2014.05.30

Sześć kroków do nowoczesnej edukacji finansowej dziecka

W Polsce jest 5 milionów dzieci poniżej 13. roku życia - najmłodszych należących do pokolenia, dla którego obcowanie z nowoczesnymi rozwiązaniami i urządzeniami jest czymś zupełnie naturalnym.

Kartą PKO Junior

PKO Junior wykorzystuje ten potencjał i umożliwia młodym klientom, wspólną z rodzicami, naukę przedsiębiorczości, systematyczności, odpowiedzialności, a także opanowanie podstawowych pojęć i umiejętności związanych z zarządzaniem budżetem, które stanowią nieodzowną część dorosłego życia. Wszystko to osiągnąć można z PKO Bankiem Polskim w zaledwie sześciu krokach, które dla dzieci okażą się po prostu pouczająca zabawą i nauką odpowiedzialności.

Krok pierwszy

Nowoczesny serwis bankowości elektronicznej PKO Junior, w którym, dzięki atrakcyjnej grafice z efektami dźwiękowymi, dziecko uczy się oszczędzania, planowania wydatków i korzystania z własnego konta bankowego PKO Konto Dziecka. Może inicjować przelewy, doładowanie telefonu, zakładać skarbonki na dowolne cele, zdobywać odznaki czy realizować stawiane przez rodzica wyzwania. Wszystkie funkcje serwisu PKO Junior są powiązane z serwisem iPKO, przez który rodzic ma pełny wgląd w rachunek dziecka i akceptuje inicjowane przez nie operacje.

Krok drugi

Bezpłatne i bezpieczne PKO Konto Dziecka, z atrakcyjnym oprocentowaniem 4,5 proc. w skali roku dla kwot poniżej 2500 zł, powiązane z kontem rodzica - dowolnym rachunkiem ROR z oferty PKO Banku Polskiego lub przygotowanym specjalnie na potrzeby oferty PKO Junior rachunkiem PKO Konto Rodzica. Obecnie z PKO Junior "bankuje" już ponad 110 tysięcy dzieci poniżej 13. roku życia.

Krok trzeci

Karty przedpłacone PKO Junior dla dzieci poniżej 13. roku życia - dzięki nim najmłodsi mogą wygodnie i bezpieczniedysponować swoimi oszczędnościami bez konieczności posługiwania się gotówką. Jest to pierwszy tego typu produkt bankowy w Polsce, a także jeden z nielicznych na świecie. Posiadaczem karty jest zawsze osoba dorosła. Rodzic może przekazać kartę swojemu dziecku, ale może także sam jej używać.

  • Karta PKO Junior jest dostępna w formie klasycznego plastiku lub w formie naklejki (pierwsza w Polsce zbliżeniowa naklejka VISA).

W czerwcu w sprzedaży pojawią się także Śmigacze PKO Junior, czyli karta zbliżeniowa w formie silikonowego breloka oraz filcowej żyrafki. Do naklejki oraz gadżetów zbliżeniowych dodawana jest także karta umożliwiająca płatności w internecie.

Krok czwarty

Płatności mobilne IKO dla dzieci poniżej 13. roku życia - w formie portmonetki IKO. Pod kontrolą rodziców najmłodsi mogą płacić telefonem za drobne zakupy i wypłacać gotówkę z bankomatów. Aby dziecko mogło zacząć korzystać z portmonetki IKO, rodzic, po zainstalowaniu aplikacji na jego telefonie, musi zarejestrować ją w serwisie portmonetka.pkobp.pl, zaznaczając, że z produktu korzysta dziecko. W ten sposób aktywowany jest dzienny limit operacji w wysokości 150 zł, który ogranicza kwotę transakcji dokonywanych przez dziecko. Rodzic po rejestracji w serwisie portmonetka.pkobp.pl może również kontrolować wydatki dziecka.

Krok piąty

Lokata Pierwszy Kapitał - uzupełnienie oferty PKO Junior. Tym razem jest to opcja przygotowana z myślą o rodzicach dzieci w wieku do 12 lat. Pozwala na długoterminowe, 12-letnie oszczędzanie środków z myślą o zabezpieczeniu finansowym dzieci w przyszłości. Cel oszczędzania jest dowolny i zależy wyłącznie od rodzica - zgromadzone środki można przeznaczyć na przykład na studia, pierwszy samochód czy wkład własny na mieszkanie dla dziecka. Oszczędzanie jest możliwe w 5 wariantach - programach oszczędzania (więcej na ten temat znajdziesz tutaj). W ciągu 7 miesięcy klienci otworzyli ponad 450 tysięcy takich lokat. Dla najmłodszych zaś będzie to bezcenna lekcja długoterminowego oszczędzania, dzięku której w praktyce przekonają się, że warto odkładać nawet małe sumy pieniędzy.

Krok szósty

Magazyn "Brawo Bank" i portal "Bankomania". Nowoczesne i praktyczne materiały edukacyjne dostępne zarówno w tradycyjnym papierowym wydaniu, jak i w wersji elektronicznej oraz na urządzenia mobilne. Nie tylko dla dzieci, ale również dla dorosłych. PKO Bank Polski jest laureatem tegorocznej Nagrody Specjalnej w prestiżowym konkursie Szpalty Roku organizowanym przez Stowarzyszenie Prasy Firmowej za całokształt, wielokierunkowość i spójność komunikacji. Magazyn "Brawo Bank" i "Bankomania" to zupełnie nowy standard jakości w edukacji ekonomicznej. Oferowane dorosłym i dzieciom materiały są tak przyjazne i atrakcyjne dla maluchów, że trudno wyznaczyć granicę, gdzie kończy się nauka, a zaczyna zabawa.

A co potem?

PKO Konto Dziecka uzupełnia kompleksową ofertę Banku dla młodych klientów, w skład której wchodzą także PKO Konto Pierwsze (dla dzieci, które ukończyły 13 lat, a nie są jeszcze pełnoletnie) oraz zrewitalizowane niedawno PKO Konto dla Młodych - dla studentów i absolwentów uczelni wyższych, którzy ukończyli 18 lat i nie ukończyli 26 lat (0 zł za prowadzenie konta, wypłata gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce i na świecie bez prowizji, atrakcyjnie oprocentowane konto oszczędnościowe, usługa Autooszczędzania). Dzięki temu PKO Bank Polski może towarzyszyć swoim klientom przez cały okres młodości i wspólnie z nimi kreować pozytywne nawyki względem gospodarowania środkami.

Oferta dla młodych w liczbach:

  • ponad 700 tysięcy klientów w grupie wiekowej 0-26 obsługuje PKO Bank Polski
  • 450 tysięcy Lokat Pierwszy Kapitał otworzono w ciągu ostatnich 7 miesięcy
  • 110 tysięcy dzieci poniżej 13. roku życia "bankuje" z PKO Junior
  • 330 tysięcy wirtualnych skarbonek otworzyły dzieci korzystające z serwisu PKO Junior
  • Co trzecia szkoła podstawowa w Polsce uczestniczy w programie SKO

PKO Pierwszy Kapitał

Karolina Tomczak

Czytaj także:

Karty płatnicze dla dzieci poniżej 13. roku życia

Wakacje z kartą PKO Junior

Czego Jaś się nie nauczy...

Wszystko o IKO dla dzieci

Pliki do pobrania