2014.08.05

Bank czuwa - powiadomienia o nietypowych transakcjach

Kiedy na naszym koncie dokonywane są podejrzane lub odbiegające od standardu transakcje, bank może dodatkowo potwierdzać je telefonicznie. W pierwszej chwili taki telefon wzbudza irytację klienta, ale po namyśle raczej każdy uzna, że sprawdzanie niektórych operacji ma głęboki sens. Dzięki tej procedurze udało się uniknąć „wyczyszczenia” wielu kont.

Bank czuwa - powiadomienia o nietypowych transakcjach

System bankowy jest zaprogramowany tak, aby dla bezpieczeństwa środków klientów wyłapywać wszystkie podejrzane operacje. Kiedy transakcja jest „podejrzana”? Kryteriów jest bardzo wiele: czasami test to wartość operacji, ich częstotliwość czy nietypowe miejsce, z którego są one realizowane. Generalnie chodzi o operacje finansowe dokonywane różnymi kanałami, które odbiegają od dotychczasowych zachowań klienta. Dla bezpieczeństwa, takie transakcje mogą być dodatkowo potwierdzane telefonicznie. Dlatego bardzo ważne jest, żeby aktualizować na bieżąco dane teleadresowe, a przede wszystkim numery telefonów w systemie bankowym!

Procedura jest prosta

Jeśli klient zwykle dokonuje drobnych zakupów i nagle z jego konta ktoś chce wyciągnąć dużą kwotę, natychmiast jest o tym informowany pracownik instytucji finansowej. Dzwoni on do klienta, aby potwierdzić, czy np. „właśnie szczęśliwie finalizuje on zakup samochodu”. Jeśli klient jest zaskoczony informacją o tym, że z jego konta znika gotówka, natychmiast podejmowane są działania zmierzające do zablokowania rachunku. System zareaguje tak samo, kiedy z rachunku klienta, który całe swoje życie spędził w Polsce i granice przekraczał jedynie podczas górskich wycieczek po Tatrach zostaną dokonane transakcje np. w Ameryce Południowej. W tym wypadku także można spodziewać się telefonu z banku z prośbą o potwierdzenie operacji. Przy czym sytuacja nie musi dotyczyć miejsc tak odległych. Dlatego klient mieszkający w Warszawie może się spodziewać kontaktu z bankiem w przypadku, gdy jego kartą posłużył się ktoś w Bydgoszczy.

Podejrzane może też być kupno zegarka w luksusowym sklepie, podczas gdy standardowo, klient banku robi zakupy niemal wyłącznie w supermarketach i osiedlowym sklepiku.

Zachowaj ostrożność

Pamiętajmy jednak, że pracownik banku, dzwoniący w celu potwierdzenia transakcji, nigdy nie poprosi o podanie loginu, hasła do rachunki czy PIN-u do operacji kartowych, które mogą być wykorzystane do „wyczyszczenia konta”. Nigdy też nie poprosi o podanie jednorazowego kodu potwierdzającego operację. Przedstawiciel Banku potwierdza jedynie personalia klienta i fakt dokonania operacji. Jeśli klient zostanie okradziony jednocześnie z karty płatniczej i telefonu komórkowego, a przedstawiciel banku nie może skontaktować się z nim w żaden sposób, bank może zablokować wszystkie transakcje do czasu nawiązania kontaktu z klientem, co umożliwi ich autoryzację.

Rafał Kulicki
ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Co zrobić, aby nie paść ofiarą ataku phishingowego?

Login i hasło pilnie strzeżone

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  Pokaż więcej