Kieszonkowe to często pierwsze pieniądze, z jakimi dziecko ma kontakt. Przez niewielkie kwoty, które dostaje od rodziców, dziecko uczy się wartości pieniądza i stawia pierwsze kroki w oszczędzaniu. Na podstawie kieszonkowego możesz zacząć edukację finansową swojego dziecka. Sprawdź, dlaczego warto dawać kieszonkowe i kiedy najlepiej zacząć.

s3

Kieszonkowe dla dziecka – czy warto je dawać?

Dobrym sposobem na edukację finansową dziecka jest regularne wypłacanie mu kieszonkowego. Dzięki temu dziecko uczy się planować wydatki i oszczędzać.

Najważniejsze korzyści z kieszonkowego:

  • dziecko poznaje wartość pieniądza
  • dziecko dowiaduje się, że pieniądze dostaje się za wykonywaną pracę
  • dziecko uczy się cierpliwości przez odkładanie na wybrany cel
  • dziecko uczy się ograniczać swoje zakupy – jeśli wyda pieniądze na jedną rzecz, nie kupi czegoś, czego chce bardziej

Żeby edukacja finansowa dziecka przynosiła rezultaty, ustal z nim reguły kieszonkowego i powiedz o ich przestrzeganiu.

Kieszonkowe – od kiedy dziecko może je dostawać?

Standardowo przyjmuje się, że dziecko może dostawać kieszonkowe od momentu pójścia do szkoły, czyli od 6-7 roku życia. Żeby sprawdzić, czy możesz już dawać dziecku kieszonkowe, ustal najpierw kilka istotnych kwestii:

  1. Czy dziecko umie liczyć i czy będzie umiało też liczyć pieniądze?
  2. Czy dziecko wie, na co chce przeznaczać swoje pieniądze?
  3. Czy dziecko zna i zgadza się z zasadami kieszonkowego? Musi mieć świadomość, że jeśli wyda wszystko od razu, na kolejne kieszonkowe będzie musiało poczekać do kolejnej wypłaty

 

Ile dziecko powinno dostawać kieszonkowego?

Kieszonkowe nie może być ani za niskie, ani za wysokie. Żeby kieszonkowe pełniło funkcję edukacji finansowej, jego kwota musi sprawiać, że trzeba oszczędzać. Dziecko nie powinno spełniać wszystkich swoich zachcianek od razu, bo nie nauczy się odkładać pieniędzy. To, ile powinno dostawać kieszonkowego, trzeba też dopasować do celów. Jeśli dziecko chce kupować słodycze – kieszonkowe powinno być niższe, jeśli chce uzbierać np. na rower – kieszonkowe może być odpowiednio wyższe. Dobrym pomysłem jest dawanie dziecku tygodniówki w wysokości jego wieku, np. 7 lat – 7 zł.

Konto bankowe dla dziecka – pierwszy krok w świecie finansów

We współczesnym świecie coraz rzadziej korzystamy z gotówki, dlatego dziecko również może mieć konto bankowe i kartę płatniczą. To właśnie na konto możesz wpłacać dziecku kieszonkowe. W PKO Banku Polskim możesz otworzyć konto dla dziecka od 0 do 13 lat. Dzięki takiemu rozwiązaniu, dziecko może mieć na stały podgląd wydatków i sprawdzać swoje oszczędności. Wpłacanie kieszonkowego na konto bankowe dziecka to dla niego krok w dorosłość i możliwość zarządzania pieniędzmi w praktyce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Drukuj