2014.07.11

Bieg Powstania Warszawskiego. Dwa tygodnie do startu

Dystanse 5 i 10 km są zwykle jednymi z pierwszych wyzwań, jakie stawiają przed sobą miłośnicy biegania. Na takich dystansach rozgrywa się Bieg Powstania Warszawskiego. Dziś kolejne porady, jak przygotować się do udanego startu w zawodach.

Trening to proces polegający na zwiększaniu możliwości wysiłkowych, zdobywaniu niezbędnych umiejętności oraz doświadczenia przez biegacza. Optymalnie zorganizowany, wdziera się w jego codzienne życie. Długotrwałe dążenie do celu uczy cierpliwości i wytrwałości, a starty w zawodach uczą pokory. Dlatego też treningu sportowego nie możemy rozpatrywać w oderwaniu od naszego codziennego życia, ale jako jego nieodłączną część.

Do Biegu Powstania Warszawskiego zostały dwa tygodnie. Na co zwrócić uwagę na treningach w nadchodzącym tygodniu radzi lekkoatleta i dziennikarz sportowy Paweł Januszewski.

Zachęcamy również do udziału w środowych treningach „Z historią w tle” – 16 lipca na Pradze i 23 lipca w Śródmieściu, organizowanych przez Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (czytaj więcej). Natomiast w każdy czwartek o godzinie 17:00 na warszawskiej Agrykoli odbywają się dodatkowe zajęcia z instruktorami akcji BiegamBoLubię, przygotowujące do startów w imprezach z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej.

A jak do Biegu Powstania Warszawskiego przygotowują się członkowie drużyny Klientów PKO Banku Polskiego?

Magdalena DudkowskaMagdalena Dudkowska, Gdańsk

Staram się biegać trzy razy w tygodniu. Przeplatam ze sobą trening szybkościowy, wytrzymałościowy i długie wybieganie. W miarę możliwości czasowych dołączam jeszcze trening siłowy. W tym sezonie bardzo dużo startuję. Każdy bieg poprawia kondycję oraz wiarę w siebie i swoje możliwości. To pierwszy raz, gdy biorę udział w Warszawskiej Triadzie Biegowej. Wystartowałam w Biegu Konstytucji 3 Maja i był on dla mnie bardzo ciężki. Ze względu na niedostateczne przygotowanie, trasa wydała mi się bardzo wymagająca. Tym większą miałam satysfakcję z ukończenia tego biegu.

Moja złota rada dla wszystkich biegaczy - zacznij spokojnie, tak, by drugą połowę dystansu przebiec szybciej niż pierwszą. Nic nie cieszy tak, jak sprint prosto do mety na ostatnich metrach!

Adam Kaczmarek, GubinAdam Kaczmarek

Do startu przygotowuję się pod okiem Romana Kwapicha (trener BiegamBoLubię w Gubinie – przyp. red.), wyśmienitego fachowca. Ćwiczę trzy razy w tygodniu. Nieodłącznym elementem każdego treningu – nawet kosztem przebiegniętych kilometrów – jest rozgrzewka. To będzie mój drugi start w Warszawskiej Triadzie Biegowej. W maju uczestniczyłem w Biegu Konstytucji 3 Maja.

Moja złota rada dla wszystkich biegaczy - nie trzeba od razu być mistrzem, ale aby nim być trzeba zacząć.

 

Janusz Łukomski
Sekcja biegowa PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Bieg Powstania Warszawskiego - treningi z historią w tle

Program "Biegajmy Razem" po raz kolejny doceniony

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png