Treningi dla biegaczy. Cz. 19: rozciągnij się przed sylwestrową zabawą
Jeśli planujesz przetańczyć sylwestrową noc, pamiętaj, że szaleństwa na parkiecie często kończą się kontuzjami. Jak zapobiec urazom i naciągnięciom? Czas na ostatnią w tym roku, nietypową poradę treningową.
W całym naszym wirtualnym cyklu treningowym skupialiśmy się na kształtowaniu siły. Ćwiczyliśmy wszystkie możliwe partie mięśniowe przydatne w bieganiu. Podczas nocy sylwestrowej z pewnością wytrenowane muskuły również się przydadzą, ale oprócz siły, warto w sposób szczególny zadbać o gibkość.
Jak to często bywa na parkiecie, próbujemy zaimponować pozostałym uczestnikom zabawy i często bywa tak, że próbujemy różnego rodzaju szpagatów, sznurków, wypadów, wykroków. W tanecznym szale nie czujemy oczywiście, aby coś się stało, lecz później okazuje się, że jesteśmy mocno ponaciągani. Jeżeli przez najbliższe dni będziecie się rozciągać solidniej niż zwykle, a w wielu przypadkach po prostu zaczniecie się rozciągać po bieganiu, elastyczność waszych mięśni nieco wzrośnie. Skupcie się zwłaszcza na mięśniach dwugłowych uda, czyli tych znajdujących się z tyłu uda, od kolana do pośladka. Rozciągajcie się w klasycznym skłonie, na stojąco lub w siadzie, z wyprostowanym kolanem tak, aby czuć delikatny ból. Nie musicie od razu sięgnąć do kostki, palców czy dotknąć głową do kolana, chodzi o długi i spokojny proces. Jeżeli czujecie, że napięcie mija, delikatnie pogłębiacie skłon. Cały proces może trwać nawet od 3 do 5 minut na każdą nogę.
Newralgicznym miejscem narażonym na urazy są także przywodziciele, czyli pachwiny. Również je można rozciągnąć w prosty sposób. Wystarczy usiąść "po turecku" plecami do ściany tak, aby stopy stykały się ze sobą. Prostujemy plecy i staramy się dłońmi lub łokciami rozpierać kolana, aby były jak najbliżej podłogi. Zasada jest taka sama jak w przypadku poprzedniej partii mięśniowej – rozciągamy się do granicy bólu. Chodzi o czas, a nie pulsacyjne skłony, które mogą jedynie wywołać niepotrzebny uraz.
Przy ostatnim ćwiczeniu będziecie skupiać się na mięśniu czworogłowym uda. Wykonajcie siad płotkarski, czyli pozycję biegnących nad płotkami lekkoatletów. Kąt pomiędzy nogami powinien wynosić 90 stopni. Siedząc w ten sposób staracie się położyć na plecach, nie odrywając kolana od podłoża. Jeżeli noga będzie bardzo boleć, robicie jedynie lekkie odchylenie w tył; jeśli bólu nie będzie, stopniowo przechodzicie do podporu na łokciach, a w końcowej fazie do leżenia (jeżeli wasze możliwości na to pozwolą!). Wytrzymajcie tak około 1-2 minut i zmieńcie nogę.
Wykonywanie takiego zestawu ćwiczeń rozciągających systematycznie oraz bezpośrednio przed zabawą sylwestrową zminimalizuje ryzyko niechcianych urazów, tak, aby w Nowy Rok wejść we wspaniałej formie!
Bezpiecznej zabawy, samych rekordów życiowych oraz fantastycznych biegowych doznań w 2017 roku!
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne treningi, które odbywają się na ponad 80. stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce, w każdą sobotę o 9.30. Oficjalny sezon zakończył się w pierwszy weekend listopada, ale od 7 listopada 2016 do 19 marca 2017 w wybranych lokalizacjach zajęcia są kontynuowane. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Zajęcia prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na http://www.biegambolubie.com.pl/.
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 18: spalanie świątecznych kalorii
Treningi dla biegaczy. Cz. 17: wzmocnij barki
Treningi dla biegaczy. Cz. 16: czas na bicepsy
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.