INFORMACJE O FUZJI
Przejęcie Nordea Bank Polska, Nordea Polska TUnŻ i Nordea Finance Polska. Od 1 kwietnia 2014 roku Nordea Bank Polska jest częścią Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego. Połączenie jest elementem realizacji strategii PKO Banku Polskiego na lata 2013-2015, w której przejęcia i alianse stanowią jedną z najważniejszych dźwigni rozwoju. Jest także konsekwencją strategicznej decyzji dotychczasowego akcjonariusza przejmowanych spółek, skandynawskiego Nordea AB, który postanowił ograniczyć działalność na polskim rynku.
W ramach tej samej transakcji do Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiej weszły spółka ubezpieczeniowa Nordea Polska Towarzystwo Ubezpieczeń na Życie oraz spółka leasingowo-faktoringowa Nordea Finance Polska.
Integracja firm
Wejście Nordea Bank Polska do grupy PKO Banku Polskiego rozpoczyna proces integracji banków, który będzie przebiegał w dwóch etapach i potrwa około roku.
Pierwszy etap obejmuje okres od momentu finalizacji umowy do zakończenia fuzji prawnej banków i zmiany marki. W tym czasie Nordea Bank Polska oraz PKO Bank Polski zachowają pełną odrębność i dotychczasowy sposób działania. Oznacza to, że zarówno placówki bankowe, jak też serwisy internetowe i serwisy transakcyjne będą funkcjonować oddzielnie. Klienci obu banków będą mogli jednak bezpłatnie wypłacać środki kartami debetowymi w bankomatach PKO i Nordea.
Na przełomie września i października zakończy się fuzja prawna. Od tego momentu Nordea Bank Polska przestanie funkcjonować jako odrębny podmiot, a PKO Bank Polski automatycznie stanie się stroną wszystkich zawartych przez ten bank umów z klientami. W ciągu dwóch tygodni po zakończeniu fuzji prawnej zniknie także marka Nordea Bank Polska, którą zastąpi marka PKO Banku Polskiego. Fuzja prawna nie jest jeszcze równoznaczna z całkowitym ujednoliceniem działania obu instytucji z perspektywy klientów.
Drugi etap integracji stanowi okres od fuzji prawnej do zakończenia fuzji operacyjnej. W tym okresie nastąpi stopniowe ujednolicenie działalności banków, m.in. w zakresie dostępu do placówek i systemów transakcyjnych dla wszystkich klientów, niezależnie od tego, czyimi klientami byli przed rozpoczęciem integracji. Zakończenie tego procesu planowane jest w pierwszej połowie 2015 roku.
Harmonogram transakcji:
1 kwietnia 2014 - Finalizacja Transakcji - "Closing"'Nordea Bank Polska staje się częścią grupy kapitałowej PKO Banku Polskiego. Oba banki zachowują pełną odrębność i działają na dotychczasowych zasadach. Klienci obu banków mogą bezpłatnie korzystać z połączonej sieci bankomatów dla transakcji kartami debetowymi. |
Przewidywana na 31 października – Fuzja PrawnaNordea Bank Polska przestaje funkcjonować jako odrębny podmiot. Prawa i obowiązki banku przejmuje PKO Bank Polski jako następca prawny. Następuje zmiana marki na PKO Bank Polski. Fuzja prawna nie oznacza jeszcze pełnego ujednolicenia obsługi dla klientów. |
Pierwsza połowa 2015 - Fuzja OperacyjnaOd tego momentu oba banki stanowią już jeden organizm dla klientów. Mogą oni korzystać z wszystkich funkcjonalności połączonego banku, niezależnie od tego, czyim klientem byli przed integracją. |
Integracja banków
02015.04.20Proces łączenia banków zakończony
więcejPKO Bank Polski sfinalizował proces przejmowania części aktywów skandynawskiej Grupy Nordea AB w Polsce, czyli: Nordea Bank Polska, Nordea Finance Polska i Nordea Polska TUnŻ. 20 kwietnia zakończył się ostatni etap łączenia obu banków - fuzja operacyjna, polegająca na przeniesieniu danych ponad 300 tys. klientów przejętego banku do systemów informatycznych PKO Banku Polskiego.
Integracja banków
02014.10.23Fuzja Nordea z PKO Bankiem Polskim z perspektywy klientów
więcej31 października to oczekiwana data połączenia Nordea Bank Polska (NoBP) z PKO Bankiem Polskim. Marka Nordea Bank Polska zniknie z rynku, a jej klienci staną się klientami PKO. Bez zmian pozostaną ich numery rachunków bieżących, kredytowych i oszczędnościowych, a także zasady funkcjonowania kart płatniczych i kredytowych. Oddziały i bankomaty zmienią oznakowanie na PKO, inne będą również nazwy i adresy systemów bankowości elektronicznej.
Integracja banków
02014.09.26KNF wydała zezwolenie na połączenie Nordea Bank Polska i PKO Banku Polskiego
więcejDecyzja Komisji zamyka kolejny etap na drodze do pełnej integracji PKO Banku Polskiego z Nordea Bank Polska. Fuzja prawna nastąpi z dniem rejestracji połączenia w Krajowym Rejestrze Sądowym. Jej przewidywanym terminem jest 31 października 2014 r.
Integracja banków
02014.08.26Witamy nowych klientów
więcejPo przejęciu Nordea Bank Polska, ubezpieczyciela Nordea Polska TUnŻ oraz spółki leasingowej Nordea Finance wysiłki pracowników całej Grupy Kapitałowej PKO Banku Polskiego są skupione przede wszystkim na tym, by przejęcie to zaowocowało jak najlepszymi rozwiązaniami w sferze organizacji oraz jakości oferowanych produktów i usług.
Integracja banków
02014.05.21Wniosek do KNF w sprawie zgody na połączenie PKO Banku Polskiego i Nordea Bank Polska
więcejZgodnie z przyjętym harmonogramem integracji PKO Bank Polski złożył wniosek do Komisji Nadzoru Finansowego o zezwolenie na połączenie Nordea Bank Polska z PKO Bankiem Polskim. Po uzyskaniu zezwolenia nastąpi połączenie obu banków.
Integracja banków
02014.05.19Nordea Polska TUnŻ zmienia nazwę na PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń
więcejSpółka ubezpieczeniowa jako pierwsza z przejętych spółek Nordea przechodzi proces zmiany marki. Nowa nazwa rejestrowa to PKO Życie Towarzystwo Ubezpieczeń, nazwa marketingowa to PKO Ubezpieczenia. Wzajemne prawa i obowiązki wynikające z umów zawartych z partnerami handlowymi, zakres produktów oraz warunki zawartych z klientami umów nie ulegają z tego powodu zmianie. Przejęcie ubezpieczeniowej spółki oraz jej integracja z Grupą PKO Banku Polskiego przyczyni się do szybszego osiągniecia strategicznych celów w obszarze bancassurance.