2014.05.06

Kontrakty terminowe: teoria i praktyka

Polacy w coraz większym stopniu interesują się inwestowaniem na giełdzie, w tym zasadami funkcjonowania rynku instrumentów pochodnych. Nasz Dom Maklerski we współpracy z Giełdą Papierów Wartościowych w Warszawie realizuje cykl bezpłatnych szkoleń „Kontrakty terminowe bez tajemnic”, który przybliża inwestorom tę tematykę.

Już od ponad trzech lat prowadzimy projekty związane z podnoszeniem świadomości inwestycyjnej wśród krajowych inwestorów. Doskonale wpisują się one w naszą filozofię prowadzenia biznesu – podkreśla Andrzej Zajko, zastępca dyrektora ds. klientów indywidualnych w Domu Maklerskim. – W tematyce pomnażania kapitału obserwujemy rosnące zapotrzebowanie na wiedzę w wielu aspektach i na różnych poziomach zaawansowania. Niestety, nie możemy zaspokoić wszystkich oczekiwań, ale próbujemy. Staramy się przy każdej okazji pytać inwestorów, co ich najbardziej interesuje, zbieramy sugestie, co potem przekłada się na uruchamiane projekty. Ostatni rok był dla naszego DM intensywny pod tym względem. Zorganizował on kilka dużych konferencji i wiele kameralnych spotkań, które umożliwiły inwestorom indywidualnym i instytucjonalnym bezpośredni kontakt z zarządami spółek giełdowych oraz skorzystanie z wiedzy ekspertów DM. Już po raz trzeci wystąpił on w programie Ministerstwa Skarbu Państwa „Akcjonariat Obywatelski” w roli partnerskiego domu maklerskiego.

Działania edukacyjne są kosztowne, a zmiana sposobu postrzegania rynku kapitałowego to proces długotrwały. Polski rynek dynamicznie się rozwija, pojawiają się nowe produkty, zmieniają przepisy. Trudno się spodziewać, że wszyscy uczestnicy szkoleń od razu zaczną inwestować na giełdzie. Jednak z pewnością będą w stanie dużo sprawniej porównywać oferty finansowe i jeszcze bardziej efektywnie wykorzystywać posiadany kapitał.

Oczekiwana aktywność

– Inwestorzy indywidualni są zainteresowani rynkiem instrumentów pochodnych i chcą je wykorzystywać do budowania swoich portfeli. Zarówno bieżących, jak i przyszłych. Można mieć nadzieję, że zainteresowanie rynkiem futures będzie rosło. Z pewnością jednak nie z dnia na dzień, ponieważ droga od spotkania do otwarcia rachunku i podjęcia handlu jest długa i uzależniona od indywidualnych preferencji każdego inwestora – uważa Paweł Małmyga, analityk Domu Maklerskiego, jeden z prowadzących wykłady. W spotkaniach uczestniczą początkujący i doświadczeni inwestorzy. Chociaż przeważa ta pierwsza grupa, zdarzają się również osoby z wieloletnim doświadczeniem na rynku akcyjnym, które chciałyby wprowadzić kontrakty terminowe do swoich portfeli. Początkującym zależy na doprecyzowaniu podstawowych informacji na temat samego rynku terminowego, instrumentów pochodnych, czy też technicznych aspektów związanych ze składaniem i realizacją zleceń. Ci z większym doświadczeniem bardziej są zainteresowani strategiami, które można stosować, czy też opiniami na temat bieżącej sytuacji na rynku. – Podczas szkoleń staramy się obalać wiele mitów, jakie narosły na temat instrumentów pochodnych oraz pokazywać, że odpowiednio stosowane mogą wzbogacić strategię akcyjną – mówi Paweł Małmyga.

Okazja do nawiązania relacji

Program „Kontrakty terminowe bez tajemnic” został otwarty pod koniec marca warsztatami w Warszawie, w siedzibie GPW. W szkoleniu wzięło udział ponad 100 osób. Podobna frekwencja była podczas pozostałych trzech dotychczasowych spotkań cyklu w Lublinie, Sopocie i Katowicach. Każdy z warsztatów składa się z dwóch części. Pierwszą, bardziej teoretyczną – dotyczącą zasad obrotu kontraktami terminowymi i sposobów ich wykorzystania – prowadzi przedstawiciel GPW. Podczas drugiej, poświęconej praktycznym aspektom obrotu kontraktami terminowymi oraz bieżącej analizie rynku giełdowego, występują analitycy Domu Maklerskiego. Wśród uczestników losowane są drobne upominki w postaci książek – najlepsze publikacje omawiające m.in. zagadnienia związane z inwestowaniem na rynku kapitałowym. W sumie cykl ma się składać z 14 spotkań. Najbliższe planowane jest na 13 maja w Szczecinie, przy alei Wojska Polskiego 66. Kolejne odbędą się w Krakowie (21 maja) oraz w Poznaniu (3 czerwca). Bezpłatne wykłady adresowane są do wszystkich zainteresowanych. Zachęcamy do udziału także naszych pracowników i klientów. Na spotkania można się zapisywać na stronie internetowej naszego Domu Maklerskiego.

Lidia Sosnowska
Ekspert PKO Banku Polskiego

Czytaj także:

Giełda bez tajemnic

Jak inwestować mając 30 lat?

  • Bankofinanse

   02018.11.15

   3 miliony aplikacji IKO

   Klienci PKO Banku Polskiego co sekundę płacą mobilnie w internecie, a do IKO logują się już częściej niż do serwisu bankowości internetowej iPKO. IKO przekroczyło właśnie rekordową liczbę 3 mln aktywnych aplikacji.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.11.05

   Inwestycje alternatywne w dobra luksusowe w Polsce – nie tylko dla krezusów

   Dzieła sztuki, zabytkowe samochody lub wykwintne trunki – to przykłady inwestycji w dobra luksusowe, które do niedawna były zarezerwowane tylko dla najbogatszych. Ograniczenie inwestycji na rynku dóbr luksusowych w Polsce wynikało z potrzeby zaangażowania potężnych kwot oraz opłacenia profesjonalnego i godnego zaufania indywidualnego doradcy. Dziś w rynek dóbr luksusowych zainwestować może każdy – nawet bez milionów na koncie i eksperckiej wiedzy. Drzwi do wielkiego świata otwiera fundusz inwestycyjny PKO Dóbr Luksusowych Globalny.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.30

   Spotkaj się z ekspertami PKO Banku Polskiego na targach pracy w Krakowie!

   Planujesz karierę w finansach? Poszukujesz pracodawcy, który zapewnia ciekawy program stażowy? Przyjdź we wtorek 6 listopada na Absolvent Talent Days w Krakowie i odwiedź stoisko PKO Banku Polskiego.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.30

   Pracujesz za granicą? Przekazem pieniężnym Western Union prześlesz pieniądze do Polski w mgnieniu oka

   Około 2,5 mln Polaków mieszka i pracuje za granicą. W kraju pozostają najbliżsi, którzy potrzebują kontaktu, a czasami też finansowego wsparcia. Najprostszym i najszybszym sposobem na międzynarodowy transfer gotówki jest przekaz pieniężny Western Union – usługa dostępna w bankowości internetowej iPKO (nadanie i odbiór), aplikacji mobilnej IKO (odbiór) oraz oddziałach i agencjach PKO Banku Polskiego (nadanie i odbiór).

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.24

   Bądź czujny, bo załącznik nie zawsze jest tym, na co wygląda

   Fałszywe faktury, dokumenty, a nawet zdjęcia. Każdy z tych załączników może zawierać złośliwe oprogramowanie, które zainfekuje sprzęt, wykradnie nasze dane, zablokuje komputer albo go uszkodzi. Dla cyberprzestępców cel uświęca środki, więc zrobią wszystko, aby skutecznie zaatakować swoją ofiarę. Dlatego w sieci trzeba dziś zachować szczególną ostrożność i zasadę ograniczonego zaufania. Wiadomość ze złośliwym oprogramowaniem może np. pochodzić od osoby, którą znamy.

   więcej
  • Bankofinanse

   02018.10.24

   Zaplanuj swoją karierę w Banku!

   Targi pracy to najlepsza okazja, aby osobiście spotkać się z przedstawicielami pracodawców. Można m.in. poznać ofertę stażową, dowiedzieć się, jakie firmy poszukują pracowników, na jakie stanowiska rekrutują i czego oczekują od kandydatów. Tej jesieni PKO Bank Polski bierze udział w imprezach w całym kraju. Bankowi eksperci odpowiadają na pytania i radzą, jak budować swoją karierę.

   więcej
  Pokaż więcej