Treningi dla biegaczy. Cz. 15: popracuj nad pośladkami
W kolejnej odsłonie naszych treningowych porad, przedstawimy propozycje ćwiczeń, które zainteresują zwłaszcza panie. Skupimy się na mięśniach pośladkowych.
Umięśnione pośladki zapewniają nie tylko dobry wygląd, ale także szybsze bieganie. Wystarczy spojrzeć na sylwetki sprinterek i sprinterów, aby stwierdzić, że również ta partia mięśniowa ma niebagatelne znaczenie podczas aktywności fizycznej. Pośladki pomagają w utrzymaniu prawidłowej postawy, zwłaszcza osobom, których naturalna krzywizna kręgosłupa w dolnym odcinku (lordoza) jest nieco bardziej pogłębiona.
Podczas pierwszego z ćwiczeń leżymy na brzuchu. Kładziemy sobie ciężarek na jeden z pośladków i napinamy oraz rozluźniamy go kilkanaście razy, zmieniając stronę (4 serie). Osoby bardziej zaawansowane mogą wykorzystać ciężar drugiej osoby. Wówczas treningowy partner przy asekuracji ściany lub drabinki staje na naszych pośladkach, a my wykonujemy ruchy spinające. Czym większe obciążenie, tym trudniejsze ćwiczenie.
Czas na kolejne zadanie. Klękamy podpierając się na dłoniach, tak by ręce tworzyły z klatką piersiową kąt prosty. W tej pozycji unosimy jedną nogę z ugiętym kolanem tak, aby stopa celowała w sufit. Napinamy pośladki i wytrzymujemy w takiej pozycji kilka sekund, po czym powtarzamy proces 10-12 razy, nie kładąc kolana na ziemi. Wykonujemy 2-3 serie na każdą nogę. Dzięki temu, oprócz pośladków, wzmocnicie także mięśnie grzbietu.
Trzecim ćwiczeniem, które z łatwością można zrobić w każdych warunkach, także tych domowych, jest przysiad w szerokim rozkroku. Stopy kierujemy na zewnątrz, stajemy w rozkroku i jeśli to możliwe trzymamy w dłoniach ciężarek (np. baniak z wodą). Pamiętamy o napiętym brzuchu i pośladkach oraz o prostej sylwetce. Pozycję w przysiadzie przytrzymujemy ok. 2-3 sekund, po czym powoli wracamy do pozycji wyjściowej. Wykonujemy od 10 do 12 powtórzeń w 2-3 seriach. Oprócz potocznych „zakwasów”, a tak naprawdę mikrourazów mięśniowych w pośladkach, możecie odczuwać także przywodziciele oraz mięśnie czworogłowe uda.
Ćwiczenia te realizujcie podczas treningu siłowego, który zwłaszcza jesienią i zimą powinniście mieć uwzględniony w swoim biegowym harmonogramie, ponieważ to doskonały czas na aktywność ogólnorozwojową. Krótki zestaw ćwiczeń tego typu możecie także wpleść podczas zabawy biegowej lub na zakończenie treningu biegowego. Nie przesadzajcie jednak z zadaniami tego typu, bowiem mięśnie muszą mieć czas na regenerację. Równowaga między procesem odbudowy a niszczenia (treningu) musi być zachowana, aby rozwój był przyjemny, a przede wszystkim zdrowy.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30, bez względu na warunki atmosferyczne i liczbę chętnych. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 1)
Treningi dla biegaczy. Cz. 13: popracuj nad kaloryferem (cz. 2)
Treningi dla biegaczy. Cz. 14: przysiad i krzesełko, czyli mocne uda
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.