Konto firmowe a sprawy prywatne

Konto firmowe to obecnie bardzo przydatne i wielofunkcyjne narzędzie, które wspiera każdego przedsiębiorcę. Czy jednak możemy dzięki niemu wykonywać wszystkie operacje, także te prywatne?
około min czytania

Prywatne przelewy z konta firmowego?

Przepisy nie zabraniają korzystania z konta firmowego w celach prywatnych – mówi Jarosław Kardynał, właściciel biura księgowego Kardynał&Kardynał. – Z teoretycznego punktu widzenia takie działania nie są sankcjonowane przez urzędy skarbowe. Natomiast nie są polecane przez biura rachunkowe. Operacje prywatne, które pojawiają się na rachunku firmowym mogą wzbudzić zainteresowanie urzędników skarbowych podczas kontroli. Przedsiębiorca może nie być świadomy, że jego działania wywołają skutki podatkowe. Takim zdarzeniem jest np. przelewanie z konta na konto darowizn, które przy pewnych limitach wymagają zgłoszenia.

Podobnie sprawa wygląda z zakupami. To sytuacja analogiczna. Właściciel jednoosobowej działalności gospodarczej może skorzystać z pieniędzy na firmowym koncie i użyć ich do zrobienia prywatnych zakupów. Nie wolno jednak wliczyć wydatków prywatnych do kosztów prowadzenia działalności gospodarczej. 

Karty płatnicze: jaką i kiedy wybrać?

– Gdy prowadzimy jednoosobową działalność gospodarczą i posiadamy konto firmowe, możemy bez żadnych problemów korzystać w celach prywatnych z karty płatniczej przypisanej do tego rachunku – dodaje Jarosław Kardynał. – Robimy to na takich samych zasadach jak na koncie firmowym. Nie jest to jednak zalecane dla właścicieli, którzy rozliczają się na tzw. pełnej księgowości.

Dwa konta – prywatne i firmowe

Inaczej jest w przypadku spółek z o.o., komandytowych i jawnych. – Dwie pierwsze mają obligatoryjną pełną księgowość – kontynuuje Jarosław Kardynał. – Wykorzystywanie konta firmowego do celów prywatnych w spółce z o.o. jest zakazane. To, co jest majątkiem spółki, nie jest majątkiem osoby fizycznej. Dlatego każdy przelew, mówiąc ogólnie, musi być związany ze sprawami firmy. Natomiast przy spółkach komandytowych jest to niewskazane. Spółka taka jest prowadzona przez kilku wspólników, a to wymusza przejrzystość w operacjach finansowych na koncie. Przy spółce jawnej, choć księgowość jest uproszczona, nie zalecam takich operacji. To może powodować konflikty pomiędzy wspólnikami.

Korzystaj z tańszej waluty

Konto firmowe możemy wykorzystać również do kupowania waluty – dodaje Jarosław Kardynał. – Jej kurs, szczególnie przy dużych obrotach firmy, będzie prawdopodobnie niższy niż zwykły. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby po takim kursie kupić np. euro i zapłacić nim za prywatne wakacje.

Podsumowując, najlepiej, jeśli konto firmowe będzie służyć jedynie do operacji związanych z naszą działalnością gospodarczą. Tego się trzymajmy. W takim przypadku będziemy mieli bardzo transparentną sytuację, bez obaw, że zapomnimy, kiedy i na co wydaliśmy, do kogo wysłaliśmy przelew i z czym był on związany. Pomyślmy również o założeniu konta firmowego w tym samym banku, w którym mamy swój prywatny rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy. Pozwoli to na uniknięcie opłat związanych z przelewaniem środków między kontami. W PKO Banku Polskim założenie Konta Firmowego daje jeszcze więcej udogodnień. Możemy skorzystać z usług e-Księgowości, e-Prawnika czy e-Windykacji. Mamy łatwiejszy dostęp do leasingu, a także np. terminala płatniczego za 0 zł. To spore ułatwienie zarówno w rozpoczęciu działalności, jak i w późniejszym jej prowadzeniu.

Bartosz Piotrowski