Alfabet biegacza – K jak krok biegowy
Biegać może każdy, trochę lepiej lub trochę gorzej. Jednak nawet jeśli nie chcemy być mistrzami biegów średnich czy długich, dobrze robić to zdrowo, poprawnie i bezpiecznie. Dziś kilka słów o prawidłowym kroku biegowym.
Co składa się na nasz krok biegowy? Podstawowe jego elementy to praca stopy, kolana oraz biodra. Aby wszystko ze sobą współpracowało w idealnej harmonii stawy muszą być mobilne, a mięśnie odpowiednio rozciągnięte. Obszerniejsze i swobodniejsze ruchy sprawią, że łatwiej będzie wam „trzymać” prawidłowe ułożenie ciała oraz będziecie mieli możliwość lepszej kontroli ciała. Zatem, aby biegać poprawnie, należy pamiętać o ćwiczeniach rozciągających po każdym treningu.
Czas złożyć elementy w jedną całość. Jak powinno być ułożone biodro? To od niego wszystko się zaczyna. Jeśli będziecie „siedzieć”, biodra będą zapadnięte, wasza sylwetka nie będzie wyprostowana, wówczas stracicie wiele centymetrów na każdym kroku biegowym i nie osiągnięcie także wyższych prędkości. Pamiętajcie – wypychamy biodro do przodu, nie załamujemy tułowia – macie być dumni z tego, że biegniecie.
Kolejna część to praca kolanem. Aby ją doskonalić warto zaznajomić się ze skipem A, czyli biegiem z wysoko uniesionymi kolanami. Czym wyżej będziecie je podnosić, tym szybciej będziecie biec. Przy wolnym truchcie praca kolana jest znikoma, ale im wyższa prędkość, tym intensywniej należy nim zapracować. Kolano powinno być wyciągane do góry i do przodu – wówczas będziecie zyskiwać maksymalnie dużo centymetrów na każdym kroku.
Trzecią część stanowi stopa. Podczas biegu przy lądowaniu należy zadzierać palce stóp „na siebie”. W przeciwieństwie do tańca, gdzie palce stóp powinny być obciągnięte, tutaj staramy się grzebnąć o podłoże, aby było to jak najbardziej efektywnie i ekonomicznie. Czym szybszy bieg, tym mniej pięty będzie brało udział w ruchu. W przypadku mniejszych prędkości przetaczamy stopę z pięty i kończymy ruch grzebnięciem palców. Przy szybszych odcinkach, przebieżkach poruszamy się na przedniej części stopy, czyli na śródstopiu, bowiem kontakt z podłożem jest bardzo krótki. Nie biegamy na piętach! Pamiętajcie, że nawet przy wolnym biegu praca stopy powinna być aktywna, a odbicie do następnego kroku musi odbywać się z jej przedniej części.
Cały krok biegowy można spiąć ruchem wahadłowym. Im szybciej biegniemy, tym obszerniejsze wahadło. Stopa po odbiciu powinna wędrować do pośladka, a potem dzięki wysoko uniesionemu kolanu iść do przodu i łapać jak najwięcej dystansu oraz miękko opadać na podłoże. Większa prędkość – bardziej pełny ruch. Wolniejszy bieg, mniejszy jego zakres.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
BiegamBoLubię to bezpłatne weekendowe treningi na 80 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Oficjalny sezon już się zakończył, ale w wybranych lokalizacjach zajęcia odbywają się też zimą. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Ćwiczenia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/.
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.