2017.07.06

Polacy są aktywni fizycznie

Sportem interesuje się blisko dwie trzecie Polaków. 62% badanych deklaruje, że przynajmniej raz w miesiącu go uprawia. Najbardziej popularne dyscypliny to jazda na rowerze i bieganie. Tak wynika z tegorocznego raportu Kantar TNS „Aktywność fizyczna Polaków”.

Według raportu „Aktywność fizyczna Polaków”* zainteresowanie sportem deklaruje dwie trzecie Polaków: 73% mężczyzn i 51% kobiet. Największym cieszy się piłka nożna. Dyscyplinę tę śledzi 67% panów. Co ciekawe, piłkę ogląda niewiele mniej pań mimo, że jest uważana raczej za męski sport. Na drugim miejscu są skoki narciarskie, którym kibicuje 29% mężczyzn i aż 41 kobiet. Na trzeciej pozycji znalazła się siatkówka.

Polacy lubią nie tylko kibicować, ale też chętnie sami są aktywni fizycznie. Aż 62% respondentów uprawia sport, w tym 30% co najmniej trzy razy w tygodniu, a 20% minimum raz w tygodniu.

Zobacz cała infografikę.

Jeździmy na rowerze i biegamy

Najczęściej jeździmy na rowerze. Tę dyscyplinę wskazało 31% badanych, w tym prawie tyle samo kobiet, co mężczyzn. Nadal wolimy jednak korzystać z własnego sprzętu. Pomimo wciąż rosnącej infrastruktury wypożyczalni rowerów miejskich, ich użytkowanie deklaruje jedynie 2% Polaków.

Warto podkreślić, że co trzecia uprawiająca sport osoba biega. Dyscyplina ta znalazła się w badaniu na drugim miejscu (29%). Wśród biegających 7% zadeklarowało udział w zawodach masowych. Zazwyczaj uczestniczą w nich osoby w wieku 25-39 lat. 

Wśród aktywnych Polaków, którzy jako jedną z najczęściej uprawianych dyscyplin wybrali bieganie, jest prawie taka sama liczba kobiet, co mężczyzn. Co ciekawe, biega już 14% osób po sześćdziesiątym roku życia, choć oczywiście zdecydowanie więcej jest młodszych (32%).

Wyniki naszego badania potwierdzają fenomen biegania, którego amatorzy, jak i wydarzenia sportowe z nim związane, są nieodłącznym elementem krajobrazu polskich miast. Biegacze to jedna trzecia aktywnych sportowo mieszkańców Polski – mówi Maciej Szpil z agencji Kantar TNS, który sam również biega. – Warto zwrócić uwagę na fakt, że już 7% biegających uczestniczy w imprezach masowych. Przy niesłabnącej modzie na bieganie oraz rozwijającej się cały czas ofercie zawodów, w które angażuje się też bardzo dużo firm tak jak np. PKO Bank Polski, liczba ta na pewno będzie wzrastała – zapowiada Maciej Szpil.

Jacy są aktywni Polacy?

Najwięcej respondentów (32%) uprawia sport pomiędzy godziną 18.00 a 21.00. Są to przede wszystkim osoby aktywne zawodowo. Seniorzy mają zazwyczaj więcej czasu i częściej wybierają treningi rano oraz przed południem. 49% badanych trenuje w towarzystwie, najczęściej ze znajomymi. Dużo rzadziej z partnerem czy dziećmi (33%), co prawdopodobnie wynika z podziału obowiązków domowych.

Chętnie korzystamy też z obiektów sportowych. 39% aktywnych Polaków odwiedza przynajmniej raz w tygodniu basen, siłownię, klub fitness czy lodowisko. Z czego aż 34% ćwiczy z instruktorem. Ponad jedna piąta badanych wspomaga efekty treningów specjalną dietą.

Głównymi powodami, dla których się ruszamy są: zdrowie (63%), przyjemność i relaks (49%) oraz wygląd (30%). Zdrowie jest najczęstszym motywatorem, ale jednocześnie wymówką – aż 38% wskazało je jako powód małej aktywności fizycznej. Na pierwszym miejscu jest brak czasu (45%), a na trzecim niska motywacja (19%).

Sportowa digitalizacja

Coraz bardziej popularne stają aplikacje mobilne wspomagające treningi – używa ich 13% badanych. Tyle samo osób korzysta z gadżetów monitorujących puls czy kroki. 27% ćwiczy oglądając filmy instruktażowe w internecie, np. na YouTube. Kobiety robią to prawie dwa razy częściej niż mężczyźni.

Biegajmy razem z PKO Bankiem Polskim

PKO Bank Polski od wielu lat wspiera działania na rzecz sportu, podejmując liczne inicjatywy promujące aktywność fizyczną i zdrowy tryb życia. Jedną z nich jest autorski program „PKO Biegajmy razem”. Bank sponsoruje największe imprezy biegowe w Polsce i zaprasza w najbliższym czasie na takie zawody jak: 27. Bieg Powstania Warszawskiego 29 lipca (w ramach cyklu  Warszawska Triada Biegowa „Zabiegaj o pamięć”), Letni Bieg Piastów 26-27 sierpnia, 38. PKO Półmaraton Szczecin 27 sierpnia, 8. PKO Festiwal Biegowy w Krynicy-Zdroju 8-10 września czy 35. PKO Wrocław Maraton 10 września. Na jesieni czekają nas jeszcze 9. PKO Silesia Marathon, 5. PKO Maraton Rzeszowski, 18. PKO Poznań Maraton oraz Biegi Niepodległości w Warszawie, Rzeszowie i Gdyni.

Podczas wszystkich tych wydarzeń prowadzone są akcje charytatywne „biegnę dla…” na rzecz osób potrzebujących pomocy w ratowaniu życia lub zdrowia, zarówno dzieci, jak i dorosłych. Zaangażowanie zawodników, którzy przekroczą linię mety z przypiętą do koszulki kartką „biegnę dla…”, jest przeliczane na konkretną pomoc – Fundacja PKO Banku Polskiego przekazuje darowiznę na wskazany cel. Bank jest także organizatorem PKO Biegu Charytatywnego, który wystartuje na 12 stadionach Polski już 16 września.

PKO Bank Polski nie tylko sponsoruje imprezy biegowe, ale również, jako partner akcji „BiegamBoLubię”, pomaga się do nich przygotować. Na 80 stadionach lekkoatletycznych na terenie całego kraju, pod okiem profesjonalistów, w soboty lub poniedziałki odbywają się bezpłatne treningi.

*Badanie „Aktywność fizyczna Polaków” zostało zrealizowane przez agencję Kantar TNS w styczniu i lutym 2017 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI) na reprezentatywnej próbie 901 osób.  

 

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

loaderek.gifoverlay.png