2019.02.14

Biegajmy mądrze #9: Na czym polega biegowy savoir vivre?

Społeczność biegowa w Polsce rośnie z roku na rok, ale nie wszyscy, którzy do niej dołączają, wiedzą, jak należy się zachowywać i jak uprawiać ten piękny sport z klasą. Warto to zmieniać. Warto wiedzieć i tłumaczyć innym, na czym polega biegowy savoir vivre – swoista kultura, która rządzi się określonymi prawami.

1.      Pozdrawiaj biegaczy na trasie

Większość biegaczy ma opinię osób towarzyskich i otwartych na kontakty społeczne. Przejawia się to choćby poprzez machanie w geście pozdrowienia do innych, przypadkowo spotkanych na trasie osób. Jeżeli więc ktoś pomacha do ciebie ręką na trasie, nie spuszczaj wzroku, tylko uśmiechnij się i odwzajemnij gest.

Oczywiście, we wszystkim trzeba zachować umiar. Kiedy trenujemy na trasie, na której roi się od biegaczy i w ciągu godziny mijamy dziesiątki osób, nie trzeba pozdrawiać wszystkich kilka razy na minutę. To jak z wędrówkami górskimi w Tatrach – kiedy spotykamy turystów na wysokości powyżej 2000 m, mówimy im „cześć” lub „dzień dobry”, ale tłumy na szlaku z Morskiego Oka do Czarnego Stawu możemy mijać w milczeniu. 

2.      Zachowaj ostrożność w ruchu ulicznym

Podczas biegania przestrzegaj podstawowych zasad bezpieczeństwa. W innym wypadku możesz doprowadzić do kolizji lub wypadków drogowych. Kiedy trenujesz, nie biegaj więc środkiem ulicy, nie poruszaj się po ścieżkach rowerowych, nie zatrzymuj nagle i niespodziewanie, nie zmieniaj gwałtownie kierunków i nie wybiegaj zbyt szybko z zakrętów. Pamiętaj, żeby mieć oczy dookoła głowy.

3.      Nie śmieć

Kiedy trenujesz biegi na dłuższym dystansie, powinieneś wspomagać się napojami izotonicznymi, batonikami, żelami energetycznymi albo bananami. Pamiętaj, żeby butelek po napoju i innych opakowań nie wyrzucać na trasę. Schowaj je do kieszeni i poczekaj aż na drodze pojawi się kosz na śmieci. Rozkładające się opakowania niszczą środowisko, a skórka od banana może doprowadzić innych biegaczy do poślizgnięcia i kontuzji.

4.      Na bieżni biegaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara

Jeżeli trenujesz na bieżni lekkoatletycznej, zawsze biegaj w kierunku przeciwnym do ruchu wskazówek zegara. To ważna zasada, która przyjęła się w środowisku. Chodzi o względy bezpieczeństwa i uniknięcie ryzyka, że zderzymy się z innym z zawodników. Przy dużych prędkościach mogłoby to grozić poważnymi konsekwencjami.

5.      Przed zawodami zajmuj swoją strefę startową

Na starcie przed zawodami zawodnicy są rozdzielani do stref startowych, według czasów, które już osiągnęli w zawodach albo tych, które chcą wybiegać podczas imprezy. Niestety, nie wszyscy stosują się do tej zasady. Niektórym wydaje się, że jak w ostatniej chwili zmienią strefę i staną z przodu, to pobiegną szybciej. Inni myślą, że zmieniając strefę, unikną największego tłumu. Ale tak to nie działa.

Ustawiając się w innej strefie, możemy narazić się na zbyt szybki lub zbyt wolny start. Na pewno będziemy też stanowić zagrożenie, zwiększając ryzyko kolizji z osobami, które będą musiały nas wyprzedzić. Pamiętajmy też, że wielu biegaczom możemy pokrzyżować plany pobicia rekordu życiowego. Rozwiązanie problemu jest jedno – każdy powinien zająć miejsce w swojej strefie startowej.

6.        Nie skracaj trasy zawodów

Kiedy startujesz w zawodach, nie próbuj skracać trasy i nie ścinaj zakrętów, biegając po chodnikach. Po pierwsze – w takiej sytuacji oszukujesz samego siebie. Po drugie – jesteś nie fair wobec innych zawodników.

7.      Podczas zawodów nie biegaj z słuchawkami w uszach

O ile podczas treningu dobrze jest założyć na uszy słuchawki z ulubioną muzyką, o tyle regulaminy wielu imprez biegowych stanowczo tego zabraniają. Kiedy startujesz w biegach masowych, weź pod uwagę względy bezpieczeństwa i odłóż słuchawki na bok. Muzyka w uszach może sprawić, że nie usłyszysz komend organizatorów, innych zawodników, a nawet jeżdżących obok samochodów. Pamiętaj, że bezpieczeństwo jest najważniejsze. 

8.      Nie zatrzymuj się tuż za linią mety

To bardzo częsty błąd biegaczy, popełniany podczas zawodów. Po dobiegnięciu do upragnionej mety, natychmiast zatrzymują się, żeby odpocząć i wyrównać oddech. W ten sposób tamują drogą innym osobom, które dobiegają do mety. Pamiętaj więc, żeby po przekroczeniu linii mety, przebiec kolejnych kilkanaście metrów i zrobić miejsce dla innych.

9.      Załóż koszulkę z pakietu startowego

Kupując pakiet startowy, zazwyczaj dostajemy dobrej jakości koszulkę techniczną z nazwą i logotypem zawodów. Uszanujmy organizatora i załóżmy ją na siebie. W wielu zawodach takie zachowanie jest wymagane przez regulamin, a szczególnie ważne staje się przy okazji zawodów o charakterze historycznym i patriotycznym, kiedy zakładając białe i czerwone koszulki, biegacze tworzą tzw. żywą flagę.

10.  Przypnij numer startowy w widocznym miejscu

Zdarza się, że na trasie zawodów pojawiają się niezarejestrowani biegacze, którzy nie wnieśli opłaty startowej. Tacy biegacze korzystają z pełnej obsługi organizatora, zużywają wodę, napoje i żele, a niektórzy stają nawet w kolejce po medal. To jak jazda pociągiem bez biletu albo wyjście z restauracji bez opłacenia rachunku. Pamiętaj więc, żeby w widocznym miejscu przypiąć numer startowy. W ten sposób dajesz przykład innym.

11.  Pamiętaj o przypięciu kartki „Biegnę dla…”

Jeżeli startujesz w zawodach, sponsorowanych przez PKO Bank Polski, możesz połączyć przyjemne z pożytecznym i wziąć udział w akcji charytatywnej na rzecz osób potrzebujących środków finansowych w ratowaniu życia lub zdrowia. Akcje cieszą się coraz większą popularnością i spotykają z coraz większym odzewem społecznym.

Wystarczy przypiąć do koszulki kartki z napisem „Biegnę dla…” oraz imieniem osób lub osoby, dla których prowadzona jest zbiórka w danym biegu. Fundacja PKO Banku Polskiego przelicza zaangażowanie biegaczy i określoną kwotę przekazuje na konto wybranego wcześniej beneficjenta.

12.   Podziękuj wolontariuszom i organizatorom

Kiedy na trasie wolontariusze podadzą ci wodę, a za linią mety zawieszą medal na szyi, pamiętaj, żeby uśmiechnąć się i podziękować. Bądź dla nich miły, nawet jeśli jesteś bardzo zmęczony. Pamiętaj, że poświęcają swój wolny czas, robią to za darmo oraz że bez ich pracy i zaangażowania zawody nie mogłyby się odbyć.

Marek Wiśniewski

loaderek.gifoverlay.png