Debetowa z kredytową. Karty na wakacje
W wakacyjnym bagażu powinny się znaleźć dwie karty płatnicze – debetowa, wydawana do rachunku i kredytowa, o którą sami występujemy do banku.
Idealna para na wakacje to karta debetowa, płaska, i kredytowa – wypukła. Pierwszą, np. najpopularniejszą PKO Ekspres Visa można płacić w sklepach, na stacjach benzynowych, na dworcach czy lotniskach bez żadnych prowizji. Bank nie pobiera również żadnych opat za wypłatę gotówki w sieci własnych bankomatów, która jest największa w Polsce. Karty te są nieodłącznym elementem rachunku. Wszystkie zrealizowane transakcje będą obciążać nasz rachunek z dniem ich dokonania. Aby można było swobodnie realizować transakcje przy użyciu tej karty, należy przede wszystkim pamiętać, aby nie przekroczyć dostępnego limitu debetowego lub przyznanego przez bank limitu kredytu odnawialnego.
Ważne numery
0801 124 365 – tu można zgłosić utratę wszystkich kart, telefonować w przypadku kłopotów z akceptacją karty, a także uzyskać wszelkie informacje o kartach wydawanych przez PKO Bank Polski. Kartolinia jest dostępna 24 godziny przez 365 dni w roku. Numer dla telefonujących z kraju.
+48 81 535 60 50 numer Kartolinii dla telefonujących z zagranicy
Przy użyciu karty PKO Ekspres można też sprawdzać, ile jeszcze mamy pieniędzy na rachunku. Tę możliwość dają nam wszystkie bankomaty PKO BP, których w całej Polsce jest ok. 2,5 tys.
Ale jedna karta to za mało. Co zrobimy, jeżeli z niewyjaśnionych przyczyn odmówi nam posłuszeństwa i nie będziemy mogli zapłacić za obiad lub właśnie wybraną pamiątkę z wakacji? Wtedy najlepiej mieć w portfelu wypukłą kartę kredytową np. srebrną kartę z logo Visa lub MasterCard.
Aby otrzymać srebrną kartę kredytową wystarczy mieć dochód w wysokości minimum 1 tys. zł. Składając wniosek, możemy poprosić o wydanie karty dodatkowej dla najbliższych.
Karta kredytowa daje nam możliwość korzystania z kredytu w indywidualnie wybrany przez nas sposób. Możemy wykorzystać go w całości lub w częściach, np. dokonując większej płatności za wycieczkę lub hotel, ale także do robienia nawet drobnych zakupów w sklepie. Jest to bardzo wygodny sposób płacenia za zakupy, bez opłat i prowizji.
Raz w miesiącu bank wysyła każdemu posiadaczowi karty zestawienie operacji, informacje o zadłużeniu, wymaganej minimalnej kwocie do zapłaty i terminie spłaty.
Trzeba pamiętać, że zadłużenie z karty kredytowej nie jest automatycznie spłacane z rachunku. Karta kredytowa posiada odrębny numer rachunku, na który spłacamy zadłużenie. Ważną informacją dla osób, które zdecydowały się na karty dodatkowe dla swoich najbliższych jest to, że karty te posiadają odrębne numery rachunku. Dlatego spłaty zadłużenia należy dokonywać na numer, który jest podany na zestawieniu operacji. Jeżeli nie otrzymamy zestawienia operacji, a dokonywaliśmy transakcji, to wystarczy poprosić o ponowną wysyłkę, dzwoniąc na Kartolinię. Wystarczy znać numer karty, kilka danych osobowych oraz hasło dostępu do naszej karty. Można również zlecić przesyłanie zestawień na adres e-mail. Jest to bardzo wygodne i ekologiczne rozwiązanie.
Przed wyjazdem na wakacje i nie tylko
PIN to największa tajemnica właściciela karty. W żadnym wypadku nie można przechowywać go razem z kartą. W bankomacie i w terminalu numer ten należy wprowadzać jak najdyskretniej.
Trzykrotne błędne wprowadzenie kodu PIN oznacza zatrzymanie karty w bankomacie, a nawet jej unieważnienie.
Po zakończeniu transakcji należy pamiętać o odebraniu karty i pieniędzy.
Na świecie bankomat komunikuje się w dwóch językach: lokalnym i angielskim. Przed wyjazdem zróbmy próbę wypłaty gotówki w języku angielskim lub niemieckim, jeżeli jedziemy do kraju obszaru języka niemieckiego. Bankomaty PKO Banku Polskiego komunikują się z klientami (oprócz języka polskiego) w języku angielskim i niemieckim.
W notesie powinniśmy zapisać telefon do banku, pod który możemy dzwonić w razie kłopotów z kartą.
Z karty należy korzystać osobiście. Nie wolno udostępniać numeru PIN nawet osobom najbliższym.
Przed wyjazdem należy sprawdzić, jakie limity są przyznane na poszczególne karty, np. karty debetowe mają dzienne limity, karty kredytowe przyznany określony limit kredytowy.
Należy sprawdzić, kiedy karty tracą ważność.
Za granicą bankomat może poprosić posiadacza karty o wpisanie sześciocyfrowego numeru PIN – wtedy najpierw wpisuje się dwa zera, a następnie nasz czterocyfrowy PIN.
Za granicą zdarza się, że sprzedawca poprosi posiadacza karty o paszport lub dowód osobisty - to dla bezpieczeństwa klienta
Dostępny limit na karcie można sprawdzić (z użyciem numeru PIN) w bankomacie PKO Banku Polskiego. Dla użytkowników iPKO saldo karty jest także dostępne w Internecie.
Z wykorzystanego kredytu w ramach karty bankowi możemy oddać całość lub część. Decyzja należy do nas. Bank wymaga jedynie minimalnej kwoty do zapłaty – 4 proc. wykorzystanego zadłużenia – nie mniej niż 50 zł. Jeśli w wyznaczonym terminie spłacimy całość zadłużenia, bank nie naliczy nam odsetek. W ten sposób można nawet 55 dni korzystać z nieoprocentowanego kredytu. Jeżeli zdecydujemy się na spłatę zadłużenia w określonych ratach, to oprocentowanie kredytu będzie wynosiło 19,9 proc.
Spłaty zadłużenia możemy dokonywać za pośrednictwem usługi bankowości elektronicznej iPKO, funkcji depozytowej bankomatów PKO Banku Polskiego oraz dokonując wpłaty w każdym oddziale PKO Banku Polskiego, w innych bankach i na poczcie. Należy pamiętać, żeby dokonać operacji odpowiednio wcześniej, aby pieniądze były na rachunku karty najpóźniej w terminie spłaty określonym na zestawieniu.
Dobra karta kredytowa to taka, za której wydanie nie zapłacimy zbyt wiele, a czas na spłatę zobowiązań – bez odsetek - jest maksymalnie wydłużony. Niezwykle istotne jest również oprocentowanie kredytu w karcie oraz elastyczność usług dodatkowych. Wszystkie te wymagania spełniają karty kredytowe PKO BP.
Wszystkie karty wydawane przez PKO Bank Polski są akceptowane za granicą. Jednocześnie loga organizacji międzynarodowych dają nam pewność, że w odwiedzanych przez nas miejscach na pewno będzie można płacić kartą lub wypłacać gotówkę z bankomatów.
Edyta Skorupska
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.