Korepetycje dla dziecka
Jeżeli twoje dziecko potrzebuje dodatkowych zajęć, powinieneś ustalić z nim m.in. formę nauki. Będzie ona zależna od wielu czynników, takich jak: charakter, przyzwyczajenia i temperament potomka.
Wielu rodziców zastanawia się, jaką formę lekcji dodatkowych wybrać dla swojego dziecka. Obecnie wybór zajęć pozalekcyjnych i rozmaitych kół zainteresowań w większości szkół jest naprawdę duży i oferowany już najmłodszym uczniom – od zajęć sportowych, przez artystyczne, ekologiczne, plastyczne aż po takie z pierwszej pomocy czy edukacji europejskiej. Takie koła z jednej strony poszerzają wiedzę uczniów, a z drugiej – pobudzają i rozwijają ich pasje i zainteresowania.
Zobacz także: Jak szkoły gimnazjalne i licea wspierają przedsiębiorczych uczniów?
Dzieci mające problemy z nauką i przyswajaniem materiału przekazywanego na lekcjach, pomocy mogą szukać w koreptycjach. I wbrew pozorom, te również mogą przybierać rozmaite formy. Odpowiedź na pytanie, jakie wybrać, zależy od preferencji korepetytora (część z nich udziela lekcji tylko u siebie, inni oczekują dodatkowej gratyfikacji za dojazd do ucznia), ale przede wszystkim od charakteru nastolatka.
Nauka w domu z pewnością będzie najlepsza dla dzieci mających problemy z koncentracją lub osób, które nieswojo czują się poza domem. Nie powinno to nikogo dziwić – część spośród nas, dorosłych, gdyby tylko miała taką możliwość, pracowałaby pewnie w swoim domu przy kubku ulubionej herbaty.
Korepetycje mogą odbywać się w mieszkaniu korepetytora lub na zupełnie neutralnym gruncie. Są osoby, którym to pomaga. – Początkowo korepetycje z matematyki były u nas w domu, ale mój syn twierdził, że nie może się skupić, bo wszystko go rozprasza. Myślałam, że coś kręci, gdy zaczął mnie namawiać na udział w zajęciach poza domem, ale w końcu mu uległam. To była dobra decyzja, bo Maciek wkrótce poprawił oceny – opowiada Kamila, mama 17-letniego licealisty spod Warszawy.
Indywidualnie, w grupach lub online
Co do zasady szybciej i więcej można nauczyć się pracując sam na sam z korepetytorem niż podczas zajęć w grupie. Indywidualna praca z uczniem pozwala na łatwiejsze przyswajanie materiału. Jednak czasami obecność innych bywa mobilizująca.
– Mój syn nie chciał spotykać się tylko z korepetytorem. Od początku na lekcje angielskiego chodzi wraz z kolegą z klasy. W sumie to dobry pomysł. Pomijając aspekt finansowy (takie lekcje są po prostu tańsze), widzę, że dzięki lekcjom z kolegą chętniej chodzi na korepetycje, jest bardziej zmobilizowany. Chłopcy motywują się wzajemnie do nauki, widzę w tym ducha zdrowej rywalizacji. – mówi Małgorzata z Katowic, mama 14-letniego Przemka.
Coraz większą popularnością cieszą się korepetycje udzielane online.
Dzięki programowi Skype można za darmo rozmawiać z korepetytorem o dowolnej porze dnia i nocy – wystarczy tylko zainstalować program na komputerze i wyposażyć się w słuchawki z mikrofonem.
Taka forma nauki pomocna jest zwłaszcza dla osób z mniejszych miejscowości oraz przy nauce języków obcych. W tym ostatnim przypadku uczyć mogą nawet native speakerzy z innych krajów.
„Zawodowcy” i amatorzy
Kim są korepetytorzy? Wielu z nich to nauczyciele, równie często studenci lub świeżo upieczeni absolwenci studiów wyższych, czasami też uczniowie szkół średnich. Języków obcych często uczą osoby, które przyjechały do naszego kraju na studia i w ten sposób dorabiają do stypendium.
Zdarzają się jednak i tacy, dla których udzielanie korepetycji to sposób na życie i główne źródło zarabiania pieniędzy. Niejedna z takich osób prowadzi działalność gospodarczą i wystawia faktury VAT.
Ceny korepetycji są bardzo zróżnicowane. Wszystko zależy od osoby udzielającej prywatnych lekcji, lokalizacji, tego, czy lekcje wiążą się z dojazdem do ucznia itd. Pamiętajmy jednak, że wysoka cena nie zawsze musi iść w parze z dobrymi wynikami nauczania.
Podejście do ucznia i umiejętność motywowania go do nauki są nie mniej ważne niż kwalifikacje posiadane przez korepetytora. Może się zdarzyć i tak, że tańsze i bardziej skuteczne będzie „zatrudnienie” kogoś ze starszej klasy niż korzystanie z pomocy doświadczonego nauczyciela.
Sprawdź to sam!
Bodaj największy serwis internetowy poświęcony korepetycjom znajdziemy pod adresem www.ekorki.pl. Figuruje w nim kilkadziesiąt tysięcy ogłoszeń korepetytorów udzielających pomocy z ponad 130 przedmiotów. Żeby skontaktować się z niektórymi korepetytorami trzeba wysłać płatnego SMS-a (2,46 zł z VAT), ale w wielu przypadkach od razu trafimy na numer telefonu czy numer gadu-gadu ogłoszeniodawcy.
Ogłoszenia korepetycji oraz ogłoszenia uczniów, którzy poszukują korepetytorów, można znaleźć w serwisie www.e-korepetycje.net. Dużym atutem jest możliwość weryfikacji korepetytora za pośrednictwem opinii wyświetlających się przy ogłoszeniu. Korepetycji można szukać w oparciu o cenę, miejsce spotkań, zakres lekcji, liczbę opinii czy oceny wystawiane przez innych uczniów.
Dla przyszłych aktorów i architektów
Atutem serwisu www.korepetycje.pl jest bez wątpienia klarowny podział menu, w którym wystarczy wpisać tylko przedmiot i nazwę miasta. Druga zaletą jest możliwość łatwego znalezienia dodatkowych zajęć dla osób marzących o studiach architektonicznych (przygotowanie do egzaminu z rysunku i projektowania) czy szkole teatralnej (m.in. praca nad dykcją) albo chcących uczyć się języków niezbyt popularnych w naszym kraju (np. chińskiego).
Ogłoszenia korepetytorów można znaleźć również w popularnych serwisach ogłoszeniowych, np. www.tablica.pl (na stronie głównej trzeba wybrać kategorię „Muzyka i edukacja”) oraz www.gumtree.pl (najpierw klikamy w kategorię „Usługi”, a następnie wybieramy dział „Nauka i edukacja”). Na Tablicy.pl jest klarowny podział ogłoszeń na prywatne i firmowe, można również wyszukiwać ofert według cen. W obu serwisach łatwo znajdziemy oferty korepetycji na każdą kieszeń.
Mariusz Tomczak
Bankodzieci
02019.07.03Pierwszy wakacyjny obóz dziecka
więcejKiedy zbliża się moment pierwszego wyjazdu na obóz naszego dziecka, często zaczynamy mieć wątpliwości, czy poradzi sobie w czasie letniego wypoczynku. Jednym z głównych problemów są finanse. Teraz wystarczy PKO Konto Dziecka lub PKO Konto Pierwsze i finanse pociechy mamy pod kontrolą!
Bankodzieci
02019.07.01PKO Junior, czyli oszczędzanie od najmłodszych lat
więcejOd sześciu lat, dzięki PKO Junior, najmłodsi Polacy gromadzą swoje oszczędności na rachunkach „PKO Konto Dziecka”. Pod nadzorem rodzica mogą wchodzić w świat odpowiedzialności za własne finanse i zdobywać podstawy wiedzy na ten temat.
Bankodzieci
02019.07.01Kolorowe absolutorium. Zakończyła się ósma edycja „Kolorowego Uniwersytetu”
więcejUniwersytet powszechnie kojarzy się z powagą profesorów oraz sal wykładowych. Dlatego trudno wyobrazić sobie gwar i śmiech dzieci w jego murach. A jednak! W Poznaniu było tak już po raz ósmy. Ponad 400 słuchaczy dziecięcego Kolorowego Uniwersytetu odebrało dyplomy z rąk prorektor UAM ds. kształcenia prof. Beaty Mikołajczyk.
Bankodzieci
02019.07.01Co zmienia się w programie 500+ od 1 lipca 2019?
więcejOd dziś można już składać wnioski w ramach programu Rodzina 500+ również na pierwsze dziecko. Bez względu na dochód rodziny świadczenie otrzymają wszystkie dzieci do ukończenia 18. roku życia. W serwisie internetowym banku jest dostępny wniosek na okres 2019/2021.
Bankodzieci
02019.06.28Patria Nostra – nagrodzeni za pamięć o historii!
więcejPrawie 2700 uczniów i nauczycieli z około 650 szkół w Polsce, 300 zawodników z 75 szkół spoza granic kraju – tak wyglądała IV edycja konkursu historycznego Patria Nostra. Laureaci zostali nagrodzeni!
Bankodzieci
02019.06.1811 tysięcy uczniów w matematycznym starciu w Olsztynie!
więcejZnajdź sumę cyfr liczby 100 do potęgi 49 - 2019 albo znajdź wszystkie liczby pierwsze p, takie że p + 10 oraz p + 20 są również liczbami pierwszymi – to tylko przykładowe zadania matematyczne, z którymi mierzyli się uczestnicy XVII edycji Warmińsko-Mazurskich Zawodów Matematycznych. W Olsztynie rozdano dyplomy, nagrody i listy gratulacyjne laureatom matematycznych zmagań.