SKO łączy pokolenia
Spotkanie w szkole. Grupa dzieci z uwagą słucha opowieści starszego pana. Potem następuje zmiana ról – teraz opowiadają najmłodsi. Padają pytania i odpowiedzi – z jednej i drugiej strony. Wszyscy się dziwią, jak wiele ich łączy – ciekawość, emocje, a przede wszystkim idea SKO.
Bohaterami wyjątkowego spotkania byli – mgr Antoni Kamiński, 92-latek z Łodzi, który o swoim życiu i doświadczeniach mógłby opowiadać godzinami oraz prawie 60-cioro dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 65 w Łodzi. Spotkali się, aby opowiedzieć sobie, jak wyglądało oszczędzanie w SKO na początku jego powstania oraz jakie możliwości daje dziś.
Pan Antoni zaczął oszczędzać niedługo po oddaniu kurateli nad SKO Pocztowej Kasie Oszczędności, co miało miejsce w 1935 roku. Uczniowie Szkoły Podstawowej nr 65 swoją przygodę z SKO rozpoczęli w 2013 roku, rok po - zakończonej wielkim sukcesem - rewitalizacji programu. Słuchając opowieści pana Antoniego i prezentacji SKO przygotowanej przez uczniów, uczestnicy spotkania mogli przekonać się, jak bardzo, przez ponad 80 lat funkcjonowania, zmieniło się SKO PKO Banku Polskiego. A zmieniło się dużo…
Zobacz, jak wyglądało oszczędzanie w SKO w latach 30.
Spotkanie rozpoczął pan Antoni, który wspominał początki SKO w swojej szkole. Opowiadał o kolegach i nauczycielach oraz o różnych formach zarobkowania i sposobach oszczędzania. – Mój ojciec zwracał dużą uwagę na ćwiczenia pamięci i znajomość polskiej literatury. Za każdy nauczony na pamięć wiersz dostawałem 50 groszy. Większość z nich pamiętam do dziś. Pieniądze, z wielką dumą, zanosiłem do mojego nauczyciela, który zapisywał mi wpłaty w książeczce. Uzbierałem sporą, na tamte czasy, kwotę – mówił pan Antoni. Barwne opowieści okrasił występ wokalny – gość zaśpiewał hymn SKO.
Pan Antoni, jak wszyscy uczniowie z jego szkoły, należał do SKO jeszcze przed wybuchem II wojny światowej. Z sentymentem wspomina konkursy i zdobyte dla klasy nagrody. Wiele lat temu były to, np. radioodbiorniki, bony towarowe, książki czy zestawy do ping-ponga. Dziś, szkoły otrzymują sprzęt multimedialny i atrakcyjne nagrody finansowe, które mogą przeznaczyć na dowolny cel. Po rewitalizacji, oprócz konkursów dla szkół, organizowane są także konkursy dla Opiekunów SKO z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Co roku nagradzanych jest 361 szkół i kilkuset nauczycieli. Dodatkowo szkoły, które prowadzą swój blog (a takich jest już ponad 560) na specjalnie przygotowanej i udostępnionej przez Bank platformie blogowej www.SzkolneBlogi.pl, co miesiąc (od września do czerwca) mogą wygrać laptopa i zestawy gadżetów w konkursie „SKO Blog Miesiąca”. Uczniowie mogą też zdobywać nagrody – w konkursie „Pytanie na Szkolnych Blogach”. Regularnie, na blogu SKO, publikowane jest pytanie z dziedziny finansów lub bankowości, które odnosi się do poruszanych na blogu tematów. Wygrywają dzieci, które wykażą się refleksem i wiedzą.
Dzięki opowieściom pana Antoniego, dzieci mogły przekonać się, jak wyglądało życie ich rówieśników przed osiemdziesięcioma laty. Od tamtej pory zaszło bardzo wiele zmian, także w SKO PKO Banku Polskiego. W tym najstarszym, największym, najnowocześniejszym i najbardziej innowacyjnym programie edukacji finansowej w Polsce uczestniczy dziś prawie 160 tysięcy dzieci z co trzeciej polskiej podstawówki (to ponad 4,6 tys. szkół). Po rewitalizacji SKO oferuje atrakcyjnie oprocentowane rachunki dla uczniów, rad rodziców i szkół. Dzięki oprocentowaniu, dzieci czerpią realne zyski z oszczędzania, a dzięki tygodniowej kapitalizacji odsetek, w serwisie internetowym SKO, mogą obserwować, jak zwiększają się środki na ich kontach. Nowoczesny i bezpieczny serwis internetowy sko.pkobp.pl jest przyjazny dzieciom w wieku 6-13 lat. Dzięki niemu najmłodsi uczą się dobrych nawyków oszczędzania oraz podstaw obsługi konta internetowego. Serwis umożliwia m.in. zakładanie wirtualnych skarbonek z przeznaczeniem na różne cele, a także stworzenie własnego planu oszczędzania. – Dzieci uwielbiają serwis internetowy SKO. Zakładają w nim swoje skarbonki z przeznaczeniem na wakacje czy tablety. Co tydzień sprawdzają, ile pieniędzy im przybyło, robią symulacje oszczędzania... Dzięki temu racjonalnie planują swoje wydatki. Podczas spotkania z wyjątkowym gościem, najmłodsi z dumą opowiadali, jak w XXI wieku wygląda nauka oszczędzania i pokazywali funkcjonalności i możliwości, jakie daje im serwis internetowy SKO – mówi Regina Bednarczyk, nauczyciel-Opiekun SKO w Szkole Podstawowej nr 65.
Współczesne SKO przynosi także wiele korzyści nauczycielom. Wspiera edukację ekonomiczną dzieci, zapewniając nauczycielom zestaw materiałów dydaktycznych objętych honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej i większości kuratoriów oświaty. Pedagodzy dostają gotowe rozwiązania oraz inspiracje do podejmowania własnych inicjatyw. Scenariusze lekcji prowadzą przez świat finansów od najmłodszych klas, a poruszane tematy dostosowane są do wieku uczniów. SKO to nie tylko nauka bankowości i finansów. To także ekologia i bezpieczeństwo w ruchu drogowym – nauczyciele otrzymują specjalnie przygotowane publikacje, które pomagają w przekazywaniu wiedzy.
– Jestem mile zaskoczony, że SKO tak prężnie się rozwija. W czasach, gdy należałem do SKO, szkolna kasa była naszą nauką przedsiębiorczości. Każdy na miarę swoich możliwości wpłacał drobne sumy na swoją książeczkę oszczędnościową, także sami organizowaliśmy różne zbiórki, aby zwiększyć zebraną kwotę. Za zaoszczędzone pieniądze organizowaliśmy wycieczki. Teraz SKO to bardzo rozbudowany program, który daje dzieciom kompleksową wiedzę z wielu dziedzin. Widząc zaangażowanie dzieci, rodziców, nauczycieli i pracowników Banku w edukację finansową, jestem przekonany, że najmłodsi bez problemu poradzą sobie z budżetem i finansami w dorosłym życiu – mówi Pan Antoni.
Na wszystkich uczestników spotkania czekały upominki przekazane przez zespół SKO PKO Banku Polskiego. Uczniowie otrzymali atrakcyjne gadżety SKO, a pan Antoni został obdarowany, m.in. wiecznym piórem. Dlaczego? W 1938 roku taki prezent otrzymał od ówczesnego dyrektora Oddziału Pocztowej Kasy Oszczędności w Łodzi, jednak podczas zawirowań wojennych pióro zaginęło. – W ten sposób chcieliśmy podziękować panu Antoniemu za chęć dzielenia się swoim doświadczeniem z młodym pokoleniem, a także za wspomnienia ze szkolnych lat, w tym te, związane z ówczesnym SKO. Mamy nadzieję, że ta wizyta na długo zostanie w pamięci, również dzieciom. Dzięki tej historii, najmłodsi mogli przekonać się osobiście, że idea oszczędzania i przedsiębiorczości jest ponadczasowa. Systematyczność, konsekwencja i wytrwałość w dążeniu do celu są umiejętnościami uniwersalnymi, które zarówno dawniej, jak i dziś, pomagają w oszczędzaniu – podsumowuje Elżbieta Bartczak, dyrektor Oddziału 19 w Łodzi.
Spotkanie międzypokoleniowe pokazało, jak wiele zmieniło się w ciągu 80 lat w programie SKO. Szkolne Kasy Oszczędności przeszły długą drogę od papierowych książeczek do nowoczesnego serwisu bankowości internetowej. Nie zmieniło się jedno: oszczędzanie w SKO to najlepszy sposób na edukację finansową najmłodszych.
Zobacz, jak przez 80 lat zmieniało się SKO PKO Banku Polskiego. Odwiedź wirtualne muzeum na www.pkobp.pl/80-lat-sko/
Anita Śliwka
PKO Bank Polski
Pliki do pobrania
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.