2014.09.02

E-learning w polskiej wersji Khan Academy

Platforma e-learningowa Khan Academy zapewnia wszystkim i wszędzie bezpłatny dostęp do edukacji z wielu dziedzin nauki, m.in.: matematyki, finansów, mikro- i makroekonomii, informatyki, chemii, nawet kosmologii i astronomii, a także dyscyplin humanistycznych. Do korzystania z niej wystarczy komputer, tablet lub smartfon i połączenie z internetem. Od czerwca tego roku ta elastyczna forma nauczania ma polską wersję językową.

Khan Academy

Od czasu uruchomienia, stworzona w drugiej połowie 2006 roku w Stanach Zjednoczonych platforma e-learningowa, zdobyła wielką popularność. Zgromadzono na niej do tej pory ponad 4200 wideowykładów, które obejrzano ponad 415 mln razy. Co miesiąc stronę Khan Academy odwiedza ponad 6 mln użytkowników, a ok. 15 mln jest zarejestrowanych w serwisie. Liczba osób korzystających z lekcji rośnie o około 400 proc. z roku na rok.

 • “Uczę w sposób, w jaki sam chciałbym być uczony. Przygotowuję wykłady, ja - rzeczywisty, realny człowiek, zafascynowany otaczającym światem."

  Salman Khan

Khan Academy po polsku

Poszczególne kraje przygotowują własne wersje językowe platformy. Dopiero po przetłumaczeniu około 50 proc. treści matematycznych i połowy ćwiczeń z wersji źródłowej można utworzyć platformę alfa - stronę internetową zbierającą w jednym miejscu zarówno treści przetłumaczone, jak i treści, które nadal są w języku angielskim.

Nasza platforma – działająca od czerwca polska wersja portalu, nad którą wspólnie pracują Fundacja Edukacja Przyszłości i Fundacja PKO Banku Polskiego – zawiera już ponad 1200 filmów oraz 60 proc. ćwiczeń z napisami w języku polskim lub polskim dubbingiem. Wynik ten plasuje ją na drugim miejscu wśród krajowych wersji Khan Academy.

Zaletą regionalnej odsłony portalu jest to, że wszystkie filmy dostępne są również w oryginalnej, angielskiej wersji językowej. Daje to możliwość osłuchania się z wymową i poznania lub utrwalenia terminów specjalistycznych używanych w danej dziedzinie nauki.

 • Zostań wolontariuszem Khan Academy

  Wymogiem formalnym do uruchomienia wersji beta platformy - umożliwiającej wybór języka w ustawieniach konta - jest przetłumaczenie minimum 95 proc. treści matematycznych oraz 95 proc. ćwiczeń. Dlatego też do przekładu treści z języka angielskiego nieustannie poszukiwani są wolontariusze. Osoby zainteresowane rozwijaniem krajowej platformy beta w powinny odwiedzić stronę www.edukacjaprzyszłosci.pl.

Interaktywna nauka

Portal Khan Academy zawiera bogatą bibliotekę wiedzy. Przyjazna wyszukiwarka ułatwia użytkownikowi znalezienie materiałów edukacyjnych, tj. wideowykładów i ćwiczeń z interesującej go tematyki. Podpowiada obszary wiedzy związane z poszukiwanym hasłem, zróżnicowane pod względem stopnia zaawansowania. Najlepiej zacząć od teorii (wykładów), a później przechodzić do praktyki (ćwiczeń).

Odręczne rysunki pojawiające się na czarnym tle i towarzyszące im wyjaśnienia lektora, od razu nasuwają skojarzenia z wykładowcą prowadzącym zajęcia przy tablicy. Wiedza przekazywana jest w przystępny sposób, a użytkownik może przewijać film do woli, zatrzymywać go i oglądać tyle razy, ile uzna za konieczne. Wiedzę nabytą podczas elektronicznej lekcji pomagają sprawdzić ćwiczenia, w trakcie których użytkownik musi odpowiedzieć na kilka pytań. Jeśli ma z nimi problem, może raz jeszcze obejrzeć wideowykład lub skorzystać z podpowiedzi. Zadanie jest zakończone, kiedy odpowie poprawnie na wszystkie pytania. Na koniec wystawiona zostaje ocena.

Portal „zapamiętuje” czego użytkownik uczył się do tej pory i ile czasu temu poświęcił. Dane te nie są publiczne. Dostęp do nich ma jedynie użytkownik i jego trener (jeśli użytkownik takiego wybrał). Przegląd profilu umożliwia prześledzenie każdej umiejętności, która była ćwiczona od rozpoczęcia nauki w Akademii. Dodatkowo w formie mapy wiedzy prezentowana jest biegłość w matematyce.

Mapa wiedzy pokazuje związki między różnorodnymi zagadnieniami, co ułatwia zrozumienie potrzeby ciągłości edukacji. Jej forma graficzna jest zbliżona do mapy nieba Google'a. W różnych kolorach zaznaczone są na niej umiejętności zdobyte, te które system zaleca osiągnąć w pierwszej kolejności, a także te, które system sugeruje powtórzyć.

 • Aby czerpać wiedzę z zasobów rodzimej odsłony Akademii wystarczy założyć konto na stronie https://pl-pl.khanacademy.org/ lub zalogować się korzystając z konta na Facebooku lub Google+. Przy pierwszych odwiedzinach można skorzystać z funkcji „oprowadzenia” po serwisie lub od razu rozpocząć naukę.

  Jeśli uczniowie mają poniżej 13 lat, konto musi założyć im rodzic lub nauczyciel.

Wirtualna klasa

Khan Academy udostępnia nie tylko bibliotekę wiedzy do zdobycia, pogłębienia i utrwalenia, ale też narzędzia do sprawdzania postępów w procesie nauki. Dlatego portal jest wykorzystywany do tworzenia wirtualnych klas w tradycyjnych szkołach.

Uczniowie oglądają filmy, wykonują ćwiczenia, rozwijają umiejętności. Nauczyciele śledzą ich postępy. Mogą analizować osiągniecia poszczególnych uczniów, jak i wynik całej klasy. W ten sposób uzyskują informacje o tym, jak najlepiej przeprowadzić zajęcia, na co położyć akcent, kto ma problem z przyswojeniem wiedzy i należy mu poświęcić więcej uwagi.

Motywacja pozytywna

Portal wykorzystuje rozwiązanie znane z gier komputerowych - nagradzanie za postępy zaraz po ich osiągnięciu. Ten prosty psychologiczny mechanizm motywuje do ciągłej pracy, a sukcesy zachęcają do podejmowania kolejnych wyzwań. Eliminując wstyd i lęk przed negatywnymi konsekwencjami pomyłki daje zapał do nauki także tym, którzy mają z nią problemy.

Za obejrzenie wideowykładów i poprawne wykonanie ćwiczeń użytkownik zdobywa punkty, za realizację wyzwań – odznaki. Niektóre łatwo otrzymać, ale największe znaczenie mają te za największe wyzwania, np. dla gimnazjalisty będzie to ćwiczenie zadań matematycznych na poziomie uniwersyteckim.

Wszystkim uczniom Khan Academy może pomóc w ugruntowaniu już zdobytej w szkole wiedzy, powtórzeniu materiału, przećwiczeniu zagadnienia. Zdolniejsi uczniowie mogą poprzez serwis rozwijać swoje zainteresowania.

Agnieszka Skalska
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Szansa na zmianę podejścia do edukacji szkolnej

  • Bankofinanse

   02019.06.17

   Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

   14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.22

   Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

   10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.20

   PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

   Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.18

   #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

   Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.03.15

   Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

   Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.02.05

   Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

   Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

   więcej
  Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png