Festiwal Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni – kto zdobędzie laury?
Najważniejszymi nagrodami Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni są Złote i Srebrne Lwy. W tym roku w Konkursie Głównym walczy o nie 17 produkcji.
Złote i Srebrne Lwy przyznawane są przez międzynarodowe jury i należą do najcenniejszych wyróżnień polskiej branży filmowej. W ramach Konkursu Głównego wręczane są także nagrody indywidualne dla twórców za: reżyserię, scenariusz, debiut reżyserski lub drugi film, rolę kobiecą, rolę męską, profesjonalny debiut aktorski, zdjęcia, muzykę, scenografię, drugoplanową rolę kobiecą, drugoplanową rolę męską, dźwięk, montaż, kostiumy i charakteryzację. Ponadto, po głosowaniu widzów, przyznawane jest Nagroda Publiczności, a Platynowe Lwy trafiają w ręce polskich twórców filmowych w uznaniu za całokształt dorobku artystycznego. Laureata proponuje Rada Programowa Festiwalu w porozumieniu ze Stowarzyszeniem Filmowców Polskich. Nagrodę przyznaje zaś Komitet Organizacyjny Festiwalu.
W tym roku o Złote i Srebrne Lwy walczą:
Amok
Rybacy znajdują w rzece ciało. Wiadomość o makabrycznym odkryciu trafia do wszystkich serwisów informacyjnych w kraju. Kilka lat później anonimowy telefon na policję sugeruje, że było to morderstwo, a szczegółowo opisano je w powieści Amok. Sprawę przejmuje inspektor Jacek Sokolski. Rozpoczyna się pojedynek dwóch silnych osobowości, balansujących na granicy dobra i zła. Czy pisarz jest mordercą? A może stał się ofiarą własnych ambicji i nieszczęśliwego zbiegu okoliczności?
Atak paniki
Pokręcony radiowiec, kelner z ambicjami podbicia wszechświata, perfekcyjna panna młoda w opałach, odnosząca sukcesy autorka kryminałów, mąż i żona w podróży życia oraz specjalista od zwierzęcego behawioryzmu ulegają atakowi paniki. Wszyscy bohaterowie dochodzą do sytuacji, z której jest tylko jedno wyjście.
Catalina
Catalina pochodzi z Kolumbii i studiuje prawo we Francji, gdzie właśnie odrzucono jej prośbę o przedłużenie pobytu. Idąc za radą jednego ze swoich profesorów, dziewczyna postanawia wyjechać do Sarajewa i spróbować uzyskać dostęp do materiałów Międzynarodowego Trybunału Karnego dla byłej Jugosławii (MTKJ). Zebrane dane mogą jej pomóc w napisaniu ciekawej pracy, co z kolei umożliwiłoby pozostanie na uniwersytecie we Francji.
Cicha noc
Wigilia Bożego Narodzenia, gdzieś we wschodniej Polsce. Adam, młody emigrant zarobkowy, dowiaduje się, że zostanie ojcem. Ta wiadomość sprawia, że chłopak postanawia odmienić swoje życie. Chce razem ze swoją dziewczyną wyjechać z Polski i założyć firmę za granicą. Udaje się do rodzinnego domu na prowincji, żeby przekonać krewnych do sprzedaży ziemi, która jest ich jedynym majątkiem.
Człowiek z magicznym pudełkiem
Warszawa, rok 2030. Dotknięty zanikiem pamięci bohater musi zacząć wszystko od nowa. Przeprowadza się i zatrudnia w korporacji, gdzie pracuje jako sprzątacz. W firmie poznaje atrakcyjną Gorię, którą jest oczarowany. Dziewczyna początkowo odrzuca jego zaloty, twierdząc, że Adam nie jest w jej typie. Z czasem jednak para zaczyna się spotykać i romans nabiera rumieńców. Wtedy mężczyzna dokonuje niebywałego odkrycia.
Czuwaj
Thriller rozgrywający się w świecie nastolatków ery internetu i mediów społecznościowych. Dwie grupy młodzieży z odmiennych światów, reprezentujące dwa różne systemy wartości zostają postawione naprzeciw siebie na skutek ryzykownej decyzji dorosłych. To, co miało być lekcją odpowiedzialności i tolerancji, przeradza się w twardą walkę o przywództwo. Z jednej strony wiara w szlachetne ideały, a z drugiej brutalne prawo silniejszego.
Najlepszy
Głównym bohaterem filmu jest sportowiec, który zachwycił świat, a który w Polsce do dziś, pozostaje osobą praktycznie nieznaną. To fascynująca, pełna morderczego wysiłku, spektakularnych upadków i niezwykłej siły historia inspirowana życiem Jerzego Górskiego, który ukończył bieg śmierci oraz ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata, zdobywając tytuł mistrza na dystansie Double Ironman.
Pokot
Janina Duszejko jest emerytowaną inżynierką, miłośniczką astrologii i wegetarianką. Kiedyś budowała mosty na Bliskim Wschodzie, dziś mieszka samotnie w Sudetach. Pewnej zimowej nocy odnajduje ciało swojego sąsiada, kłusownika. Okoliczności śmierci mężczyzny są niezwykle tajemnicze, gdyż jedyne ślady, które znajdowały się wokół jego domu, to odciski racic saren. Duszejko, widząc niemoc policji, rozpoczyna własne, niekonwencjonalne śledztwo.
Pomiędzy słowami
Michael, 28-letni prawnik z Berlina, w niczym nie różni się od swojego szefa i przyjaciela, 34-letniego Franza. W piątek rano Michael przestaje mówić po niemiecku i staje się Polakiem – Michałkiem. Spotyka Stanisława, swojego 55-letniego ojca z Polski. Michael widzi go po raz pierwszy. Stanisław wkracza do świata syna bardziej jako symbol Ojca niż prawdziwy ojciec. Jest ostatnią więzią łączącą Michaela z Polską – krajem, z którym świadomie zerwał kontakt.
Ptaki śpiewają w Kigali
Pierwszy polski film o uchodźcach. Akcja rozpoczyna się w 1994 r, w przeddzień ludobójstwa, a kończy się w 1997 r. Historia polskiej ornitolog, która prowadzi badania nad spadkiem populacji sępów w Rwandzie. Kiedy zaczyna się ludobójstwo, kobieta – trochę przez przypadek – ratuje młodą rwandyjską dziewczynę, córkę współpracownika należącego do plemienia Tutsi. Zabiera ją do Polski.
Reakcja łańcuchowa
Reakcja łańcuchowa od osiągnięcia masy krytycznej rozwija się lawinowo i bez potrzeby udziału czynnika inicjującego. Jest niemożliwa do zatrzymania, tak jak ta, która spowodowała w 1986 roku wybuch w Elektrowni w Czarnobylu. Marta i jej narzeczony Adam planują ślub. Ich przyjaciel Paweł właśnie skończył szkołę filmową. Jedno z nich dokonało już nieodwracalnego wyboru, który doprowadzi do reakcji, po której już nic nie będzie takie jak na początku.
Sztuka kochania. Historia Michaliny Wisłockiej
Filmowa opowieść o uznanej lekarce oraz autorce najpopularniejszego w Polsce poradnika o miłości – Michalinie Wisłockiej. Kobiecie, która dokonała niemożliwego, szeroko otwierając drzwi polskich sypialni. Rozprawiając się̨ z konserwatywnymi stereotypami i wszechobecną ignorancją, Wisłocka zrewolucjonizowała życie seksualne kraju. Wszystko za pomocą jednej książki.
Twój Vincent
Zmierzch, 27 lipca 1890 roku. Szczupła postać chwiejnym krokiem idzie opustoszałą ulicą francuskiego miasteczka Auvers. Mężczyzna przyciska dłonie do świeżej rany postrzałowej, z której sączy się krew. O tragicznej śmierci Vincenta van Gogha wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. Czy na pewno artysta popełnił samobójstwo?
Volta
Trzydziestoletnia Aga jest ładną i bystrą dziewczyną, która przeżywa kryzys w związku z dwadzieścia lat starszym od siebie Brunem – szalenie inteligentnym, ale wyrachowanym prawnikiem. Aga zrezygnowała dla niego ze swoich marzeń, przez co stała się całkowicie zależna od Bruna. Mężczyzna wprawdzie zapewnia jej komfortowe życie, ale kontroluje każdy krok. Przypadkowe spotkanie Agi z jej rówieśniczką Viki spowoduje, że życie wszystkich postaci z filmu zmieni się diametralnie.
Wieża. Jasny dzień
Mula mieszka z mężem, chorą matką i córką Niną w wiejskim domu. Tuż przed pierwszą komunią świętą Niny odwiedzają je brat z rodziną oraz Kaja, młodsza siostra Muli, która zniknęła nagle przed sześcioma laty. Kaja jest biologiczną matką Niny. Mula obawia się, że niezrównoważona Kaja chce odebrać jej dziecko. Reszta rodziny, początkowo dystansująca się od Kai, zaczyna wierzyć w nowy początek i zgodę sióstr, co jeszcze potęguje frustrację Muli.
Wyklęty
Polska, druga połowa lat 40. XX wieku. W kierownictwie Urzędu Bezpieczeństwa Publicznego zapada decyzja o tym, by wszelkimi sposobami zlikwidować oddziały walczące w lesie. Członkowie zbrojnego podziemia niepodległościowego zacięcie walczą z komunistycznym reżimem. Torturowany przez funkcjonariuszy UB główny bohater, Lolo, zostaje odbity z rąk oprawców. Podczas wiejskiego wesela poznaje Bronkę. Młodzi zakochują się w sobie i w nieludzkich czasach próbują znaleźć trochę normalności.
Zgoda
Śląsk, rok 1945. Komunistyczne służby bezpieczeństwa tworzą obóz pracy dla Niemców, Ślązaków i Polaków w miejscu, gdzie wcześniej znajdował się obóz posiłkowy KL Auschwitz Birkenau. Pod pretekstem ukarania zdrajców narodu polskiego UB dokonuje czystek. Franek zatrudnia się w obozie, by ocalić Annę, Polkę, w której jest zakochany. Nie wie, że jednym z osadzonych jest Erwin, Niemiec, jego przyjaciel, który również od dawna kocha się w Annie.
Poza Konkursem Głównym w ramach Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni odbywa się Konkurs Inne Spojrzenie, do którego nominowanych zostało 7 produkcji: Dzikie Róże, Niewidzialne, Photon, Szatan kazał tańczyć, Tarapaty, Theatrum Magicum i TodMachine.
W Konkursie Filmów Krótkometrażowych o zwycięstwo walczą natomiast: 60 kilo niczego, Badylok, Baraż, Casting, F63.9, Fusy, Heimat, Ja i mój tata, Jerry, Kamienne chleby, Koniec widzenia, Krótki dystans, Lew, Milczenie Polskich Owiec, Najpiękniejsze fajerwerki ever, Nazywam się Julita, Nic nowego pod słońcem, Pars pro toto, Pola, Pustkowie, Spitsbergen, Sweet Home Czyżewo, Totalna harmonia, Wyzwolenie, W grudniu po południu, Żabi król.
Maciej Pobocha
PKO Bank Polski jest sponsorem głównym 42. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.
Święto polskiego kina z PKO Bankiem Polskim
Tegoroczna edycja Festiwalu Filmowego w Gdyni tworzy przestrzeń wspólną dla debiutujących talentów, mistrzów, twórców i widowni. Przestrzeń ta sprzyja wymianie myśli, doświadczeń oraz opinii. Po raz kolejny, PKO Bank Polski angażuje się w przygotowanie wydarzenia i promuje kino, m.in. aktywnie uczestnicząc Akademii Nowych Technologii Filmowych PKO Banku Polskiego. Podczas Akademii odbędzie się specjalny pokaz filmu „Bracia Lumière” (2017), w którym wykorzystano fragmenty ponad stu spośród pierwszych filmów w dziejach kina, w tym prezentowanych po raz pierwszy.