Treningi dla biegaczy. Cz. 20: pobiegaj zimą
Początek roku to nowe postanowienia i planowanie biegowego kalendarza. Zima nie sprzyja jednak treningom - część osób zawiesza buty na kołku i czeka aż drzewa znów się zazielenią. W ten sposób tracą kluczowy okres przygotowań do kolejnego sezonu. Radzimy jak nie dać się zimie.
Długie i spokojne treningi z mniejszą intensywnością i budowanie bazy tlenowej, czyli fundamentu naszej formy na przyszły sezon to zadania, które należy wykonać zimową porą. Ciemno, zimno, czasem mokro, a czasem śnieżnie. Przeciwności losu nie brakuje, ale wystarczy się odpowiednio przygotować i wymówki znikną.
Warto pomyśleć o bezpieczeństwie. Jeżeli biegacie w miejscach, gdzie latarnie występują sporadycznie, należy wyposażyć się w czołówkę, bowiem każdy źle postawiony krok może skutkować kontuzją stawu skokowego lub upadkiem. Nieważne czy biegasz w mieście, czy na wsi. Obowiązkowo musisz mieć odblaski, zarówno z przodu, jak i z tyłu ciała. To, że wy widzicie światła nadjeżdżającego auta nie oznacza, że kierowca również was widzi! Dodatkowo możecie wyposażyć się w czerwoną lampkę.
Kwestię bezpieczeństwa mamy już za sobą, teraz czas na komfort termiczny. Jak się ubrać? Ciepło, ale nie za ciepło. Pamiętajcie, że zbyt grube ubranie spowoduje przegrzanie, nadmierne spocenie się, a to zwiększy prawdopodobieństwo przewiania i choroby. Najlepiej ubierać się warstwowo, czyli na tzw. „cebulkę”. W zależności od temperatury zakładamy na siebie kolejne warstwy kierując się zasadą, że wychodząc na bieganie ubieram się tak, jakby było o 10 stopni więcej niż w rzeczywistości.
Dla biegacza najważniejszymi elementami ubioru są: skarpety, które osłaniają ścięgno Achillesa (pożegnajcie się ze stopkami!), czapka oraz rękawiczki, bowiem przez te części ciała ucieka nam najwięcej ciepła, a co za tym idzie, także energii.
Jeżeli jest około 5 stopni na plusie, wystarczy nam cieniutka czapka lub chusta zwana buffem, koszulka techniczna, bluzka z długim rękawem oraz długie lycry lub dres. Jeśli jest około 0, wówczas dokładamy rękawiczki oraz cienką kurtkę. Przy -5 przydadzą się już ocieplane lycry lub cieplejsze spodnie i bielizna, czapka, buff, rękawiczki oraz nieco grubsza kurtka (nie ortalion), która nie krępuje ruchów. Przy temperaturze w okolicach -10 należy pamiętać, aby posmarować twarz tłustym kremem, a pod kurtkę dołożyć jeszcze jedną cieplejszą bluzę lub polar. Dodatkowo pod dres warto założyć długą bieliznę termiczną lub też cienkie długie lycry. Kiedy jednak nastaną już naprawdę tęgie mrozy, wtedy ich najsilniejszą falę warto przeczekać na ruchomej bieżni pod dachem lub też zrobić kilka zastępczych treningów na sali fitness.
Oczywiście każdy z nas nico inaczej odczuwa zimno, jednak zasada ubierania się warstwowo sprawdzi się zarówno w przypadku morsów, jak również tych marznących zdecydowanie szybciej. I jeżeli nie macie zwyczaju chodzić w czapkach, to na bieganie zróbcie ten wyjątek. Podczas biegu, gdy pęd powietrza jest większy, znacznie łatwiej przeziębić uszy lub nabawić się zapalenia zatok i prosta droga do dłuższej przerwy w treningach, której przecież nie chcemy.
Maciej Żukiewicz
trener BiegamBoLubię
- BiegamBoLubię to bezpłatne weekendowe treningi na 76 stadionach lekkoatletycznych w całej Polsce. Oficjalny sezon rozpocznie się 1 kwietnia, ale w wybranych lokalizacjach zajęcia odbywają się również zimą. Partnerem strategicznym akcji jest PKO Bank Polski. Treningi prowadzone przez profesjonalnych trenerów są dostępne dla wszystkich, którzy chcą zadbać o dobrą formę i samopoczucie. Więcej informacji na stronie http://www.biegambolubie.com.pl/
Czytaj także:
Treningi dla biegaczy. Cz. 19: rozciągnij się przed sylwestrową zabawą
Treningi dla biegaczy. Cz. 18: spalanie świątecznych kalorii
Biegajmy razem
02019.07.05Trzy najlepsze drużyny 4. PKO Biegu Charytatywnego. Ich wyniki zasługują na wielki podziw
więcej54 okrążenia i 290 metrów – tyle wynosi rekord PKO Biegu Charytatywnego. 15 września ubiegłego roku podczas zawodów w Łomży ustanowiła go drużyna Korytkowski Team. Na drugim miejscu znalazła się ekipa Stalowowolskiego Klubu Biegacza, a na trzecim reprezentanci OSiR 1 Lidzbark Warmiński. W rozmowie z Bankomanią przedstawiciele drużyn wspominają swoje kapitalne występy.
Biegajmy razem
02019.07.04„Dominator” pokonany – wypowiedzi po Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejZwycięzcy z Ukrainy, emocje na ostatnich metrach, dobra pogoda i nieco niższa frekwencja. Za nami Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim.
Biegajmy razem
02019.07.02Zawodnicy z Ukrainy najlepsi w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim
więcejBiegacze z Ukrainy zajęli czołowe lokaty w tegorocznym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim w Gdyni, zwyciężając w klasyfikacji generalnej, klasyfikacji kobiet i zdobywając tzw. „premię górską”. Zawody na wymagającej trasie ukończyło 2740 osób, a towarzyszyła im wymarzona pogoda i gorący doping – zwłaszcza w okolicach startu i mety.
Biegajmy razem
02019.06.28Sylwetki polskich biegaczy #15: Katarzyna Kowalska
więcejKatarzyna Kowalska jest jedną z najbardziej wszechstronnych i utytułowanych polskich biegaczek. Choć reprezentowała nasz kraj już na trzech igrzyskach olimpijskich – w Pekinie, Londynie i Rio de Janeiro – ma apetyt na czwarte, w Tokio w 2020 r.
Biegajmy razem
02019.06.27Premia górska przyciąga zawodników do Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim
więcej– Trasę Nocnego Biegu Świętojańskiego z PKO Bankiem Polskim wyróżnia 1,5-kilometrowy podbieg. Osoba, która pokona ten odcinek w najkrótszym czasie, otrzyma nagrodę w wysokości 2500 zł. Otrzymujemy sygnały, że wiele osób startuje właśnie z myślą o tym podbiegu – mówi Piotr Suchenia z Gdyńskiego Centrum Sportu, które jest organizatorem zawodów, zaplanowanych na noc z 28 na 29 czerwca.
Biegajmy razem
02019.06.24Nocny Bieg Świętojański z PKO Bankiem Polskim. Dla wszystkich, którzy mają dość upałów
więcejMasz dość upałów? Spróbuj startu w Nocnym Biegu Świętojańskim z PKO Bankiem Polskim, który odbędzie się w Gdyni w nocy z 28 na 29 czerwca. Biegacze ruszą na trasę o godzinie 23:59, co pozwoli zapomnieć o gorących słonecznych promieniach. Dla wszystkich miłośników nocnego biegania to świetna propozycja na początek lata.