2015.07.14

Fundusze inwestycyjne: wypoczywasz, a Twoje pieniądze pracują

Gdy decydujemy się na długoterminową inwestycję w fundusze PKO TFI, nasze pieniądze pracują cały czas. Sekretem skutecznego pomnażania kapitału jest... konsekwencja. Najważniejsze to zacząć! Podpowiadamy, co warto wiedzieć o funduszach.

Fundusze inwestycyjne: wypoczywasz, a Twoje pieniądze pracują

Poznaj praktyczne zasady ułatwiające skuteczną długoterminową inwestycję. To gwarancja efektywnego oszczędzania – w każdym wieku i bez wyrzeczeń.

Jak zacząć?

Aby rozpocząć swoją przygodę z inwestowaniem w fundusze, nie musisz dysponować pokaźną sumą. Wpłaty mogą zaczynać się już od 100 zł. Nawet przy stosunkowo niewielkich, ale systematycznie wpłacanych środkach masz szansę na osiągnięcie zadowalających zysków.

Inwestycja w fundusze nie wymaga od inwestora ani fachowej wiedzy, ani codziennego śledzenia giełdy. Tym zajmują się specjaliści PKO TFI, którzy w razie potrzeby służą pomocą. Jednak, zanim zdecydujesz się na inwestycję w fundusze, powinieneś ustalić swoją strategię inwestycyjną.

Co wziąć pod uwagę?

  • Cel, na jaki chcesz oszczędzać, oraz oczekiwany zysk z inwestycji – ułatwi to wybór odpowiedniego funduszu lub produktu inwestycyjnego.
  • Możliwości finansowe uwzględniające bieżące zobowiązania, sytuację zawodową i osobistą.
  • Czas, przez jaki jesteś gotowy oszczędzać – biorąc pod uwagę krótszy horyzont czasowy, powinniśmy wybrać inwestycje bardziej przewidywalne. Przy dłuższym okresie inwestycji (powyżej pięciu lat) udział akcji w portfelu może być większy, przy uwzględnieniu indywidualnego apetytu na ryzyko. Zawsze jednak należy pamiętać, że zaangażowanie w fundusze to inwestycja długoterminowa.
  • Poziom ryzyka inwestycyjnego, jaki jesteś w stanie zaakceptować – przykładowo: fundusze inwestujące w bony skarbowe i obligacje będą charakteryzowały się mniejszym ryzykiem inwestycyjnym od funduszy akcyjnych.
  • Zysk (stopa zwrotu) – im wyższych potencjalnych zysków oczekujesz, tym większe ryzyko powinieneś założyć. Jeśli obawiasz się nawet chwilowego wahania wartości swojej inwestycji, rozważ wybór aktywów mniej ryzykownych, np. obligacji.

Inwestowanie w fundusze zarządzane przez PKO TFI możesz rozpocząć na trzy różne sposoby:

  • przez internet – za pośrednictwem bankowości elektronicznej iPKO lub poprzez system transakcyjny PKO TFI fundusze;
  • odwiedzając placówki PKO Banku Polskiego;
  • przez telefon, dzwoniąc pod numer infolinii.

Ile możesz zyskać?Zanim przystąpimy do inwestycji, musimy wypełnić tzw. kwestionariusz MiFID. Pomaga on sprawdzić wiedzę planującego rozpocząć inwestycję, zdefiniować indywidualny apetyt na ryzyko oraz uzyskać informację, czy dany instrument jest odpowiedni. Doradca pomoże nam otworzyć rachunek-rejestr uczestnika w wybranym funduszu/funduszach i poinformuje, jak dokonać wpłaty. Będąc uczestnikiem, w każdej chwili możemy dokupić lub sprzedać funduszowi dowolną liczbę jednostek funduszu. Aby je nabyć, wystarczy dokonać np. przelewu z konta bankowego na rachunek wybranego funduszu, w tytule wpłaty podając numer swojego rejestru. Sam możesz decydować, czy dokonywać wpłat samodzielnie, czy też ustawić stałe zlecenie określonej kwoty.

W co inwestować zależnie od wieku?

Inwestycje w fundusze inwestycyjne można rozpocząć w każdym wieku. Jeśli zamierzasz inwestować przez kilka lat i nie obawiasz się wahań ceny jedno stek uczestnictwa, warto zainteresować się funduszami akcyjnymi. Jeśli wolisz krótszy horyzont czasowy, lepiej wybrać te gotówkowe, których jednostka uczestnictwa, nawet w niedługim okresie, nie powinna ulegać znacznym wahaniom.

Rodzaje funduszy

W ofercie PKO TFI znajdują się produkty odpowiadające na wszelkie potrzeby i możliwości inwestorów.

Fundusze Inwestycyjne Otwarte (FIO) to jedna z atrakcyjniejszych form inwestowania środków pieniężnych, dostępna dla wszystkich. Są jedną z możliwości zbiorowego pomnażania kapitału bez posiadania specjalistycznej wiedzy o rynkach finansowych.

W ofercie PKO TFI znajduje się ok. 40 różnorodnych subfunduszy:

  • gotówkowe i pieniężne – lokują przede wszystkim w krótkoterminowe instrumenty dłużne (np. bony skarbowe i pieniężne), krótkoterminowe weksle komercyjne, lokaty bankowe;
  • papierów dłużnych (obligacji) – inwestują w bezpieczne obligacje i bony skarbowe;
  • mieszane (hybrydowe) – to mieszanka strategii bezpiecznej i agresywnej. W zależności od przyjętej strategii inwestycyjnej mogą być mniej lub bardziej ryzykowne, co jest bezpośrednio związane z udziałem akcji w portfelu inwestycyjnym funduszu;
  • akcyjne – portfel inwestycyjny składa się w większości z akcji. Swoim zasięgiem obejmują wiele regionów świata, a każdy z nich charakteryzuje inny poziom ryzyka. Dzięki temu łatwiej dobrać produkt odpowiedni dla siebie.

Fundusze Inwestycyjne Zamknięte (FIZ) to grupa funduszy dostępna dla wąskiej grupy klientów w ściśle określonym terminie. Minimalna kwota inwestycji w funduszach zamkniętych jest znacznie wyższa niż w otwartych. Posiadają one swobodne limity inwestycyjne, przez co dają zarządzającemu dostęp do szerszego wachlarza instrumentów i strategii. Portfele FIZ mogą być bardziej skoncentrowane niż portfele FIO, dając szansę uzyskania większego zysku, przy odpowiednio większym ryzyku.

Portfele Inwestycyjne – gotowe propozycje podziału środków między wyselekcjonowane subfundusze z oferty PKO TFI. Różnią się rekomendowanym okresem inwestycyjnym, a także stopniem ryzyka.

Programy Systematycznego Oszczędzania (PSO) – umożliwiają systematyczne odkładanie nawet niewielkich kwot na dowolne cele życiowe. Dostępne w różnych wariantach opartych na depozytach i inwestycjach. To dobry sposób na budowanie kapitału. Produkty emerytalne – wykorzystujące potencjał trzech produktów oszczędnościowych:

  • Indywidualnego Konta Zabezpieczenia Emerytalnego (IKZE);
  • Indywidualnego Konta Emerytalnego (IKE);
  • Wyspecjalizowanego Programu Inwestycyjnego (WP).

Środki inwestowane są w ramach specjalnego funduszu PKO Zabezpieczenia Emerytalnego – SFIO. Tym samym przystępując do jednego programu, korzystasz ze wszystkich dostępnych przywilejów podatkowych.

Izabela Pieńkowska
dyrektor Departament Marketingu PKO TFI

  • Najważniejsze to pamiętać, aby:

    • do inwestowania podchodzić bez emocji – utrudniają one podejmowanie racjonalnych decyzji. Jak pokazują badania, zarówno lęk przed stratą, jak i nieodparta chęć szybkiego zarobku, motywują tysiące inwestorów na całym świecie do dokonywania częstych, lecz niekorzystnych transakcji inwestycyjnych. Dlatego najlepsze rezultaty osiągają ludzie konsekwentni. „Premię” od rynku otrzymują cierpliwi inwestorzy;
    • dywersyfikować swoje fundusze, najlepiej w te o różnym stopniu ryzyka – to pomoże zminimalizować ryzyko ewentualnej straty lub jej rozmiar;
    • unikać inwestowania podczas hossy i wycofywania się w czasie bessy. Kiedy hossa wchodzi w najgorętszy okres, o inwestowaniu w akcje mówią wszyscy. Niestety, wiele osób rozpoczyna inwestowanie dopiero w takim momencie. I odwrotnie. Z funduszy inwestycyjnych środki wycofywane są masowo na dnie bessy, kiedy dookoła słyszy się tylko czarne scenariusze.

    W rzeczywistości każdy moment na inwestycje jest dobry, jeśli dokonuje się ich zgodnie z regułami, a nie pod wpływem medialnych doniesień i niepotrzebnych emocji.

Czytaj także:

Otwarte fundusze inwestycyjne, czyli Twój zysk na horyzoncie

Pierwsze kroki w stronę inwestowania - jak zostać rekinem giełdowym?

loaderek.gifoverlay.png