2014.06.16

Dobra historia procentuje

Historia kredytowa to finansowy portret, odzwierciedlenie tego jak spłacamy nasze zobowiązania. Gdy chcemy kupić mieszkanie, samochód czy opłacić wakacje idziemy do banku. A on kontaktuje się z Biurem Informacji Kredytowej (BIK).

Historia kredytowa

Każdy z nas ma możliwość sprawdzania swojej historii kredytowej, szybko i bezpiecznie w serwisie bankowości elektronicznej iPKO (www.ipko.pl) oraz na stronie internetowej BIK. W raporcie znajdziesz informacje na temat rachunków i zobowiązań kredytowych, które figurują w bazie BIK oraz sprawdzisz:

 • bieżący stan zobowiązań kredytowych z informacją o terminowości ich regulowania i z historią rachunków kredytowych,
 • dane zawarte w umowach kredytowych,
 • stan regulowania zobowiązań, których jesteś poręczycielem,
 • swoją ocenę punktową.

Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość i mamy dostęp online. Warto ją sprawdzać z kilku ważnych powodów.

Przygotowanie do wizyty w banku

Podstawowym powodem, dla którego warto sprawdzać swoją historię w BIK, jest możliwość przygotowania się do wzięcia kolejnego kredytu. Nasza dobra historia sprawia, że już na starcie jesteśmy na lepszej pozycji. Możemy iść na spotkanie z doradcą pewnym krokiem po kolejną pożyczkę, z „asem w rękawie” w postaci dobrej historii kredytowej. Szanse na wymarzony kredyt są ogromne.

Potwierdzenie wiarygodności i rzetelności

Informacje zgromadzone na nasz temat w BIK pozwalają na obliczenie oceny punktowej, tzw. scoringu, czyli ryzyka, jakie bierze na siebie bank pożyczając nam pieniądze. Są to oszczędności innych osób, dlatego bank musi zadbać o to, aby trafiały tylko do tych, którzy będą w stanie je zwrócić w określonym terminie. Im wyższy scoring, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacimy kredyt.

Wniosek kredytowy

Jeśli mamy dobrą historię i staramy się o kolejny kredyt, dzięki niej możemy uzyskać np. niższe oprocentowanie lub obniżenie prowizji. Po złożeniu wniosku bank sprawdzi nas w BIK-u. Takie zapytanie również będzie elementem naszej historii. Jeśli pójdziemy do innego banku i w nim również złożymy wniosek, bank dowie się, że nie tylko u niego szukamy kredytu. To ważna informacja przy ocenie ryzyka kredytowego. Jeśli odstęp pomiędzy złożeniem dwóch wniosków kredytowych w różnych bankach jest niewielki, drugi bank na naszej liście potencjalnych kredytodawców może założyć, że otrzymaliśmy kredyt w pierwszym banku. Może to obniżyć naszą zdolność kredytową.

Twórz własną historię

Każdy terminowo spłacony kredyt tworzy dobrą historię kredytową. A ona może przydać się, gdy kolejny raz pomyślimy o kredycie. Aby czerpać z korzyści, jakie daje dobra historia, musimy zadbać o to, aby banki miały do niej dostęp. Konieczne jest wyrażenie zgody na to, aby informacje o spłaconych już kredytach pozostawały w BIK. Można to zrobić w banku, w którym przyznawano nam kredyt lub w biurze obsługi klienta BIK. Buduj dobrą historię! Warto z niej korzystać.

 • Raporty BIK w serwisie iPKO!

  W iPKO można dokonać zakupu raportów przedstawiających historię kredytową w BIK i otrzymać je wprost do serwisu iPKO.

  Zajmuje to tylko chwilę, wszystko załatwiane jest online. Wersja elektroniczna raportu jest dostarczana automatycznie po zatwierdzeniu transakcji. Można również zamówić raport w wersji drukowanej i zlecić przesłanie go na swój adres korespondencyjny.

  W raporcie znajdują się informacje na temat rachunków i zobowiązań kredytowych, które figurują w bazie BIK. Można w nim sprawdzić także: bieżący stan zobowiązań kredytowych z informacją o terminowości ich regulowania i z historią rachunków kredytowych, dane zawarte w umowach kredytowych, stan regulowania zobowiązań, których jest się poręczycielem oraz swoją ocenę punktową.

  Odpowiedzialność za wszystkie dane zawarte w Raporcie BIK, jak również za ich korygowanie i aktualizowanie, ponoszą banki i SKOK-i.

Iwona Wardzyńska- Kaźmierczak
Ekspert, PKO Bank Polski

  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Karty na narty – czyli wydatki na stoku

   Z finansami na wyjeździe bywa różnie. Czasem to dosłownie kombinacja alpejska, by wystarczyło na wszystko. Raz oszczędzamy, innym razem rzucamy się wir wydatków. Z ich kontrolą bywa szczególnie trudno, kiedy jesteśmy na urlopie. Chcemy odpocząć, spełnić swoje marzenia i zachcianki. Czemu nie – ferie mamy w końcu raz do roku!

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Wczasy w Tajlandii w środku zimy. Minimum wydatków, maksimum przyjemności

   Kiedy za oknem mróz i śnieg, niektórzy wyruszają na zimowe szaleństwo w góry, a inni marzą o wakacjach w ciepłych krajach. Taka wyprawa wydaje się nieprawdopodobnie kosztowna i nieosiągalna – to mit. Jeśli nie szukamy drogich hoteli i potrafimy podróżować z plecakiem, nawet wczasy w Tajlandii są na wyciągnięcie ręki.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.18

   Alerty BIK – kompleksowa ochrona przed wyłudzeniami na nasze dane

   W czasach, gdy kradzieże tożsamości stają się coraz bardziej popularne, warto skorzystać z Alertów BIK, które zabezpieczają przed wyłudzeniem kredytu lub pożyczki na nasze dane oraz innymi próbami wykorzystania naszej tożsamości wbrew naszej woli.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.16

   Zamiast budować mury musimy dążyć do integracji bezpieczeństwa z biznesem

   Brak spektakularnych ataków w minionym roku cieszy branżę cyberbezpieczeństwa. Czarny scenariusz o tym, że czeka nas epidemia ransomware się nie spełnił. Nie oznacza to jednak, że cyberprzestrzeń stała się spokojniejsza. W tym roku czekają nas nowe wyzwania związane m.in. z dynamicznym rozwojem takich technologii, jak np. aplikacje mobilne, chmury, IoT, sztuczna inteligencja i uczenie maszynowe. Wiele firm wciąż nie jest odpowiednio przygotowana na ataki. Wpływ na to ma dynamika zmian związanych z cyfryzacją w przedsiębiorstwach, pogłębiający się na rynku deficyt wysokiej klasy specjalistów z zakresu cyberbezpieczeństwa oraz szerszy wachlarz grup zajmujących się cyberprzestępczością.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.11

   Kantor online w PKO Banku Polskim - 680 tys. transakcji na 2,6 mld zł w rok!

   Od stycznia 2018 roku klienci PKO Banku Polskiego mogą wymieniać waluty całkowicie zdalnie za pomocą kantoru internetowego w serwisie bankowości elektronicznej iPKO, a od lipca również z poziomu aplikacji mobilnej IKO. Popularność kantoru online stale rośnie – tylko w ostatnim kwartale 2018 roku dokonano ponad 330 tys. transakcji. W ciągu 12 miesięcy zawarto ponad 150 tys. umów oraz dokonano wymiany walut na łączną kwotę 2,6 mld zł. W ostatnim czasie kantor online dostępny jest dodatkowo w trzech wersjach językowych: angielskiej, rosyjskiej i ukraińskiej.

   więcej
  • Bankofinanse

   02019.01.09

   Niezbędna w podróży. Wyjątkowa na co dzień. Karta PKO Mastercard Platinum to „prestiż i bezpieczeństwo” w portfelu

   Zakupy z kartą kredytową dają podwójną satysfakcję. Z realizacją swoich celów i planów nie musimy czekać do wypłaty. Ale to nie wszystko. Posiadacze kart kredytowych mogą liczyć na wyjątkowe korzyści, szczególnie jeśli karta, którą mają w portfelu to karta PKO Mastercard Platinum.

   więcej
  Pokaż więcej