2014.06.06

Karta czy gotówka?

Spór o to, czy - szczególnie podczas wakacyjnych wojaży – lepsza jest karta czy gotówka, przypomina trochę rozważania, czy w rowerze ważniejsze jest przednie czy tylne koło. Odpowiedź jest jedna: oba. Doskonale się uzupełniają. Zapewniają nam wygodę i poczucie bezpieczeństwa w każdym miejscu.

Gotówką zapłacimy za wizę na lotnisku, drobne zakupy na lokalnym bazarze, na ulicznym stoisku z pamiątkami i w małym punkcie gastronomicznym. Restauracje, w wielu miejscach na świecie, bez problemu przyjmą płatności kartą, ale na napiwki znowu przyda się nam lokalna waluta. Podróżowanie jedynie z wypchanym po brzegi portfelem nie jest ani wygodne, ani bezpieczne. W przypadku zgubienia lub kradzieży stracimy całość przeznaczonych na wakacje środków.

Pod tym względem wygrywa karta - nawet jeśli nam przepadnie, to nie przepadną zgromadzone na koncie oszczędności. Wystarczy ją zastrzec, dzwoniąc pod bankowy numer infolinii: (+48) 81 535 65 65.

  • Odpowiedzialność klienta za nieautoryzowane operacje dokonane przed zgłoszeniem utraty karty jest ograniczona do równowartości 150 euro.

Złoty środek

Żelazna zasada brzmi - niewielką kwotę gotówki zawsze nośmy przy sobie, a reszta budżetu niech spokojnie czeka na naszym rachunku. Dzięki kartom mamy nieograniczony dostęp do pieniędzy. Nie musimy z wyprzedzeniem planować, co chcielibyśmy kupić np. podczas wakacji lub czego powinniśmy sobie odmawiać, aby nie pozbywać się zbyt szybko posiadanych zasobów. 

Skąd najlepiej brać gotówkę za granicą?

Najlepiej pomyśleć o tym wcześniej i jeśli wybieramy się za granicę, to jeszcze przed wyjazdem udać się do oddziału PKO Banku Polskiego. Najpopularniejsze waluty dostaniemy od ręki w każdej większej placówce Banku lub po wcześniejszym zamówieniu w pozostałych. Gdy jednak zapomnimy o wymianie pieniędzy lub zabraknie nam na to czasu, zawsze możemy wypłacić je z bankomatu po przyjeździe do miejsca docelowego.

Trzeba jednak pamiętać, że często bardziej ekonomicznym rozwiązaniem niż pobieranie gotówki z bankomatu jest płacenie kartą w sklepach i punktach usługowych. W ten sposób unikamy prowizji od wypłaty. Rozwiązaniem jest karta debetowa wydawana do PKO Konta bez Granic lub Konta dla Młodych.

Za wypłatę z bankomatu poza granicami kraju od posiadaczy tych rachunków PKO Bank Polski nie pobiera opłat.

Rozliczenia walutowe kart

Korzystając z karty, warto zwrócić uwagę na walutę rozliczeniową. W przypadku kart debetowych w PKO Banku Polskim obowiązuje 10 walut. Pozostałe waluty najpierw przeliczane są na euro przez organizację, w ramach której wydana jest karta a następnie na złote.

W przypadku korzystania z kart kredytowych za granicą wszystkie rachunki płacone w euro są bezpośrednio przeliczane na naszą walutę. W każdym innym przypadku najpierw rachunek przeliczany jest na euro, a dopiero później na złotówki. Płatności walutowe przeliczane są na naszą rodzimą walutę według kursu bankowego obowiązującego w dniu rozliczania przez Bank transakcji.

Podobne zasady obowiązują przy korzystaniu z bankomatów za granicą. Nawet jeśli nie ma żadnej opłaty za korzystanie z tych urządzeń, to wypłaty w lokalnej walucie także są przeliczane według tych samych zasad na złotówki. W przypadku wypłaty kartą kredytową opłata naliczana jest natychmiast.

Aneta Styrnik-Chaber
Iwona Wardzyńska-Kaźmierczak

loaderek.gifoverlay.png