Na własny rachunek

Tysiąc firm powstaje każdego dnia w Polsce. Tylko w ciągu ostatniego roku działalność gospodarczą rozpoczęło ponad 360 tys. przedsiębiorstw! Bierzemy sprawy w swoje ręce i szukamy wiarygodnych partnerów.
około min czytania

W Polsce działalność gospodarczą można prowadzić w postaci kilku różnych form prawnych. Najłatwiejsze i najpopularniejsze wśród początkujących przedsiębiorców są indywidualna działalność gospodarcza i spółka cywilna. W przypadku wyboru jednej z tych form prowadzenia biznesu miejscem rejestracji działalności jest Centralna Ewidencja Informacji o Działalności Gospodarczej (CEiDG).

Łatwa i szybka rejestracja
Aby otworzyć firmę nie trzeba już odwiedzać urzędów. Klienci PKO Banku Polskiego mogą to zrobić łatwo i szybko – wystarczy przez serwis internetowy iPKO wypełnić wniosek, na podstawie którego następnego dnia roboczego firma zostanie wpisana do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej. W ten sposób w zaledwie jeden dzień można zostać przedsiębiorcą.

Wniosek o rejestrację firmy można złożyć w sekcji „e-Urząd” w serwisie internetowym PKO Banku Polskiego. W iPKO, poza rejestracją firmy w CEiDG, można także załatwić inne urzędowe sprawy konieczne przy prowadzeniu własnego biznesu. Przez bankowość elektroniczną można założyć Profil Zaufany, zarejestrować się w Urzędzie Skarbowym i ZUS-ie oraz otworzyć konto bankowe dla swojej firmy. Firmowy rachunek bankowy aktywuje się automatycznie po potwierdzeniu rejestracji firmy przez CEIDG.

Jakie konto dla firmy?
Dla prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą lub wykonujących wolny zawód Bank przygotował PKO Konto Firmowe. To tani rachunek bankowy z prostą obsługą przez bankowość elektroniczną iPKO i w oddziałach Banku. Dla przedsiębiorców, którzy do prowadzenia działalności gospodarczej potrzebują wieloosobowej autoryzacji transakcji (możliwej w ramach bankowości elektronicznej iPKO biznes) jest przeznaczony PKO Rachunek dla Biznesu. To konto umożliwia także zlecanie przelewów zagranicznych SEPA oraz bardziej zaawansowane usługi np. rachunki wirtualne.

Złożenie wniosku o rejestrację firmy i otwarcie rachunków firmowych jest łatwe i szybkie. Aby jeszcze bardziej usprawnić ten proces i rozwiać ewentualne wątpliwości można skorzystać ze specjalnego poradnika przygotowanego dla początkujących przedsiębiorców przez PKO Bank Polski.

Liczne ułatwienia
Nowa firma równa się firma „nowoczesna”. Dziś powstające przedsiębiorstwa chętnie korzystają z licznych narzędzi ułatwiających prowadzenie biznesu.

Przedsiębiorcy w PKO Banku Polskim mogą korzystać z pięciu narzędzi takich jak e-Windykacja, e-Prawnik, e-Księgowość, e-Sklep i asystent firmowy, ułatwiających zarządzanie firmą. Od sierpnia 2019 r. małe i średnie firmy mogą korzystać z e-Windykacji. Narzędzie opracowane przez startup Vindicat umożliwia samodzielne monitorowanie płatności i efektywne odzyskiwanie należności z niezapłaconych faktur – mówi Łukasz Czech, Departament Klientów Małych i Średnich Przedsiębiorstw, PKO Bank Polski.

e-Prawnik pozwala z kolei na szybką, kompleksową i zdalną konsultację prawną u jednego z wielu specjalistów.

Pierwsze miesiące działalności firmy mogą być trudne. Następuje weryfikacja rynku i biznesowych założeń. Przy właściwym wsparciu, można zadbać o porządek w finansach i widzieć, jak na dłoni, czy pomysł „chwycił”. Informacje z e-Księgowości przekazywane są do asystenta firmowego, dzięki czemu można precyzyjnie planować swoje finanse.

e-Księgowość umożliwia wygodne fakturowanie, zarządzanie finansami przedsiębiorstwa, szybki dostęp do płatności, analizę bieżącej sprzedaży i kosztów oraz prognozowanie wydatków. – dodaje Łukasz Czech. – Korzystając z asystenta firmowego możemy z kolei mieć wgląd do kluczowych danych: przepływów na koncie, kosztów i przychodów z działalności.

Bardzo przydatna jest też możliwość połączenia asystenta firmowego z kalendarzem. Dzięki temu narzędzie przypomni nam m.in. o konieczności opłacenia ZUS czy złożenia deklaracji VAT.

Bartosz Piotrowski