2014.08.29

Bezpieczna droga do szkoły

Dzyń, dzyń! Szkolny dzwonek obwieszczał koniec przerwy, ale tym razem zamiast do klas wołał wszystkie dzieci na boisko. – Wiesz, kto do nas przyjechał? – Kuba zapytał siostrę konspiracyjnym tonem, a po chwili sam odpowiedział. – Policjant. Popatrz, jaki on ma sprzęt!

Przy szkolnym boisku stał specjalny policyjny bus, a obok niego ustawione było miasteczko ruchu drogowego z prawdziwym torem przeszkód, znakami drogowymi i sygnalizatorem świetlnym.

– Ach! Będzie się działo – powiedział Kuba.

Zasady

Spotkanie zaczęło się od zagadek i zawodów. Dzieci pokonywały tor przeszkód, odpowiadały na pytania, a potem zamieniały się w samochody, rowerzystów, pieszych i demonstrowały, jak należy bezpiecznie przechodzić przez jezdnię.

– Będąc na drodze jako piesi, pasażerowie czy rowerzyści, zawsze jesteście uczestnikami ruchu drogowego – mówił policjant. – I zgodnie z Kodeksem drogowym… – Policjant na chwilę zawiesił głos. – No właśnie, kto z was wie, co to jest Kodeks drogowy? – zapytał.

– To taka książka, w której znajdują się informacje, jak należy poruszać się po drodze. I jakie są znaki drogowe – zaczęły odpowiadać dzieci.

– Kodeks drogowy to zbiór wszystkich praw i zasad obowiązujących w ruchu drogowym. Zawiera informacje zarówno o zasadach poruszania się w ruchu ulicznym, jak i poza nim. Mówi, jak powinniśmy zachowywać się w konkretnych sytuacjach. Kodeks to także zbiór znaków, które można spotkać na ulicach… – tłumaczył policjant. – I te zasady opisane w poszczególnych paragrafach obowiązują nas wszystkich. Powiedzcie mi zatem, czy można przechodzić przez ulicę tuż przed jadącym pojazdem? – zapytał.

– Nie! – odpowiedziały wszystkie dzieci.

– A czy wolno wyjść zza samochodu i przejść przez ulicę? – padło kolejne pytanie.

– Nie! – krzyknęły dzieci.

– W jakim miejscu można przejść na drugą stronę jezdni?

– Na pasach – odpowiedziały chórem maluchy.

  • Czy wiesz, że…

    112 to numer, pod którym możesz uzyskać pomoc na całym świecie. Dzwoniąc pod ten numer, w centrali ratownictwa podejmowana jest decyzja, kto ma przyjechać na pomoc: pogotowie, straż pożarna czy policja.

Na światłach

Potem przyszedł czas na zabawę w sygnalizatory. Policjant poprosił troje dzieci w czerwonej, zielonej i żółtej koszulce.

– Pamiętajcie, czerwone znaczy stój koniecznie, zielone – przechodź grzecznie, czyli nie biegniemy i nie skaczemy – wyjaśnił pozostałym, a do ochotników powiedział: – A teraz zabawa. Kolega w zielonej koszulce klęka, to oznacza, że światło gaśnie. Co robimy?

– Stoimy – odpowiedziały dzieci.

– Pamiętajcie, na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną można przechodzić na drugą stronę jezdni tylko wtedy, gdy świeci się zielone światło. Przy świetle żółtym nie wolno wchodzić na ulicę, a jeśli już jesteśmy w tym czasie na skrzyżowaniu, trzeba je jak najszybciej opuścić – mówił policjant.

– A jak pokazać mrugające żółte światło? – zapytał po chwili. Ochotnik w żółtej koszulce nie miał pomysłu. Dzieci też nie wiedziały.

– To może w ten sposób – zaproponował policjant i zaczął podskakiwać.

Zebra

– Bardzo dobrze. To teraz sprawdźmy, czy wiecie, jak przechodzić przez ulicę, gdy nie ma świateł – powiedział policjant. – Sygnalizatory z naszego miasteczka drogowego znikają. Mamy jezdnię, pasy, co robimy?

Pierwszy do odpowiedzi zgłosił się Kuba:

– Zatrzymujemy się przed przejściem dla pieszych, patrzymy najpierw w lewo, potem w prawo i znów w lewo – mówił. – Gdy nic nie jedzie, idziemy.

– Dokładnie tak! – pochwalił go policjant. – A ty do szkoły chodzisz sam czy z opiekunem?

– Z siostrą. I zawsze przechodzimy na pasach – odpowiedział dumnie Kuba.

– Znakomicie. To teraz nauczę was piosenki – powiedział policjant.

Nauka może być zabawą, więc spójrz w lewo potem w prawo i gdy światło masz zielone, śmiało idź – zaśpiewał mężczyzna, a wszystkie dzieci powtarzały po nim. 


  • Pamiętaj!

    • Pieszy może poruszać się jedynie po chodniku lub drodze dla pieszych. Jeśli ich nie ma, idź poboczem z lewej strony jezdni.
    • Przez ulicę przechodź w miejscach wyznaczonych, na pasach, a jeśli są światła – zawsze na zielonym świetle.
    • Przy słabej widoczności i w ciemności noś kamizelki odblaskowe lub opaski na ramię.
    • Znaki drogowe obowiązują wszystkich uczestników ruchu drogowego, pieszych również.

 

loaderek.gifoverlay.png