2013.12.30

Czy warto mieć wspólne konto?

Jeśli prowadzicie wspólne gospodarstwo domowe i macie jeden budżet, to dlaczego nie pomyśleć również o wspólnym rachunku bankowym? W niektórych sytuacjach to dobre rozwiązanie, więc zastanów się, czy chcesz, byście mieli jedno konto w banku.

Takie konto możesz posiadać np. ze współmałżonkiem czy partnerem. Razem będziecie mogli zarządzać Waszymi finansami, np. regulować stałe opłaty i decydować o limitach wypłat. Na rachunek będą też wpływały Wasze dochody. Wspólnie nie oznacza jednak, że wszystko będziecie robić łącznie, bo dostęp do rachunku każdy z Was otrzyma oddzielnie.

Jeśli ważna jest dla Ciebie swoboda dysponowania środkami, to bez problemu zachowasz ją także w przypadku wspólnego konta. Możesz na przykład wydzielić odrębny rachunek na własne oszczędności a środki w ramach konta głównego przeznaczyć na prowadzenie gospodarstwa domowego, wspólne wydatki, w tym rachunki. Do wspólnego rachunku otrzymacie oddzielne karty debetowe, będziecie więc mieli swobodny dostęp do pieniędzy - każde z Was będzie mogło niezależnie wyjmować gotówkę z bankomatu, a także płacić kartą w sklepach. Podobnie jest z dostępem do rachunku przez internet lub inne kanały bankowe - będziecie mogli niezależnie logować się np. do serwisu bankowości internetowej.

Jakie korzyści uzyskasz ze wspólnego konta?

  • Przede wszystkim lepszą kontrolę Waszych finansów - szczególnie wydatków, bo wszystko będzie w jednym miejscu. Wystarczy przejrzeć transakcje na rachunku bankowym. Widać wtedy jak na dłoni, kto ile i na co wydaje, oraz jak dużo każde z Was zarabia...
  • Możesz także zaoszczędzić na opłatach bankowych, bo nie musisz płacić za dwa konta tylko za jedno, co w konsekwencji może oznaczać obniżenie kosztów także innych usług bankowych.
  • Na podstawie samej tylko historii bankowej na Waszym rachunku możesz uzyskać lepsze warunki kredytu - np. niższe oprocentowanie albo wyższą kwotę, przedstawiasz bowiem dochody dwóch osób, przy tym bez dodatkowych dokumentów czy formalności. Podobnie będzie w przypadku ubiegania się o debet - jeśli na konto wpływają wynagrodzenia obojga partnerów, to przyznana przez bank linia kredytowa, która zazwyczaj stanowi kilkukrotność wpływów miesięcznych, może być odpowiednio wyższa niż w przypadku dochodów tylko jednej osoby.
  • Wspólne konto oczywiście nie jest dla każdego. Jeśli chcesz w pełni cieszyć się niezależnością finansową albo masz rozłączność majątkową z mężem lub żoną, raczej nie staniesz się zwolennikiem wspólnego rachunku bankowego.

Zastanów się więc, czy chcesz założyć wspólne konto bankowe. Początek roku sprzyja zmianom, może więc warto wybrać się do banku w najbliższym czasie?

Anna Ostaszkiewicz

  • Anna Ostaszkiewicz

    Niezależny ekspert finansowy. Przez wiele lat pracowała w bankach w Polsce i za granicą. Angażuje się w projekty związane z edukacją finansową. Występuje w programach telewizyjnych. Prowadzi stronę poświęconą finansom osobistym: „Anna Ostaszkiewicz – O Finansach Domowych”.

 

loaderek.gifoverlay.png