Zawód: analityk giełdowy
Praca analityka giełdowego to marzenie wielu młodych ludzi zafascynowanych rynkiem kapitałowym. Do jego realizacji nie wystarczy jednak - nawet najlepsze - przygotowanie teoretyczne. Nieodzowna jest też otwartość na nowe rozwiązania i pasja. Bo to zawód wymagający ciągłego poszerzania horyzontów.
Podstawy teoretyczne są niezbędne, równie ważne - doświadczenie, które analityk giełdowy zdobywa podczas pracy. - Jednak tylko otwartość na nowe pomysły pozwala dostrzec nieoczywiste powiązania, które z reguły przekładają się na okazje inwestycyjne – uważa Paweł Małmyga, analityk z Biura Analiz Rynkowych Domu Maklerskiego PKO Banku Polskiego. Trzeba też posiadać umiejętność logicznego wiązania faktów, jasno formułować opinie i przede wszystkim umieć je uzasadnić. Ci, którzy chcą wiązać swoją przyszłość z rynkiem finansowym, powinni być gotowi na to, by z czasem zdobywać dodatkowe certyfikaty, z których najpopularniejszym jest CFA (Chartered Finacial Analyst).
Różne drogi do celu
Chociaż edukacja umożliwiająca wykonywanie tego zawodu odbywa się na wyższych uczelniach, to część analityków zaczynała swoją przygodę z rynkiem finansowym zdecydowanie wcześniej m.in. podczas kursów czy szkoleń przeznaczonych dla młodzieży licealnej lub, jak Przemysław Smoliński, analityk z Biura Analiz Rynkowych DM PKO BP, już szkole podstawowej. – To były początki giełdy w Polsce, śledziłem notowania w Telegazecie, a kursy nanosiłem na wykresy zrobione na papierze milimetrowym. Później było łatwiej, ponieważ dostępne stały się programy do analizy technicznej i lepsze komputery – wspomina. Dodaje, że na naukę poświęcał całe godziny, m.in. sprawdzał skuteczność różnych strategii inwestycyjnych, a doświadczenie zdobywał w kilku biurach maklerskich. - Przez lata rynek i narzędzia, z których korzystamy, bardzo się zmieniły. Niezmiennie jednak trzeba mieć pasję i czuć przyjemność, z tego co robi się na co dzień – podsumowuje Przemysław Smoliński.
Z kolei Małgorzata Żelazko, specjalista w Biurze Analiz Rynkowych DM PKO BP, zainteresowała się giełdą na drugim roku studiów, kiedy dołączyła do Koła Naukowego Rynków Kapitałowych Hossa ProCapital. Z pracą analityka akcji zetknęła się na czwartym roku studiów, kiedy - jako członek pięcioosobowej drużyny - wzięła udział w konkursie CFA Institute Research Challenge. – Naszym zadaniem było przygotowanie raportu analitycznego wraz z rekomendacją na Bogdankę. Wówczas wygraliśmy finał krajowy, a także półfinał EMEA, znajdując się w ścisłej czołówce drużyn z regionu. Konkurs upewnił mnie, że to praca niezwykle ciekawa i rozwijająca – mówi. Do zespołu analityków Domu Maklerskiego PKO BP dołączyła w ramach stażu z Akademii Liderów Rynku Kapitałowego. Obecnie zajmuje się analizą spółek z różnych sektorów, a także realizacją bieżących działań biura analiz.
Rozwijanie umiejętności
Przyszli analitycy często swoją karierę rozpoczynają od stażu lub praktyk, podczas których wspomagają cały zespół analityczny, przygotowują codzienne newslettery, proste analizy, a także biorą udział w spotkaniach z zarządami spółek towarzysząc doświadczonym kolegom. Jeśli stażysta się sprawdzi i zostanie zatrudniony na stałe, wówczas zakres jego obowiązków znacznie się rozszerza. Młodszy analityk skupia się na konkretnych sektorach, buduje modele wyceny, analizuje dane finansowe i pomaga w przygotowaniu komentarzy dotyczących wydarzeń w spółkach. Na tym etapie bardzo ważna jest praca nad rozwijaniem umiejętności analitycznych, oceny danych finansowych i wydarzeń, a także umiejętności budowania modeli.
Fundamentalni i techniczni
W biurze analiz rynkowych funkcjonują dwie grupy analityków. Pierwsza, liczniejsza, to analitycy fundamentalni. Każdy z nich specjalizuje się w konkretnej branży (np. energetyka, przemysł wydobywczy, budowlany, finanse) i zajmuje się spółkami z danego sektora. Dodatkowo analitycy pracują nad strategią dla całego rynku, tak aby wybrać spółki czy branże które są bardziej lub mniej atrakcyjne.
Druga grupa to analitycy techniczni - zajmują się głównie analizą wykresów. I na ich podstawie budują scenariusze na przyszłość. Najlepiej, jeśli wnioski jednych i drugich są zbieżne, wtedy prawdopodobieństwo sprawdzenia się danej rekomendacji rośnie.
Doświadczeni analitycy często i chętnie dzielą się swoją wiedzą, biorąc udział w warsztatach i szkoleniach dla młodszych kolegów i inwestorów giełdowych. W tym wypadku nie wystarczą jednak same umiejętności i doświadczenie. - Trzeba umieć przekazać swoją wiedzę w sposób prosty i zrozumiały – podkreśla Paweł Małmyga.
Letnia akademia analityków
Jeśli właśnie obroniłaś/-eś tytuł licencjata lub za chwilę to zrobisz, znasz język angielski, a może niemiecki, i znajdziesz 30 godzin tygodniowo, dołącz do Letniej Akademii Analityka Giełdowego – w Warszawie lub Katowicach. Akademia rusza 3 lipca. Co trzeba zrobić? Zapoznać się z warunkami przyjęcia na straż i terminowo przesłać swoje zgłoszenie.
Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego
Czytaj także:
Giełda bez tajemnic
Giełda Papierów Wartościowych - poznajmy ją bliżej!
Bankofinanse
02019.06.17Interesujesz się analizą danych? Rozpocznij karierę w bankowości
więcej14 czerwca, na Politechnice Warszawskiej, odbyła się III edycja konferencji Data Science Summit (DSS) – największego wydarzenia o tematyce data science w Polsce, adresowanego do wszystkich osób zainteresowanych obszarem przetwarzania, analizy i wizualizacji danych oraz uczenia maszynowego. Eksperci PKO Banku Polskiego reprezentowali na wydarzeniu branżę finansową, zarówno w części merytorycznej, jak i rekrutacyjnej.
Bankofinanse
02019.03.22Rozwój. Kariera. Sukces. Trwa XVI edycja Festiwalu BOSS
więcej10 tys. młodych ludzi i ponad 90 prelegentów, którzy spotykają się w 7 miastach Polski na 9 uczelniach wyższych. Konferencje, debaty, panele dyskusyjne, spotkania z gośćmi znanymi z pierwszych stron gazet, szkolenia i warsztaty. To wszystko odbywa się w ramach Festiwalu BOSS organizowanego przez największą studencką organizację promującą przedsiębiorczość w Polsce Fundację Studenckie Forum Business Centre Club.
Bankofinanse
02019.03.20PKO Bank Polski na targach pracy w Polsce
więcejTargi pracy to idealne miejsce, gdzie studenci i absolwenci mogą porozmawiać z pracodawcą twarzą w twarz. Podczas tegorocznych edycji największych wydarzeń rekrutacyjnych nie zabraknie PKO Banku Polskiego.
Bankofinanse
02019.03.18#zajmijstanowisko, czyli PKO Bank Polski na targach pracy
więcejWiosenne targi pracy, które odbywają się w całej Polsce, to doskonała okazja do bezpośredniej rozmowy z rekruterami oraz pracownikami firm. Skorzystały z niej setki osób, które odwiedziły warszawską edycję Absolvent Talent Days na PGE Narodowym.
Bankofinanse
02019.03.15Dzień dobry w pracy! Wiosenne spotkania z kandydatami na imprezach targowych
więcejZa nami pierwsze spotkania wiosennej rundy targów pracy. PKO Bank Polski wziął udział m.in. w imprezie na Wojskowej Akademii Technicznej, skierowanej do studentów i absolwentów informatyki oraz cyberbezpieczeństwa. To specjalności w coraz większym stopniu poszukiwane przez Bank.
Bankofinanse
02019.02.05Planujesz swoją karierę zawodową? Sprawdź się w PKO Banku Polskim!
więcejPoczątek roku to dobry moment do zaplanowania ścieżki rozwoju zawodowego. Dla studentów i absolwentów uczelni, którzy myślą o pracy w bankowości – przygotowaliśmy 5 programów stażowych we wszystkich obszarach działalności banku. Od stycznia br. w rekrutacji wspiera nas chatbot – narzędzie wykorzystujące sztuczną inteligencję, dzięki któremu możemy być w stałym kontakcie z kandydatami.