2014.10.03

Skimming - jak się przed nim chronić?

Skimming to jedno z najpopularniejszych przestępstw związanych z wykorzystywaniem kart płatniczych lub kredytowych. Choć mówi się o nim od lat, warto przypomnieć o tym zagrożeniu oraz sposobach ochrony przed nim.

Jak chronić się przed skimmingiem?

Era złodziei kieszonkowych powoli odchodzi do lamusa, gdyż większość z nas nie nosi (lub ma niewiele) gotówki przy sobie. Czasem jednak pieniądze trzeba wypłacić – najczęściej robimy to w bankomacie. A to prawdziwe pole do popisu dla przestępców, którzy wraz z rozwojem nowych technologii szukają sposobów na to, jak uszczuplić nasze konta bankowe. Jednym z nich jest skimming. Najprościej rzecz ujmując, jest to nielegalne zeskanowanie danych z paska magnetycznego umieszczonego na karcie, zgranie ich na czystą kartę (tzw. biały plastik) i użycie tych informacji do uzyskania dostępu do środków na naszym koncie bankowym. Może to tego dojść na dwa podstawowe sposoby:

 • poprzez zeskanowanie naszej karty w sklepie, restauracji, na stacji benzynowej czy w innym punkcie usługowym
 • poprzez zeskanowanie karty za pomocą zmodyfikowanego bankomatu

Najczęściej tak skopiowane karty przestępcy wykorzystują przy płatnościach kartą w internecie, gdzie nie ma wymogu podawania kodu PIN.

Jak działa skimmer?

Podczas wypłaty w bankomacie skimmer sczytuje pasek magnetyczny karty i przechwytuje informacje o stanie środków na naszym koncie. Urządzenia kopiujące przy bankomatach często są zintegrowane z fałszywą, plastikową nakładką na klawiaturę. Pozwala ona odczytać PIN wprowadzony przez użytkownika. Zeskanowane dane przestępcy nagrywają na tzw. czyste, „białe”, karty kredytowe, a za pomocą wcześniej podejrzanego PINu mogą dokonywać transakcji, wypłacać pieniądze z bankomatu lub płacić w sklepach. Informacja z paska może być przesyłana za pośrednictwem internetu (umieszcza się je np. na hakerskich serwerach) do dowolnego miejsca na świecie, a następnie użyta do wykonana kopii karty i dokonania transakcji.

Jak chronić swoje oszczędności?

Najprostszym sposobem jest zakrywanie klawiatury podczas wprowadzania numeru PIN.  Zawsze trzeba się też upewnić, czy osoby postronne nie znajdują się w zbyt bliskiej odległości. W czasie dokonywania wypłaty należy zwrócić uwagę na wygląd samego bankomatu: czy nie jest na nim zainstalowane dodatkowe, niestandardowe urządzenie, np. doklejone nietypowe listwy z nawierconymi małymi otworami, elementy działające jak magnes, klawiatura w postaci doklejonej albo niezbyt dokładnie umocowanej nakładki, elementy, które można oderwać czy odkleić itd. Jeśli coś budzi nasze wątpliwości należy niezwłocznie zawiadomić bank, firmę, która obsługuje dany bankomat (odpowiednia informacja jest umieszczona na każdym urządzeniu) lub policję.

Aby kontrolować swoje oszczędności warto zachować potwierdzenia wykonanych transakcji i w miarę możliwości weryfikować je z wyciągami generowanymi przez bank. Warto też ustawić limit transakcji na karcie.

Przykłady skimmingu w bankomacie:

- przy czytniku kart widać ślady kleju, zarysowania, widzimy doklejone nietypowe listwy,

Skimming bankomatowy

- niezbyt dokładnie umiejscowiona nakładka na klawiaturę/klawiatura wystaje ponad obudowę,

- kamera skierowana na klawiaturę,

- kolorystyka niektórych elementów nie pasuje do całości.

Innym sposobem uniknięcia skimmingu jest korzystanie ze sprawdzonych bankomatów znajdujących się w placówkach bankowych, które wyposażone są w tzw. antyskimmery. Najbardziej typowy wygląda tak:

Niestety większość z nas wypłaca gotówkę mechanicznie i nie zastanawia się nad bezpieczeństwem transakcji. Tymczasem wystarczy bardzo niewiele, aby ustrzec się przed późniejszymi przykrymi konsekwencjami. Większość przestępstw związanych ze skimmingiem jest możliwa wyłącznie dlatego, że na bieżąco nie monitorujemy, co dzieje się z naszą kartą i jak jest przez nas wykorzystywana. Jeśli jednak zaobserwujemy coś podejrzanego w transakcjach, które są nią wykonywane, powinniśmy natychmiast ją zastrzec i złożyć reklamacje w banku.


 • Komentarz Pawła Czerniaka z Centrum Operacji Kartowych

  Rozwój technologii kart chipowych powoduje, że przestępstw skimmingowych jest coraz mniej, a pojawiające się kopiowania nie przynoszą już tak dużych zysków przestępcom. Dla banku skimming jest obecnie łatwy do wychwycenia, a w skali globalnej takie zdarzenia stanowią niewielki promil fałszerstw. Polskie banki, wraz z organami ścigania, bardzo sprawnie i skutecznie przeciwdziałają temu procederowi, co odstrasza przestępców od kopiowania kart. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać, że PIN należy bezwzględnie chronić, gdyż jest on „przepustką” do naszych pieniędzy.

Joanna Fatek
Specjalista, PKO Bank Polski

Czytaj także:

Niebezpieczny wirus e-security

Jak nie wpaść w sieć phishingu?

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  Pokaż więcej