Treningi dla biegaczy. Cz. 12: zadbaj o dolny odcinek pleców
Mięśnie lędźwiowe to miejsce, na które często narzekamy. Siedzącą praca, schylanie się na prostych nogach czy nieodpowiednia postawa ciała w trakcie biegania – przyczyn dyskomfortu w tych partiach mięśniowych może być wiele. Na szczęście są sposoby, aby temu zaradzić.
Przy prawidłowej postawie kręgosłup dorosłego człowieka tworzy 3 krzywizny: lordozę szyjną, kyfozę piersiową i lordozę lędźwiową. Wspólnie pełnią one funkcję amortyzującą oraz pozwalają utrzymywać prawidłową postawę ciała. W przypadku lordozy lędźwiowej możemy spotkać się z dwoma patologiami: jej nadmiernym pogłębieniem lub zniesieniem. Przedstawiamy kilka ćwiczeń wzmacniających lędźwie.
Na drabinkach
Pierwszym ćwiczeniem, które wzmocni lędźwie, będzie zwis na drabinkach z odwodzeniem nóg. Należy złapać się szczebelka lub drążka i zawisnąć na wyprostowanych rękach twarzą do ściany. W takiej pozycji staramy się lekko odwieść niemal wyprostowane i naprężone nogi to tyłu, tak aby nasze ciało w pozycji bocznej przypominało literę J. Wykonujemy kilkanaście takich powtórzeń w 3-4 seriach. Po każdej z nich wypoczywamy około 1 minuty.
Na ławce rzymskiej
Do kolejnego ćwiczenia przyda wam się tzw. ławka rzymska, którą znajdziecie w każdym klubie fitness oraz w niektórych siłowniach na otwartym powietrzu. Kładziecie się na niej twarzą w kierunku podłogi. Pamiętajcie, aby kolce biodrowe były na jej krawędzi, pięty powinny przywierać do podpórki ławeczki. Tylko wyżej wymieniona pozycja pozwoli na komfortowe i poprawne wykonanie tego ćwiczenia. Splatamy ręce za głową i robimy rytmiczne opady i wznosy tułowia. Niezwykle ważnej jest to, aby nie wykonywać przeprostów pleców, bowiem jest to szkodliwe dla kręgosłupa. Wznos robimy wyłącznie do wyprostu tułowia, czyli pozycji wyjściowej. Wykonajcie od 10 do 12 powtórzeń w 4 seriach. Zacznijcie bez żadnych obciążeń. Wraz ze wzrostem siły możecie pokusić się o ćwiczenie z 5 kg ciężarkiem, który można trzymać oburącz za plecami.
Dbanie o odcinek lędźwiowy to nie tylko ćwiczenia siłowe, ale także gibkość. Nie zapominajcie o klasycznych skłonach ze złączonymi oraz wyprostowanymi nogami, opadami tułowia czy też pozycji psa. Popularnym ćwiczeniem przynoszącym ulgę jest także skłon japoński. Powinniście usiąść na piętach i nie odrywając pośladków podążyć jak najdalej do przodu wyprostowanymi rękoma. Leżąc w takiej pozycji możecie też rozciągać dwie strony grzbietu. Jeżeli wasze ręce ustawicie bardziej w prawą stronę, ciągnąć będzie lewa strona pleców, jeśli wykonacie ruch przeciwny, bardziej rozciągana będzie ich prawa część
To przyjemne i relaksacyjne ćwiczenie warto wykonywać po zakończeniu każdych aktywności spinających mięśnie waszego grzbietu. Powodzenia!
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 10: przywodziciel, czyli mocna pachwina biegacza
Treningi dla biegaczy. Cz. 11: czas na grzbiet!
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.