2014.06.16

Dobra historia procentuje

Historia kredytowa to finansowy portret, odzwierciedlenie tego jak spłacamy nasze zobowiązania. Gdy chcemy kupić mieszkanie, samochód czy opłacić wakacje idziemy do banku. A on kontaktuje się z Biurem Informacji Kredytowej (BIK).

Historia kredytowa

Każdy z nas ma możliwość sprawdzania swojej historii kredytowej, szybko i bezpiecznie w serwisie bankowości elektronicznej iPKO (www.ipko.pl) oraz na stronie internetowej BIK. W raporcie znajdziesz informacje na temat rachunków i zobowiązań kredytowych, które figurują w bazie BIK oraz sprawdzisz:

  • bieżący stan zobowiązań kredytowych z informacją o terminowości ich regulowania i z historią rachunków kredytowych,
  • dane zawarte w umowach kredytowych,
  • stan regulowania zobowiązań, których jesteś poręczycielem,
  • swoją ocenę punktową.

Wystarczy potwierdzić swoją tożsamość i mamy dostęp online. Warto ją sprawdzać z kilku ważnych powodów.

Przygotowanie do wizyty w banku

Podstawowym powodem, dla którego warto sprawdzać swoją historię w BIK, jest możliwość przygotowania się do wzięcia kolejnego kredytu. Nasza dobra historia sprawia, że już na starcie jesteśmy na lepszej pozycji. Możemy iść na spotkanie z doradcą pewnym krokiem po kolejną pożyczkę, z „asem w rękawie” w postaci dobrej historii kredytowej. Szanse na wymarzony kredyt są ogromne.

Potwierdzenie wiarygodności i rzetelności

Informacje zgromadzone na nasz temat w BIK pozwalają na obliczenie oceny punktowej, tzw. scoringu, czyli ryzyka, jakie bierze na siebie bank pożyczając nam pieniądze. Są to oszczędności innych osób, dlatego bank musi zadbać o to, aby trafiały tylko do tych, którzy będą w stanie je zwrócić w określonym terminie. Im wyższy scoring, tym większe prawdopodobieństwo, że spłacimy kredyt.

Wniosek kredytowy

Jeśli mamy dobrą historię i staramy się o kolejny kredyt, dzięki niej możemy uzyskać np. niższe oprocentowanie lub obniżenie prowizji. Po złożeniu wniosku bank sprawdzi nas w BIK-u. Takie zapytanie również będzie elementem naszej historii. Jeśli pójdziemy do innego banku i w nim również złożymy wniosek, bank dowie się, że nie tylko u niego szukamy kredytu. To ważna informacja przy ocenie ryzyka kredytowego. Jeśli odstęp pomiędzy złożeniem dwóch wniosków kredytowych w różnych bankach jest niewielki, drugi bank na naszej liście potencjalnych kredytodawców może założyć, że otrzymaliśmy kredyt w pierwszym banku. Może to obniżyć naszą zdolność kredytową.

Twórz własną historię

Każdy terminowo spłacony kredyt tworzy dobrą historię kredytową. A ona może przydać się, gdy kolejny raz pomyślimy o kredycie. Aby czerpać z korzyści, jakie daje dobra historia, musimy zadbać o to, aby banki miały do niej dostęp. Konieczne jest wyrażenie zgody na to, aby informacje o spłaconych już kredytach pozostawały w BIK. Można to zrobić w banku, w którym przyznawano nam kredyt lub w biurze obsługi klienta BIK. Buduj dobrą historię! Warto z niej korzystać.

  • Raporty BIK w serwisie iPKO!

    W iPKO można dokonać zakupu raportów przedstawiających historię kredytową w BIK i otrzymać je wprost do serwisu iPKO.

    Zajmuje to tylko chwilę, wszystko załatwiane jest online. Wersja elektroniczna raportu jest dostarczana automatycznie po zatwierdzeniu transakcji. Można również zamówić raport w wersji drukowanej i zlecić przesłanie go na swój adres korespondencyjny.

    W raporcie znajdują się informacje na temat rachunków i zobowiązań kredytowych, które figurują w bazie BIK. Można w nim sprawdzić także: bieżący stan zobowiązań kredytowych z informacją o terminowości ich regulowania i z historią rachunków kredytowych, dane zawarte w umowach kredytowych, stan regulowania zobowiązań, których jest się poręczycielem oraz swoją ocenę punktową.

    Odpowiedzialność za wszystkie dane zawarte w Raporcie BIK, jak również za ich korygowanie i aktualizowanie, ponoszą banki i SKOK-i.

Iwona Wardzyńska- Kaźmierczak
Ekspert, PKO Bank Polski

loaderek.gifoverlay.png