2013.09.17

Jak rozsądnie korzystać z karty kredytowej?

Jeśli posiadasz kartę kredytową, to oznacza że możesz korzystać z limitu przyznanego Ci przez bank, np. pięć tysięcy złotych. Jak więc używać karty, by nie popaść w kłopoty i nie narazić się na dodatkowe koszty?

Spłacaj kartę w terminie

Chcesz mieć kartę kredytową pod kontrolą? Sprawdź na wyciągu termin jej spłaty i pamiętaj, by regulować zobowiązanie na czas – przelew na rachunek karty wykonuj odpowiednio wcześniej, by zmieścić się w terminie albo ustaw zlecenie automatycznej spłaty karty.

 • Nie dopuszczaj do opóźnień. Bowiem gdy spóźnisz się ze spłatą karty, bank naliczy opłatę za przekroczenie terminu płatności.

A jeśli nie uregulujesz zaległości – rozpocznie proces windykacji należności w formie telefonicznych lub listownych monitów, co narazi Cię na dodatkowe koszty. Bank może także wypowiedzieć Ci umowę karty, wtedy będziesz musiał oddać cały dług wraz z odsetkami i innymi opłatami.

Spłacaj całość zadłużenia

Tylko wtedy, gdy spłacasz całość zadłużenia z danego okresu/miesiąca rozliczeniowego w terminie, nie płacisz nic za wykorzystany w tym czasie kredyt, bo korzystasz z tzw. „okresu bezodsetkowego”, podczas którego bank nie nalicza oprocentowania. Zależnie od banku może to być nawet 52-62 dni. Jak to działa? Do 30 dni okresu rozliczeniowego, bank dodaje jeszcze 22-32 dni na spłatę karty, jest to rodzaj odroczonej płatności, stąd po angielsku nazwa „grace period” czyli okres łaski czy zwłoki, a po polsku – „karencja”.

 • Wniosek nasuwa się sam, najdłużej cieszysz się darmowym kredytem, jeśli zakupy robisz na początku miesiąca rozliczeniowego.

Jeśli natomiast spłacisz jedynie część kwoty, którą wydałeś na zakupy kartą w danym okresie rozliczeniowym, to za wykorzystany kredyt zapłacisz odsetki. Najmniejsza kwota, jaką co miesiąc musisz uregulować, to tzw. „kwota minimalna”, która wynosi w wielu bankach 5% wartości zadłużenia, choć w niektórych zdarza się i mniej, np. 3-4%.

Staraj się nie wypłacać gotówki

Okres bezodsetkowy nie dotyczy niestety transakcji gotówkowych. Bank od razu, od momentu pobrania gotówki, naliczy Ci odsetki za wykorzystany kredyt oraz prowizję za wypłatę z bankomatu. W związku z tym używaj karty kredytowej wyłącznie w sytuacjach awaryjnych, na co dzień zaś posługuj się kartą debetową i nią wypłacaj pieniądze z bankomatu – najlepiej bezpłatnego. W ten sposób nie tylko nie poniesiesz opłat, ale także będziesz korzystał z bieżących środków na swoim rachunku jedynie do wysokości dostępnego salda, co dla wielu osób może okazać się wygodnym i bezpiecznym rozwiązaniem.

Nie wykonuj przelewów z karty

Masz możliwość zlecenia przelewu z karty kredytowej np. płatności za rachunki, jednak nie musisz z niej korzystać. Staraj się regulować tego typu płatności zwykłym przelewem z konta, najlepiej przez internet, ponieważ niektóre banki traktują przelewy z karty kredytowej tak samo jak wypłatę gotówki, w związku z tym naliczają odsetki od daty wypłaty.

 • Sprawdź więc w banku wszystkie warunki dotyczące Twojej karty – przede wszystkim opłaty, jakie ponosisz.

Czy bank pobiera opłatę roczną lub miesięczną za korzystanie z karty, czy też inne opłaty, np. różnego rodzaju ubezpieczenia? Jeśli regularnie wykonujesz transakcje kartą, to bank może obniżyć wysokość opłaty rocznej albo nawet zwolnić Cię z opłaty całkowicie. Sam też możesz o to wnioskować.

Karty kredytowej nie powinieneś się bać, bowiem w wielu sytuacjach może sprawdzić się jako wygodna metoda płatności:

 1. Nie musisz nosić ze sobą gotówki albo szukać bankomatu.
 2. Nie musisz wymieniać pieniędzy podczas wakacji za granicą.
 3. Nie musisz martwić się, że straciłeś wszystkie środki, kiedy zginie Ci portfel. Pamiętaj jednak, by jak najszybciej zastrzec kartę!
 4. Możesz nią płacić w punktach handlowo-usługowych na całym świecie.
 5. Może być pomocna przy rezerwacji hotelu czy biletu lotniczego.
 6. Możesz także korzystać ze zniżek na towary i usługi oferowanych przez partnerów banku.

Wszystko to pod warunkiem, że używasz karty kredytowej z głową.

Anna Ostaszkiewicz

 • Anna Ostaszkiewicz

  Niezależny ekspert finansowy. Przez wiele lat pracowała w bankach w Polsce i za granicą. Angażuje się w projekty związane z edukacją finansową. Występuje w programach telewizyjnych. Prowadzi stronę poświęconą finansom osobistym: „Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych”. 

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  Pokaż więcej