013.12.16

Sport w Twoim regionie

Rok 2013 był bardzo intensywny dla biegaczy. W poszczególnych regionach kraju odbyło się wiele lokalnych imprez sponsorowanych przez PKO Bank Polski. Na starcie biegów stanęły setki sportowców amatorów.

Region białostocki

Biegi w tym regionie rozpoczęły się już 27 kwietnia. Tego dnia odbył się XIII Bieg Uliczny im. Waldemara Kikolskiego w Łapach. Głównymi bohaterami imprezy były osoby niepełnosprawne. W maju w Grajewie zorganizowano XV Międzynarodowy Uliczny Bieg Wilka. W mieście przeprowadzono 21 biegów na dystansach od 200 m do 6 km, odbył się też marsz nordic walking oraz integracyjny. W Białymstoku po raz pierwszy sportowcy mieli okazję wziąć udział w półmaratonie.

Trasa prowadziła przez najpiękniejsze miejsca stolicy Podlasia, a kibice swoim dopingiem stworzyli niezapomnianą atmosferę wydarzenia. Kolejny półmaraton był zorganizowany pod hasłem "Po zdrowie do Puszczy". Malownicza trasa Półmaratonu Hajnowskiego wiodła przez teren Puszczy Białowieskiej. Bieg Uliczny Białystok Biega odbył się pod koniec września. Oprócz biegów na 5 i 10 km były zawody dla dzieci. Uczestnicy i kibice mogli także skorzystać z porad specjalistów i wykonać badania zdrowotne.

Region bydgoski

XI Półmaraton Chełmżyński otwiera imprezy sportowe w regionie bydgoskim. Zawodnicy mieli do pokonania trasę wokół Jeziora Chełmżyńskiego. W zawodach wzięły też udział osoby niepełnosprawne na wózkach. W czerwcu zorganizowano zorganizowano V Bieg Mostami Bydgoszczy o Puchar JM Rektora UTP. Impreza pokazała nie tylko piękno sportu i urok miasta, ale również spory wysiłek biegaczy, którzy pokonali 12-kilometrową trasę przy upalnej pogodzie. 21 września odbyły się Międzynarodowe Biegi im. Bronisława Malinowskiego w Grudziądzu. Oprócz biegu głównego na 10 km były także liczne wyścigi dla dzieci i młodzieży. Październikowy półmaraton w Bydgoszczy zakończył imprezy sportowe w tej części kraju. Beata Śniedziewska, ekspert z Departamentu Marketingu w Bydgoszczy, tak podsumowuje promowanie biegania w swoim regionie: - Biegamy, bo lubimy żyć aktywnie, biegamy, bo chcemy żyć zdrowo, lecz z PKO Bankiem Polskim biegamy również po to, by wspierać ludzi potrzebujących. W tym roku w regionie bydgoskim Bank zorganizował 5 charytatywnych akcji biegowych. Moim zdaniem biegacze to konsekwentni, zdyscyplinowani i pozytywnie nastawieni do życia ludzie z pasją, dlatego warto promować bieganie, by takich osobowości z roku na rok było między nami coraz więcej.

Region lubelski

W dniach 6-7 kwietnia odbył się Festiwal Biegowy Forum Ekonomicznego Rzeszów 2013. Miłośnicy tej formy spędzania wolnego czasu mogli spróbować swoich sił w półmaratonie, a także w biegach: akademickim, rodzinnym i przebierańców. W maju w Puławach zorganizowano Ogólnopolskie Biegi o "Błękitną Wstęgę Wisły". Ich najmłodszy uczestnik miał 3 lata, a najstarszy 67 lat. Przesłaniem XXIV Nocnego Biegu Ulicznego Solidarności w Rzeszowie było upamiętnienie historycznych wydarzeń związanych z powstaniem Solidarności. Wśród biegaczy biorących udział w Przemyskiej Dysze była uczestniczka olimpiady w Londynie Matylda Szlęzak. Ta wrześniowa impreza ściągnęła na Podkarpacie sportowców z całej Polski.

Region łódzki

I Bieg STO-nogi w Milanówku otworzył wydarzenia sportowe w regionie łódzkim. Bieg cieszył się ogromnym powodzeniem. Zainteresowanych było znacznie więcej, niż mogło wystartować nawet po zwiększeniu limitu do 250 osób. 26 maja Miasto Ogród Podkowa Leśna po raz pierwszy stało się areną zmagań w konkurencji ćwierćmaratonu. Miłośnicy biegów ulicznych stanęli do rywalizacji w biegu na 10 km Podkowiańska Dycha, gdzie poza głównym dystansem odbyły się także zawody dla dzieci.

Region poznański

Mimo padającego deszczu blisko 1100 osób uczestniczyło w III Poznańskim Biegu im. o. Józefa Jońca - imprezie upamiętniającej założyciela i prezesa Stowarzyszenia Parafiada z Zakonu Pijarów. Zawodnicy byli ubrani w specjalnie przygotowane na tę okazję żółte koszulki. Liczba uczestników II Wolsztyńskiej Dziesiątki wzrosła dwukrotnie w porównaniu z pierwszą edycją - teraz było ich ponad 700. Pogoda sprzyjała, a biegacze chwalili organizację i trasę. 22 września po raz czwarty na poznańskiej Malcie odbył się Bieg z Klasą. W imprezie wzięły udział całe rodziny, a przede wszystkim reprezentacje szkół. Trasa wiodła wokół Jeziora Maltańskiego. 15 września ponad 900 osób odebrało pakiety startowe i pokonało dystans półmaratonu ulicami Zielonej Góry. Biegacze zmierzyli się z dwiema pętlami podbiegów i zbiegów w czasie 3 godzin. Dzieci wystartowały w Biegu Krasnala. Imprezie towarzyszył również festyn rodzinny, podczas którego była promowana idea transplantologii. Październikowa Dycha Drzymały w Rakoniewicach zamyka listę wydarzeń w tym regionie. W ramach wydarzenia odbyły się też Mistrzostwa Polski Strażaków PSP. Ta rywalizacja jeszcze bardziej podniosła atrakcyjność biegu oraz wzmocniła konkurencję na trasie. - Stworzenie przez Bank programu biegowego to strzał w dziesiątkę. W regionie poznańskim sponsorowaliśmy 6 imprez biegowych. Powstała około 50-osobowa grupa biegaczy. Biegi najczęściej odbywają się w niedziele, a w poniedziałki widzimy naszych kolegów zmęczonych, czasami dotkniętych kontuzjami, ale bardzo szczęśliwych, opowiadających o tym, co działo się na trasie. Ja uprawiam nordic walking i jogę, ale teraz zastanawiam się, czy jednak nie powinnam zamienić marszów na bieganie… - mówi Ewa Bogucka, ekspert z Departamentu Marketingu w Poznaniu.

Region warszawski

15 czerwca z okazji Dni Ursusa zorganizowany został bieg Ursus Biega. W upalny dzień niemal 300 zawodników pokonało dwie 5-kilometrowe pętle trasy. W Warszawie pod patronatem Banku odbyło się też pięć biegów z cyklu Grand Prix Warszawy. Pierwszy w czerwcu, drugi we wrześniu, dwa kolejne w październiku i ostatni w listopadzie - wszystkie po 10 km. Trasa dwóch edycji odbywała się na Mokotowie, w okolicach mostu Siekierkowskiego, a trzy pozostałe na terenie malowniczego Lasu Kabackiego na Ursynowie. Sportowcy za każdym razem chwalili wysoki poziom organizacji zawodów, co przekładało się na wysoką frekwencję w każdym starcie. Trasa sierpniowego III Półmaratonu Powiatu Warszawskiego Zachodniego prowadziła przez niewielkie miejscowości w pobliżu stolicy. Było bardzo gorąco i słonecznie, dlatego strażacy ustawili kurtyny wodne, żeby przynieść chociaż chwilową ulgę biegaczom. Od kilku lat w pierwszą niedzielę września w Warszawie odbywa się Onkobieg. Sportowcy biegali dookoła dwóch placówek medycznych. Każdy z uczestników mógł pokonać dowolną liczbę okrążeń trasy liczącej 1350 m. Za każdą "zaliczoną" pętlę biegacz otrzymywał gumową bransoletkę, a im więcej miał ich na ręku, tym lepiej. Były one wyznacznikiem łącznego dystansu, jaki pokonali wszyscy sportowcy.

Onkobieg w Warszawie

Region wrocławski

Zainteresowanie biegiem w Szklarskiej Porębie było większe niż oczekiwania organizatorów. Ponad 400 osób wzięło udział w Wielkiej Pętli Izerskiej. To niezwykle malownicza trasa, choć bardzo wymagająca - najwyższy punkt biegu był na wysokości 1020 m n.p.m., skąd rozpościerał się piękny widok na Karkonosze. Miłośnicy sportu, którzy 15 września stanęli na starcie III Biegu Koziołków o Puchar Prezydenta Miasta Kędzierzyn-Koźle, mieli do pokonania 10 km. Trasa przebiegała ulicami starego miasta i alejkami parku. Imprezami towarzyszącymi były biegi dla dzieci oraz zawody w nordic walkingu.

Sebastian Skrzyński

loaderek.gifoverlay.png