2014.07.09

Bieg Powstania Warszawskiego: treningi z historią w tle

Do Biegu Powstania Warszawskiego pozostały niecałe trzy tygodnie. Zachęcamy do systematycznych przygotowań do startu, ale też udziału w treningach „Z historią w tle” (w każdą środę o godzinie 19).

Bieg Powstania Warszawskiego - treningi z historią w tle

Wszystkich miłośników historii i biegania zachęcamy do udziału w treningach „Z historia w tle”. W trzy kolejne środy odbędą się treningi biegowe, podczas których uczestnicy będą mogli nie tylko pod okiem profesjonalisty – trenera Skrzydlaci.pl – przygotować się do biegu, ale również poznać historię walk powstańczych, toczonych 70 lat temu się w mijanych na trasie miejscach. Każdy trening poprowadzony zostanie inną trasą. Jedna z nich będzie pokrywać się z trasą Biegu Powstania Warszawskiego. Pierwszy trening – już dziś: 9 lipca, godz. 19:00. Miejsce zbiórki: Pomnik Umschlagplatz przy ul. Stawki.

Terminy i trasy treningów:

9 lipca, godz. 19:00 (Muranów - Cytadela)

Pierwszy trening odbędzie na Muranowie. Miejsce spotkania i zarazem pierwszy historyczny punkt na trasie to - Pomniki Umschlagplatz przy ul. Stawki. Następnie uczestnicy pobiegną w kierunku Pomnika Poległych i Pomordowanych na Wschodzie przy skrzyżowaniu ulic Andersa i Stawki. Kolejne przystanki zaplanowane na trasie to: Stadion Polonii, Krzyż Członków Tajnego Rządu z Powstania Styczniowego na terenie Fortu Legionów i zakończenie treningu przy Bramie Straceń na terenie Cytadeli.

16 lipca, godz. 19:00 (Praga)

Tym razem trasa została opracowana po wschodniej stronie Wisły. Zbiórka i spotkanie z trenerem oraz przewodnikiem odbędzie się przy Pomniku Kościuszkowców w pobliżu ul. Wybrzeże Szczecińskie. Kolejne punkty na trasie treningu to bunkier przy skrzyżowaniu ulic Jasieńskiego i Panieńskiej, Ogród Zoologiczny i Most Gdański. Trening zakończy się na skwerze im. Ppłk Antoniego Żurowskiego ps. „Papież”, „Andrzej”.

23 lipca, godz. 19:00 (Śródmieście)

Ostatnia trasa będzie miała swój początek przed kościołem Św. Jana Bożego przy ul. Bonifraterskiej (tu spotykamy się z przewodnikiem i trenerem). Kolejne ważne punkty poznawane podczas treningu to: gmach PWPW przy ul. Sanguszki, Dom Schichta przy ul. Nowy Zjazd 1, skarpa Nowego Miasta przy ul. Wybrzeże Gdańskie. Ostatni punkt na trasie treningu to tablica upamiętniająca zestrzelenie przez Niemców samolotu Liberator, niosącego pomoc powstańczej Warszawie przy ul. Miodowej.

Treningi organizuje Stołeczne Centrum Sportu AKTYWNA WARSZAWA (dawny WOSiR) wspólnie z Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział w spotkaniach nie wymaga rejestracji.

Do startów w imprezach z cyklu Warszawskiej Triady Biegowej (Bieg Konstytucji, Biegu Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości) można przygotowywać się również na stadionie warszawskiej Agrykoli (w czwartki o 17:00 odbywają się tu dodatkowe zajęcia BiegamBoLubię) oraz podczas sobotnich treningów BBL. Przygotować się do trasy zdążymy także, stosując się do zasad opisanych TUTAJ. Już w piątek kolejne wskazówki dotyczące tego, jak pokonać dystans 24. Biegu Powstania Warszawskiego.

  • PKO Bank Polski od 2009 roku wspiera imprezy biegowe o podłożu historycznym. Do triady „Zabiegaj o pamięć” należą biegi: Powstania Warszawskiego, Niepodległości i Konstytucji 3 Maja. Bank występuje nie tylko w roli sponsora, ale również uczestnika. Każdego roku w Biegu Powstania Warszawskiego bierze udział liczna reprezentacja Banku – pracowników oraz fanów bankowego profilu na Facebooku.

Czytaj także:

Dzielimy się pasją biegania

Program "Biegajmy razem" po raz kolejny doceniony

loaderek.gifoverlay.png