Czym się różni konto oszczędnościowe od konta osobistego?
Coraz więcej Polaków aktywnie korzysta z usług bankowych. Nie zawsze jednak mamy świadomość możliwości, jakie obecnie oferują banki. A przecież konto bankowe to nie tylko pośrednik przy odbiorze wypłaty czy emerytury.
Z danych Instytutu PBS z II połowy 2012 roku wynika, że przynajmniej 77 proc. obywateli naszego kraju ma jedno konto w banku. Większość z tych rachunków to produkty podstawowe, tzw. konta osobiste, których zasadniczą funkcją z punktu widzenia ich posiadaczy jest możliwość bezgotówkowego rozliczenia z pracodawcą lub świadczeniodawcą. Dzięki takiemu rachunkowi nie trzeba fatygować się do kasy w dniu wypłaty, tylko – podawszy uprzednio numer - wygodnie czekać na pojawienie się środków na koncie. Ponieważ do rachunku dołączona jest karta bankowa, pieniądze można podjąć w dowolnym momencie z jednego z bankomatów. Jeśli życzymy sobie korzystać z naszego konta osobistego za pośrednictwem internetu, wszelkich płatności dokonamy elektronicznie, korzystając z bezpiecznego, szyfrowanego połączenia z bankiem.
77 proc. obywateli naszego kraju ma chociaż jedno konto w banku.
Konto osobiste jest narzędziem prostym w obsłudze, wygodnym i niedrogim, a w niektórych wypadkach całkowicie bezpłatnym. Niektóre banki przy spełnieniu odpowiednich warunków – np. przy regularnych wpływach w określonej wysokości czy wykonaniu odpowiedniej liczby transakcji bezgotówkowych w ramach ustalonego minimum – rezygnują z pobierania opłat za prowadzenie, wypłaty z bankomatów, przelewy krajowe czy stałe zlecenia. Ostatnio nawet premiują aktywnych posiadaczy kont za zakupy dokonane w internecie lub opłacone kartą bankową, zwracając część poniesionych kosztów. Ponieważ konkurencja stale rośnie, a nasze pieniądze to dla banku źródło środków, którymi może on w miarę swobodnie obracać, konta osobiste stają się coraz tańsze i zawierają coraz więcej bonusów. Jednak ta forma to wciąż tylko „przechowalnia” funduszy i swoista platforma do wykonywania prostych operacji finansowych. Środki na koncie osobistym wciąż po prostu „leżą” – raz krócej, innym razem nieco dłużej, nie przynosząc żadnych zysków. A jeśli dodatkowo wydajemy mniej niż zarabiamy, poczucie marnotrawienia potencjału pieniędzy jest jeszcze wyższe.
Co zrobić, żeby choć nieco zarobić?
Nie każdy może lub chce „zamrozić” środki na lokacie i w sytuacji wypłaty wcześniejszej niż przewidziana umową utracić część odsetek. Chcemy zarabiać i mieć swobodę dostępu do własnych pieniędzy. Na takiej właśnie zasadzie działa konto oszczędnościowe. Na wolnym rynku trudno o unifikację pod względem oprocentowania, opłat i innych reguł, ale pewne zasady są dla wszystkich kont oszczędnościowych wspólne – wpłacane środki są oprocentowane w podobnej wysokości jak na lokacie, przy wypłacie pieniędzy nie traci się naliczonych odsetek, co najmniej jedno w miesiącu pobieranie pieniędzy z konta jest nieodpłatne.
Jeśli na rachunku bieżącym środków pieniężnych przybywa, a regularne wydatki nie rosną, warto zastanowić się nad otwarciem konta oszczędnościowego.
Oferowane przez banki wysokości odsetek różnią się między sobą, jednak wszystkie są zmienne i uzależnione od aktualnych stóp procentowych. Założenie konta oszczędnościowego bywa uzależnione od posiadania konta osobistego w tej samej instytucji lub jednoczesnego założenia obu typów rachunków. W niektórych bankach można je jednak założyć niezależnie, deklarując jedynie comiesięczną kwotę wpłat. Do części kont oszczędnościowych otrzymamy kartę, dzięki której możliwe będzie pobieranie gotówki z bankomatu lub dokonanie transakcji bezgotówkowej. Bank zazwyczaj nie pobiera opłat za prowadzenie rachunków oszczędnościowych, jednak niektóre z instytucji warunkują to wysokością comiesięcznego wpływu (nie płacimy powyżej kwoty X).
Decyzję o otwarciu konta oszczędnościowego warto podejmować w oparciu o historię konta osobistego. Jeśli na rachunku bieżącym środków pieniężnych przybywa, a regularne wydatki nie rosną, natomiast mogą się pojawić wydatki nieprzewidziane, warto się zastanowić nad ulokowaniem zasobów właśnie na koncie oszczędnościowym. Zapewni ono sensowne zyski i jednocześnie umożliwi elastyczne dysponowanie pieniędzmi.
Bankofinanse
02019.07.15Dziś Dzień bez Telefonu Komórkowego! Jak go przeżyć?
więcej15 lipca obchodzimy Światowy Dzień bez Telefonu Komórkowego. Co to znaczy dla klientów Banku? Nasze IKO będzie działać, jak zawsze, bez zarzutu.
Bankofinanse
02019.07.11Polacy robią zakupy w internecie. Dołącz do nich i płać z IKO
więcejAż 62 proc. wszystkich polskich internautów dokonuje internetowych zakupów. Oznacza to wzrost w porównaniu z ubiegłym rokiem, gdy w sieci zaopatrywało się 56 proc. ankietowanych – wynika z najnowszego raportu Gemius. Zestawienie pokazuje, że zakupy online to dla nas codzienność i wygoda – także pod względem płatności.
Bankofinanse
02019.07.11e-Paragon – cyfrowe potwierdzenie płatności
więcejTradycyjne dowody płatności wkrótce nie będą nam już potrzebne. Ich cyfrowym odpowiednikiem zostanie e-Paragon, powiązany z naszym kontem bankowym oraz debetową kartą płatniczą. Usługa jest już dostępna w bankowości elektronicznej PKO Banku Polskiego. Aby z niej korzystać, wystarczy zalogować się do konta i uruchomić odpowiednią usługę.
Bankofinanse
02019.07.11Czym się różni kantor internetowy od kantoru stacjonarnego?
więcejMusisz sprzedać lub kupić walutę obcą – co robisz? Jeśli pierwsze, co przychodzi ci do głowy, to udanie się do kantoru stacjonarnego, być może powinieneś poznać praktyczniejszy sposób. To korzystanie z kantoru online. Jak działa i czy jest wygodniejszy?
Bankofinanse
02019.07.09Lojalnie polecam – ZenCard bliżej klientów
więcejMobilna aplikacja ZenCard to narzędzie do tworzenia programów lojalnościowych działające na terminalach płatniczych. Jej potencjał udowodniła ogólnopolska kampania, którą ZenCard przeprowadził z PKO Bankiem Polskim.
Bankofinanse
02019.07.04PKO Konto dla młodych – narodziny gwiazdy
więcejOsiemnaste urodziny są wyjątkową okazją, momentem, kiedy możemy decydować jakie konto wybierzemy na przyszłość. PKO Konto dla Młodych to świetny pakiet startowy. Jeśli dobrze zaczniemy, już na początku zyskamy przewagę.