2016.02.26

Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” będzie obchodzony w tym roku również na sportowo. 28 lutego w całej Polsce odbędą się z tej okazji biegi „Tropem Wilczym”.

Tropem Wilczym 2016

Od 2011 roku 1 marca jest ustawowym świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. W tym roku zostanie ono uczczone różnego rodzaju uroczystościami, spotkaniami, koncertami, a także biegami. We wsparcie wydarzeń upamiętniających Żołnierzy Wyklętych włączył się PKO Bank Polski.

28 lutego 2016 roku Fundacja Wolność i Demokracja po raz czwarty organizuje ogólnopolski sportowy projekt „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych”. Jego celem jest oddanie hołdu żołnierzom polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP oraz popularyzacja wiedzy na ten temat. W zeszłym roku w 81 miastach Polski oraz w Wilnie, Grodnie i Lidzie uczestniczyło 20 tys. osób. W tym roku organizatorzy przewidują udział 40 tys. biegaczy ze 160 miast, nie tylko polskich.

W ramach projektu we wszystkich miastach odbędzie się między innymi bieg na 1963 metry (odwołanie do roku, w którym zginął ostatni Żołnierz Wyklęty – Józef Franczak ps. „Lalek”). Dodatkowo, biegom będą towarzyszyły takie atrakcje, jak pokazy grup rekonstrukcyjnych czy gry terenowe.

PKO Bank Polski został sponsorem dwóch biegów w ramach projektu „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” – w Świdniku i Stalowej Woli. W Świdniku zawodnicy wystartują o godz. 12.00 z Placu Konstytucji 3 Maja. W Stalowej Woli bieg na trasie o długości 5000 metrów rozpocznie się o 20.00 – start spod Urzędu Celnego. Wcześniej, o godz. 19.44 (rok rozpoczęcia stawiania oporu sowietyzacji Polski i podporządkowaniu ZSRR), ruszy symboliczny bieg na trasie o długości 1963 metrów.

Więcej informacji o projekcie znajduje się na stronie: tropemwilczym.pl.

Zobacz zapowiedź video „Tropem Wilczym 2016”:

Joanna Kornaga
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Pamiętamy!

Pliki do pobrania

loaderek.gifoverlay.png