Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 2)
W ostatnim odcinku opisaliśmy kilka ćwiczeń, które wzmocnią i poprawią wygląd górnej części odcinka mięśnia prostego brzucha. Zdecydowanie trudniej wykształtować część dolną. Przyszykujcie się na solidną dawkę pozytywnego, sportowego bólu.
Kiedy uniesiemy kolano podczas biegu lub skipu A i dotkniemy w tym momencie dolnej części brzucha, poczujemy jak wszystko się tam napina. To dlatego lekkoatleci na swoich brzuchach mogą „ścierać ziemniaki na placki”. Ciężko pracują nad tą partią mięśniową, aby wytrzymała ogrom pracy przy intensywnym biegu. Wyobraźcie sobie te setki przebiegniętych kilometrów oraz tysiące kroków i uniesień kolan, które wówczas wykonujecie. Brzuch ma wtedy pełne ręce roboty. Można mu pomóc ćwiczeniami siłowymi.
Na drabinkach
Pierwszy zestaw ćwiczeń należy wykonać w zwisie na drążku lub też na drabinkach. W tej pozycji unosimy nogi możliwie jak najwyżej. Jeśli kolana będą wówczas ugięte, musimy je unieść aż do klatki piersiowej. Jeżeli nogi będą wyprostowane, w dużej mierze zapracują też inne mięśnie, a dolne partie brzucha zostaną nieco mniej obciążone. Liczba powtórzeń zależy wyłącznie od naszego poziomu wytrenowania. Zacznijmy od kilku bardzo solidnych powtórzeń w kilku seriach (od 4 do 6). Wraz ze wzrostem siły mięśni, dokładajmy kolejne powtórzenia, aż dojdziemy do 15, 20 a nawet 25.
Nożyce
Kolejnym ćwiczeniem, które pomoże nam wzmocnić dolną część brzucha, będą nożyce w siadzie równoważnym. Siadamy w taki sposób, aby patrząc z boku nasze ciało utworzyło literę V – lekko uniesione nogi, pozycja wyprostowana, tułów dla przeciwwagi nieco odchylony. W takiej pozycji zaczynamy machać nogami tak, jakbyśmy usiłowali płynąć stylem grzbietowym. Rytmiczna praca nóg powinna trwać przynajmniej 30 sekund, jednak tak jak w przypadku pierwszego ćwiczenia, to od naszej kondycji fizycznej będzie zależeć, ile jesteśmy w stanie wytrzymać. Pamiętajmy, że lepszy efekt przyniosą 3-4 serie, niż wykonanie 1 serii do tzw. „odcinki”.
Scyzoryk
Dolną partię brzucha poczujemy także wykonując bardzo popularne ćwiczenie o nazwie scyzoryk. Kładziemy się na plecach z wyprostowanymi rękami wyciągniętymi za głowę. Potem wykonujemy dynamiczny skłon. Nogi unosimy jak najwyżej, a rękami staramy się dotknąć stóp unosząc tułów. Kilkanaście dynamicznych powtórzeń sprawi, że poczujemy charakterystyczne dla tej partii mięśniowej pieczenie. Tradycyjnie już pamiętajmy o tym, aby wykonać kilka serii. Są one ważniejsze, niż liczba powtórzeń, które uda nam się na początku wykonać. Systematyczna praca sprawi, że niezwykle szybko zaobserwujemy znaczny wzrost siły, a co za tym idzie poprawi się też nasza ekonomika biegu.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 1)
Treningi dla biegaczy. Cz. 12: zadbaj o dolny odcinek pleców
Treningi dla biegaczy. Cz. 11: czas na grzbiet!
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.