Treningi dla biegaczy. Cz. 1: jak wzmocnić staw skokowy w minutę?
Zapraszamy na cykl ćwiczeń przygotowanych dla biegaczy przez trenera BiegamBoLubię. W pierwszym odcinku podpowiada, w jaki sposób wzmocnić staw skokowy.
Odbicie od podłoża jest najważniejszym elementem biegu. Przepychamy się, zyskujemy kolejne metry. Mocne stawy skokowe oraz ich okolice to gwarancja, że nasz bieg będzie efektywny, a dodatkowo będzie to zabezpieczenie przed ewentualnymi skręceniami czy naciągnięciami.
Opisywane ćwiczenie składać się będzie z czterech rodzajów nieprzerwanego ruchu. Leżymy na plecach wsparci na łokciach, ugięte w kolanach nogi są w górze, równolegle do siebie. Kąt pomiędzy łydką a udem powinien wynosić 90 stopni.
Ważne, aby podczas ćwiczenia ruszać wyłącznie stopami! Wszelkie ruchy kolana w jakiejkolwiek płaszczyźnie zmniejszą efektywność wykonywanej pracy, chodzi wyłącznie o stawy skokowe.
Najpierw pracujemy szybko i rytmicznie stopami w kierunku do przodu i do tyłu naprzemiennie. Tak jakby jedna stopa wciskała gaz, a druga za moment hamulec. Palce powinny być zadarte „na siebie”. Pierwsza faza trwa 15 sekund.
Potem zmieniamy ruch i staramy się kręcić na zewnątrz, rysując palcami u nóg obszerne kółka. Ruch powinien być dokładny, ale także szybki. Chodzi oto, aby przez 15 sekund nakreślić możliwie jak najwięcej kółek. Po kolejnych 15 sekundach odwracamy kierunek ruchu i kręcimy do wewnątrz. Częstotliwość i dokładność ruchu powinna być niezmienna.
Ostatnia faza to ruchy obiema stopami równocześnie do przodu i do tyłu, oczywiście także przez 15 sekund. Pierwsza faza od ostatnie różni się tym, że stopy powinny być cały czas równolegle wobec siebie. Pracują w tych samych kierunkach. Łącznie wychodzi nam 1 minuta ciągłego ćwiczenia. Powinniście poczuć pozytywne pieczenie/bolesność w okolicach łydek, a dokładniej mięśnia strzałkowego oraz strefach okalających staw skokowy.
Ćwiczenie możecie wykonywać w dwóch lub nawet trzech seriach w zależności od zaawansowania. Przerwa powinna trwać nie dłużej niż czas wykonywanego wysiłku, czyli maksymalnie 1 minutę.
Kiedy można je wykonywać? Np. podczas waszej gimnastyki siłowej w domu, na siłowni lub po prostu po skończonym treningu biegowym dwa razy w tygodniu. Przyda się zwłaszcza kiedy biegacie głównie po asfalcie, a planujecie startować w górach lub w lesie. Wasz staw skokowy nie ma wówczas naturalnych warunków (np. nierówny teren, zbiegi, podbiegi, piasek, liście, kamienie, kałuże, błoto), aby wzmocnić się przez samo bieganie. Szansa na podkręcenia, naciągnięcia wówczas wzrośnie, a przez słabsze odbicie od chłonącego energię podłoża efektywność biegu zmaleje.
Maciej Żukiewicz
Trener BiegamBoLubię
BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. W tym sezonie ruszają 2 kwietnia 2016 r. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na www.biegambolubie.com.pl.
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.