2015.04.22

Khan Academy - edukacja przyszłości na wyciągnięcie ręki

Ponad 2 tys. filmów obejrzano prawie 2 mln razy - wynika z najnowszych statystyk polskiej wersji językowej Khan Academy, platformy edukacyjnej wspierającej naukę przedmiotów, nie tylko ścisłych. Prosty język i wartka narracja - to jedne z kluczowych czynników ich popularności. Partnerem strategicznym programu jest Fundacja PKO Banku Polskiego.

Khan Academy

Khan Academy to platforma edukacyjna, na której znajdziemy filmy z takich dziedzin jak matematyka, fizyka, biologia, chemia, astronomia, informatyka czy finanse. Wykłady mają charakter uniwersalny i skierowane do wszystkich - uczniów od podstawówki po studia, a także do dorosłych, którzy są sobie przypomnieć wiadomości, np. aby pomóc swoim dzieciom podczas odrabiania lekcji.

Nauka opiera się na dwóch rodzajach aktywności - oglądania prezentacji video oraz wykonywaniu później dedykowanych ćwiczeń. W odróżnieniu od tradycyjnych narzędzi, użytkownicy dostają od razu informację zwrotną, czy dane zadanie zrobili dobrze czy źle. Platforma ocenia automatycznie i zapisuje wyniki.

Pomysłodawcą Khan Academy jest Salman Khan, analityk finansowy, absolwent MIT i Harvardu. Gdy jego siostrzenica miała problemy z nauką matematyki postanowił jej pomóc, nagrywając krótkie filmiki, które krok po kroku w prosty sposób wyjaśniały trudne zagadnienia. Umieszczał je w serwisie społecznościowym YouTube. Wkrótce stały się one popularne również wśród innych uczniów. To zainspirowało go do stworzenia portalu w 2008 r. Dziś to globalna platforma edukacyjna dostępna w ponad 28 wersjach językowych. To obecnie 5 tys. filmów i 15 milionów zarejestrowanych użytkowników anglojęzycznej wersji.

W Polsce na pomysł przetłumaczenia filmów wpadł fizyk Lech Mankiewicz, dyrektor Centrum Fizyki Teoretycznej PAN. Podobnie jak Khan postanowił pomóc dziecku, w jego przypadku swojej córce, przy nauce ułamków. W rodzimej wersji językowej dostępnych jest już ponad 2 tys. materiałów, z czego połowa z nich powstała dzięki współpracy z Fundacją PKO Banku Polskiego.Kanał z filmami w serwisie YouTube przekroczył już 1,9 mln odsłon.

- Obecnie w ciągu miesiąca na portal loguje się około 20 tys. użytkowników, z których każdy wraca średnio dwa razy. Za każdym razem spędzają w serwisie średnio ponad 10 minut, zaglądając na 9 różnych stron. Od uruchomienia polskiej wersji językowej, w czerwcu 2014 roku, daje to w sumie ponad 100 tys. indywidualnych użytkowników, ponad 200 tys. sesji i ponad 1,5 mln odsłon pojedynczych stron - mówi Lech Mankiewicz.

Największą popularnością cieszą się takie sekcje jak biologia, mikro- i makroekonomia, później chemia, a dopiero potem matematyka. - Z tego ostatniego działu mamy najwięcej filmów, ale w sieci jest sporo innych konkurencyjnych materiałów - mówi Mankiewicz. Z platformy korzystają najczęściej uczniowie. - Nauczyciele nie bardzo jeszcze potrafią posługiwać się nią na lekcjach. Choć są szkoły, w których Khan Academy jest już oficjalnym narzędziem nauczania - dodaje Mankiewicz.

Platforma stworzona przez Salama Khana to wartościowe źródło wiedzy i doskonały sposób na usprawnienie edukacji i procesów samodzielnego uczenia się. Kluczowym atutem jest jej dostępność. Z wirtualnej szkoły mogą korzystać wszyscy, zarówno indywidualnie, jak i w grupie w szkole. Dla nauczycieli jest to świetne narzędzie, które warto wprowadzić do programu nauczania. Inicjatorzy polskiej wersji mają nadzieję, że coraz więcej szkół dostrzeże w tej metodzie potencjał i zacznie ją stosować u siebie.

Dominika Bień
Specjalista PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Szansa na zmianę podejścia do edukacji szkolnej

E-learning w polskiej wersji Khan Academy

Godzina kodowania z Khan Academy

    • Bankofinanse

      02019.06.17

      Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości

      14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.22

      Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS

      10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.20

      PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce

      Targi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.18

      #zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy

      Wiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.03.15

      Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych

      Za nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.

      więcej
    • Bankofinanse

      02019.02.05

      Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!

      Początek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.

      więcej
    Pokaż więcej
loaderek.gifoverlay.png